Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Güvenlik için Canlı Video Akışı ve Peering - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 31 °C
DOLAR 5.8603
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Güvenlik için Canlı Video Akışı ve Peering

Video yayıncılık uygulamalarının yaygınlaşması, endüstriyel uygulamalarda da çeşitliliği artıyor.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Güvenlik için Canlı Video Akışı ve Peering
Canlı video akışı,  ağa bağlı cihazlar, mobil platformlar, Facebook, IP kameralar, ağ video kaydediciler ve daha fazlası için kullanıcıların en çok talep ettiği uygulamalardan biri haline geldi. Aile toplantılarından konserlere, kişisel video kanallarından trafik akışına kadar hemen hemen her şey canlı olarak yayınlanıyor.

IP video güvenlik uygulamaları için de canlı video yayınına olan ilgi artmaya devam ediyor. Eğlence ve sosyal medya gibi tüketici uygulamalarındaki akış sorunları rahatsızlık verebilir ancak bu durum güvenlik sistemlerindeki akış sorunları kadar kritik değildir. Güvenlik söz konusu olduğunda kalitesiz video akışının sonuçları oldukça masraflı olabilir. Hatta görüntülerin kanıt, tanımlama, operasyon yönetimi ve denetimi için kullanılamaz hale gelmesi ya da elde edilememesi, iş kaybı gibi olumsuzluklarla sonuçlanabilir. Yetersiz depolama nedeniyle geri alınamayan NVR veya DVR görüntüleri; ya da sinyal gecikmeleri ve arabellek nedeniyle bozulan görüntüleri düşünün. Canlı video yayıncılığının zorlukları var ancak yeni teknik yenilikler, uygulamayı kolaylaştırıyor ve son kullanıcı için daha iyi bir deneyim sunuyor.

Güvenlik endüstrisi için canlı video akışı, bayilere ve entegratörler açısından, müşterilerine yeni hizmetler sunmak için ek fırsatlar sunan etkin bir teknolojidir ancak etkinliğin sağlanabilmesi için, NVR'ler, kurum içi sunucular veya bulut gibi çeşitli cihazların ve platformların ortamlardan tutarlı ve güvenilir şekilde akış yapabilmesi gerekir.


Müşteri Beklentilerini AnlamakKullanıcıların videolardan daha fazlasını talep etmesi, canlı yayın akışını popüler hale getirdiği kadar güvenliği de ön plana çıkarttı. Genel eğilim incelendiğinde, kullanıcıların, yatırımlarını en düşük canlı yayın altyapı maliyetiyle ölçeklendirmek, fiziksel güvenlik ve yüksek iş zekası için meta verileri toplamak istedikleri görülüyor. Kullanıcılar düşük işletme giderleri için minimum donanım ile daha ve yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sağlayan çözümlere ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte cihazlarda, sunucularda ve bulutta, diğer sistemlerle beraber çalışabilecek, açık mimariye sahip API uygulamalarını tercih ediliyor.

Peer-to-Peer Streaming Nedir?


Peering ya da peer-to-peer bağlantıları, video ve veri akışlarını gerçek zamanlı olarak doğrudan herhangi bir ağ üzerinden kaynak ve hedef arasında yayınlamak üzere tasarlanmıştır. Kullanıcılar Android, iOS ve tarayıcı platformlarından akışlarını çeşitli cihazlara doğrudan dağıtabilirler.
Peering, güvenlik, süreç denetimi, operasyon yönetimi veya iş zekası gibi belirli uygulamalara özgü esnekliğini korurken bulut tabanlı akış hizmetlerinin yüksek maliyetlerini ortadan kaldırır. Aynı zamanda, ulaşım ve perakende pazarlarında düşük maliyetli, kurum içi akış dağıtımı için kullanılabilir.

Peer-to-peer iletişim, servis sağlayıcının işletme masraflarını en aza indirirken, korunan bir alanın doğru şekilde değerlendirilmesini sağlar.
Peer-to-peer akış kullanıcıların BT altyapısını değiştirerek, yüksek bant genişliği maliyetini ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmalıdır. Güvenlik temelli bir uygulamanın mimarisi, güvenlik protokollerini ve standartlarını göz önünde bulundururken, H.264 video sıkıştırma kod çözücülerini kullanmalı ve bağlantıları şifreleme ve erişim denetimi ile güvence altına alınmalıdır.

Uygulamalar ve Kullanım Alanları

Endüstriyel uygulamalarda canlı video akışı, imalat ve mevzuata uygunluğunu tespit etmek, üretim aşamalarını değerlendirmek ya da işçilerin tazminat taleplerindeki yükümlülüğünü araştırmak için kullanılabilir. Vücuda takılan kameralara örnek olarak, canlı video akışı ve meta veri aktarımı, polise, yetkililere ve kayıt etkinliğine yardımcı olabilir. Ayrıca, bir görevlinin sahadaki yerini belirlemek için coğrafi konum hizmetleri ile birlikte kullanılabilir. Resimler, küçük resimler ve hatta kalp atış hızı sensörü verileri gibi diğer meta verileri etkili bir şekilde akışa dahil edilebilir.
Yönetim açısından bakıldığında, son kullanıcılar, anlık olarak IP kameralar gibi video kaynakları arasında kolayca geçiş yapabilir ve bant genişliği kullanımını daha verimli bir şekilde yönetebilir.

Canlı video akışı, fiziksel güvenlik ve bağlı sistemler  pazarında entegratörler için önemli fırsatlar sağlıyor. Geçmişte canlı video yayını kullanmanın önündeki engellerden en önemlisi yüksek bant genişliği maliyetleri ve gecikme oranlarıydı. Günümüzdeki teknolojik yenilikler, sistem entegratörlerine ve kullanıcılarına uygulama esnekliği sağlarken, toplam sahip olma maliyetini de düşürüyor. 

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın