Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Kamera Kayıt Yedekleme - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Kamera Kayıt Yedekleme

Kayıt Yedekleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Kamera Kayıt Yedekleme
Kayıt Yedekleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kayıt yedekleme konusu güvenlik kameraları kullanıcılarını en yakından ilgilendiren konulardan biri. Yapmış olduğumuz incelemelerde gördüğümüz ise güvenlik kamera sistemi kullanıcılarının birçoğunun kamera kayıtlarının nasıl yedekleneceği konusunda çok fazla bilgiye sahip olmamaları. Kamera Kayıtlarının yedeklenmesi nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir sizler için hazırladık.

Kamera kayıtlarının yedeklenmesi için öncelikli olarak hızlı hareket etmek gerekir. Kayıt cihazları görüntü kayıtlarını belli bir süre sakladığı için saklama süresi içerisinde bu işlemin tamamlanması gerekmektedir. Aksi halde kayıtlar silineceği için kayıtların alınabilmesi ihtimalini düşürecektir. Kayıt cihazınızın kayıt süresini bilip yedekleme yapacağınız zamanları buna göre ayarlamanızda fayda var.

Kamera kayıt yedekleme yaparken öncelikle olay anına ait tüm ilgili kameraların kayıtlarının alınmasıdır. Olay anına ait kayıtların alınması olayın teşhis edilmesini büyük ölçüde sağlayacaktır. Bazı özel durumlardan olayın teşhis edilmesi mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda olay anına ait kayıtların öncesine gidip olayı gerçekleştirmesi muhtemel şüpheli şahısların tespit edilmesi gerekebilir. Bu da görüntü kayıtlarının ortalama 10 gün geriye yönelik olarak alınması gibi bir ihtiyacı ortaya koyabilir. Olay anında kimlik tespiti net bir şekilde yapılamamış ise olay öncesinde olaya ait hazırlıkların, şüpheli kişiler tarafından yapılan keşiflerin, bir takım delillerin kameralar tarafından kayda alınabileceği düşünülerek geriye dönük olarak birkaç günlük kayıt yedeklenebilir.

Olay Anı Kamera Kayıt Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Olay anına ait tarih, saat ve kameraları belirledikten sonra kayıt cihazına bir bilgisayar ile bağlanıp ya da usb bellekler ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Olay anı kamera kayıtlarının yedeklenmesi işlemi usb bellek ile yapılacak ise kullanılacak olan belleğin kayıt cihazına uyum sağlayan bir model ve kapasitede olması gerekmektedir. Örneğin kayıt cihazları genel itibarı ile 8gb, 16gb ve 32 gb usb bellekleri tanıyabilirken, bunlardan bazıları 32gb ve üzerini tanımayabilir ve size yedekleme yapma imkânı sunmayabilir. Bazı kayıt cihazlarında bu durum marka sınırlamaları da getirmektedir. Örneğin: 8gb, 16gb ve 32 gb bellek desteği olan bir kayıt cihazı farklı markalarda sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle öncelikli önerimiz, kamera kayıt cihazına sahipseniz uyumlu olan model bir usb bellek satın alın bunu test edin ve ihtiyaç halinde kullanılmak üzere kayıt cihazınızın yanında bulundurun. USB diske alınacak yedeklerin süresi sınırlıdır. Bu nedenle kayıt alma işleminizi olay anına ait sürenin genişliğine göre birkaç seferde yapabilirsiniz. Uyumlu flash belleği öncesinde hazır bir şekilde bulundurmanızda fayda var. Kayıt yedekleme yapacağınız usb belleğin içinin boş olması, hiç kullanılmadı ise bilgisayar ile formatlanması gerekebilir. Bu iki konuyu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Basit olarak yedekleme işlemi başlatılması, kayıt cihazı üzerindeki yedekleme menüsü üzerinden gerçekleştirilir. Yedek alınacak tarih, saat ve kamera seçilir, yedeklenecek olan harici ortam ve yol belirlenir, yedeklenecek olan format seçilir ve işlem başlatılır. Temel olarak bu kadar basit görünen bu işlem süresince dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususları sizler ile paylaşıyoruz.

Geçmiş Kamera Kayıtlarının Uzun Süreli Olarak Alınması?

Bazı özel durumlarda kamera kayıtlarının bir hafta, 10 gün ya da daha uzun süreli yedeklenmesi gerekebilir. Böyle bir ihtiyaç olduğunda izlenecek 2 yol vardır.

Birincisi mevcut kayıt cihazındaki kayıtların durdurulup sisteme yeni bir kayıt cihazının takılması ve kayıtların bu yeni kayıt cihazında yapılıp sistemin çalışır durumda devam etmesidir. Bu yöntem izlenir ise maliyeti bir miktar yüksek olup, yedeklenmesi istenen kayıtlar kayıt cihazı ile birlikte güvenli olarak istenilen süre saklanır. Kayıt cihazı üzerinde saklanan görüntüler uzun süreli olarak incelenebilir ve usun süreli olarak zaman sınırlaması olmadan yedeklenebilir. Güvenilir, zaman kısıtlaması olmayan fakat maliyeti yüksek bir çözümdür.

Diğer yöntem kayıt cihazına bilgisayar ile ya da usb bellekler ile bağlanıp kayıtların yedeklenmesi yöntemidir. Bu yöntem uzun süreli kayıt yedeklemeleri işlemlerinde uzun bir zaman almaktadır. Örneğin 2 megapixel çözünürlüğe sahip h264 sıkıştırma formatı ile kayıt edilen bir güvenlik kamerasının aynı çözünürlükte 1 günlük kayıtlarının yedek alınması ortalama 1.5 - 2 saate yakın bir süre alabiliyor. (bu süre marka model ışık değişimi, video yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir). Birden fazla kamera ve bu süreninde birkaç gün olduğunu varsayarsak kamera kayıtlarının alınması günlerce sürebilir.

Kamera kayıtlarının yedeklenmesi konusunda dikkat edilecek diğer konulardan biri de kayıt yedeklerken dosya boyutlarının çok uzun tutulmamasıdır. Örneğin 1 kamera kaydının 1 günlük yedekleme süresi ortalama 1.5 saat üzerinden hesaplanır ise kayıtları günlük periyodlar halinde ya da 12 saatlik periyotlar halinde alınabilir. Birden fazla kameranın birden fazla gün kayıt yedekleme işlemini başlatıp sisteme 3-5 günlük işi tek seferde yüklemek sistemsel ya da bağlantısal herhangi bir problemde tüm alınan kayıtların işlem tamamlanmadığı için kaybına neden olabilir. Bu sebeple dosya aralıklarınızı ve dosya boyutlarınızı çok uzun tutmamanızda fayda var.  

Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri kayıt yedeklemesi yapılacak sürelerin doğru hesaplanması ve kayıt yedekleme işlemi süresince kayıtların kayıt cihazında olmasıdır. Kayıt süresine göre hesaplamanın doğru yapılması ve kayıtların silinmeden kayıt cihazı üzerinden yedeklenmesi hayati önem taşıyan bir konudur. Bu nedenle uzun süreli kayıt yedekleme işlemlerinin uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir. Uzun süreli kayıt yedekleme işlemi uzun süreli mesailer demektir.

Yedek Alınan Kayıt Formatı:

Bazı kayıt cihazları yedek alma işlemi sırasında yedek alınacak dosya tipini sormaktadır. Örneğin AVI, SEC,MPEG4 vb. gibi yedek alma işlemi sırasında yedek alınacak olan formatı seçmeniz çok önemlidir. Bazı kayıt cihazları yedek alırken görüntü oynatıcıyı da yedekleme dosyaları içerisine atarken, bazılarında alınan format birçok oynatıcıda açılabiliyor ya da açılamayabiliyor olabilir. Yedek alınan kayıt farklı bir bilgisayarda herhangi bir oynatıcı ile açılamaz ise yedekleri tekrar almanız ya da oynatıcıya özel bir çevirici program bulup bu dosyaları oynatılabilir formata çevirebilmeniz gerekiyor bu da sizi bir miktar uğraştırabilir. Bazı cihazlarda yedek alınan dosya sadece ilgili markanın kayıt cihazları üzerinden açılabiliyor ve farklı bir ortamda açılamıyor. Bu gibi durumlarda yedeklerin tekrar alınması gerekebilir, Aman Dikkat !!!

Bu iki yedek alma yöntemi dışında buluta ve ftp ye yedek yapabilen sistemlerde mevcut olup bu yedekleme yöntemleri yüksek çözünürlükte kameralar ve uzun süreli kayıtlar düşünüldüğünde bu iki yöntemin çok üzerinde bir iş yükü ve maliyet getirebilmektedir.

Örnek Vaka Çalışması:

2 Megapixel H264 formatındaki bir güvenlik kamerasının 24 saatlik kayıt yedeği ortalama 20 gb seviyelerinde alan kaplayabiliyor. Bu kaydın USB diske aktarımı için ortalama harcanan süre 90 dakikadır. Bu alan video üzerindeki hareket, ışık yoğunluğuna, markaya modele göre değişkenlik gösterebilir.  Değer Hanwha Techwin marka network kayıt cihazında yapılan bir yedekleme çalışması doğrultusunda hesaplanmış ve örneklenmiştir.

Yukarıdaki değerler göz önünde bulundurulduğunda 2Megapixel H264 çözünürlükte olan 3 güvenlik kamera görüntüsünün 10 günlük yedeklenmesi talep edildiğinde, günde 8 saat mesai yapan bir operatörün bu iş için harcayacağı mesai 45 saat yani ortalama 5.6 gün olarak hesaplanır.  
Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın