Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Sifremi Unuttum ne yapmalıyım ? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Sifremi Unuttum ne yapmalıyım ?

Kamera Kayıt Cihazı Şifre Sıfırlama

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Sifremi Unuttum ne yapmalıyım ?
Hayatımıza her geçen gün farklı farklı şifreler giriyor. Hayatımızda kaç şifre var diye şöyle özet ile bir baktığımızda sayının her geçen gün arttığını ve bu şifrelerin de her geçen gün karıştığını görebiliyoruz. Hatta dönemsel olarak değiştirmek zorunda kaldığımız şifreler gün geliyor artık öyle bir karışıklığa sebebiyet veriyor ki, biz de her seferinde şifremi unuttum butonuna basıp şifremizi yenilemek durumunda kalabiliyoruz.

Aramızda çok kullanmadığımız kredi kartlarımızın, çok aktif olmayan mail hesaplarımızın, ara ara kullandığımız hayatımızı kolaylaştıran mobil uygulamalarının hatta kullanımını kaldırdığımız cep telefonu pin kodlarımızı hatırlamayanlar mutlaka vardır. İşler bu kadar karmaşıkken kayıt cihazlarımızın şifrelerinin unutulması gerçekten çok doğal.
Kamera kayıt cihazlarında maalesef şifremi unuttum butonu yok. Eğer olsaydı hem kameralarımız hem de kayıt cihazlarımız risk altında olabilirdi. İyi niyetli olmayan insanların şifremi unuttum deyip size ait olan görüntülere kolay bir şekilde erişmesini her halde hiç birimiz istemezdik.

Kameralarda durum biraz farklı, kameraların şifrelerinin resetlenmesi için genelde üzerinde bir reset butonu bulunuyor. Bu reset butonuna ortalama 10 sn. bastıktan sonra kamera fabrikasyon ayarlarına geri dönüyor ve üretimde verilen ilk şifre ile tekrar hayata geri dönebiliyor.

Kayıt cihazlarında az öncede bahsettiğimiz üzere şifremi unuttum butonu olmadığı için farklı yöntemler ile şifrelerin resetlenebilmesi / sıfırlanabilmesi mümkün. Peki bu işlem nasıl yapılabiliyor.
Bu konu ile ilgili daha önce birkaç yazımız olmuştu. Öncelikle onlara göz atmanızı rica edeceğiz.

https://www.guvenlikonline.com/makale/547/h264--dvr-reset-nasil-yapilir-5-farkli-yontem.html
https://www.guvenlikonline.com/makale/131/hangi-kamera-nasil-resetlenir-markalara-gore-ip-kamera-resetleme-rehberi.html
 

Kayıt cihazlarında şifre unutulması durumunda izleyebileceğiniz en doğru yol, kayıt cihazı üzerinde marka/model ve seri numarası yer alan bir etiket vardır. Kayıt cihazınızın markasına modeline göre üretici ya da dağıtıcı firma ile iletişime geçip kendilerinden hızlı bir şekilde destek alabilirsiniz.

Bazı üreticiler günlük şifre adı altında bir şifre veriyorlar ve o marka kayıt cihazlarında şifre unuttuğunuzda her gün değişen bu günlük şifre ile sisteminize giriş yapıp tekrar şifre verebilirsiniz. Bazı kayıt cihazlarının içinde şifre resetleme butonu, bazı kayıt cihazlarında tuş kombinasyonu, bazı kayıt cihazlarında mobil app entegrasyonu ile resetleme, bazı kayıt cihazlarında bios pili ile resetleme gibi çok farklı yöntemler mümkün. Bazı üreticiler de siz kayıt cihazınızı bize gönderin biz servister resetleyip size gönderiyoruz diyebiliyor. Üreticilere göre modellere göre yöntemlerde değişiyor ve değişkenlik gösteriyor.

Müdahale gerektiren yöntemleri denemeden önce mutlaka yetkili servis ve dağıtıcı ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. Yanlış bir müdahale yaparsanız kayıtlarınıza ya da kayıt cihazınıza veda etmek durumunda kalabilirsiniz.
Bir bileni bulup, bir bilene sormakta fayda var…


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın