Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Biri Evinizi ve İşyerinizi İzliyor Olabilir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Biri Evinizi ve İşyerinizi İzliyor Olabilir?

Güvenlik Sisteminizin şifreleri ne kadar güvende? En son şifrenizi ne zaman değiştirdiniz ?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Biri Evinizi ve İşyerinizi İzliyor Olabilir?
Biri Evinizi ve İşyerinizi İzliyor Olabilir?

Güvenlik Sisteminizin şifreleri ne kadar güvende? En son şifrenizi ne zaman değiştirdiniz ?

Güvenlik Sistemlerinizin şifreleri, en az güvenlik sistemleriniz kadar önemlidir. Eğer güvenlik sistemlerinizin şifreleri ilk kurulumda değiştirilmemiş ise bu evinizin kilidini değiştirip bir kopyasını değiştiren firmada bırakmanız gibi bir şeydir. Kim bunu yapar? Anahtarcıya bir kopyası sizde kalabilir diyebilir? Ya da yeni bir araba aldığınız yedek anahtarınızı satın aldığınız kişi de bırakıyorsunuz. Böyle bir durumu kim ya da kaç kişi kabul edebilir. Bence hiç kimse kabul etmez. İşte tam bu noktada güvenlik sistemi kullanıcılarına ufak ama önemli bir iş düşüyor. Sisteminize ait en üst yetkili olan admin kullanıcı şifrenizi kurulum yapan firmadan alıp hemen değiştirmek. Ayrıca sisteme bu kullanıcı şifresi ile girip sizin bilginiz dışında başka bir kullanıcı oluşturulmuş mu? Oluşturulmamış mı? Kontrol etmek. Admin şifresi sizde olsa ve siz değiştirseniz de bu kullanıcı dışında tüm yetkilere sahip başka bir kullanıcı oluşturulmuş olabilir. Bu da güvenlik sisteminize istenilen zamanda erişim sağlanabileceği, istenildiği zamanda devre dışı bırakılabileceği be istenildiği zamanda izlenip kayıt altına alınabileceği anlamına geliyor.

Belirlemiş olduğunuz şifre kombinasyonlarının ne kadar önemli olduğu da ikinci bir konu, basit ve ardışık sayıları kullanmaktan, standart yapılar üzerine şifre oluşturmaktan kaçının. Belirlemiş olduğunuz şifrelerde büyük ve küçük harf olması, sayı olması ve mümkünse ilave olarak karakter kullanılması da şifrenizin güvenliğini doğrudan etkileyen unsurlardan biridir.

Birçok üretici sisteme hangi kullanıcı ile hangi tarih ve saatte ve hangi ip den giriş yapılmış bunu arka planda log olarak hafızada saklamaktadır. Kullandığınız cihazın bu özelliğinin olup olmadığını da mutlaka kurulum yapan firmadan edinmenizde fayda var.

Bu yazıyı yazmadan önce çok basit bir saha araştırması yaptık ve şunu gördük. Kullanıcıların çok büyük bir kısmı cihazın üretiminde cihaza tanımlanmış olan, herkes tarafından bilinen standart şifreleri kullanıyor (admin – 123456 – 111111 vs..) ve değiştirmemiş. Bir kısmında kullanıcı haberi olmadan açılmış ve tam yetkili farklı kullanıcılar var. Küçük bir kısmı da şifresini unutmuş.

Birinizin evinizi ya da işyerinizi izleyebilmesi için gizli kamera kullanmasına gerek yok, şifrelerinizi bilmesi yeterli!

Siz siz olun, evinizin ve arabanızın anahtarlarının bir kopyasını satın aldığını kişide bırakmayın,
Güvenlik Sisteminizin de…
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın