Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Duman Perdesi Nedir - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
DOLAR 5.9298
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Duman Perdesi Nedir ?

Davetsiz Misafirleri Durdurmanın En Etkili Yollarından Biri

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Duman Perdesi Nedir ?
Duman Perdesi Nedir ? 
 
Duman Perdesi davetsiz misafir alarm sistemine bağlı bir elektronik güvenlik cihazıdır. Aktive edildiğinde, sis veya duman görünümü veren büyük miktarda zararsız yoğun beyaz buhar üretecektir. Görünürlüğü 60 saniye içinde 30 cm'nin altına düşürerek koruma altındaki alanı tamamen dolduracak şekilde tasarlanmıştır. Buharın yoğunluğu önceden belirlenmiş bir süre boyunca veya alarm kapanana kadar otomatik olarak düzenlenir.

Duman perdesi görünürlüğü azaltarak binanın korunan alanlarına erişimini sağlayan davetsiz misafirleri önlemek veya geciktirmek için kullanılmaktadır. Güvenliği sağlanacak alan için oluşturulacak risk senaryoları ile alarm anında saniyeler içerisinde görüş mesafesinin düşmesi davetsiz misafirlerin panik hali ile ortamı terk etmesine, verilecek zararın önlenmesini ya da olay yerini terk edemeyip içeriden çıkış yapılmasının engellenmesi ve yakalanmasını sağlayabilmektedir. 

Duman perdesi sisteminde ortama verilen duman Gerçek duman değildir. Glikol buharı ve zararsızdır. Eğlence merkezlerinde ve Diskolarda da benzer bir madde kullanılır.

Duman perdesi sürekli olarak çalışacak şekilde alarm sistemine bağlanır. Alarm sistemi tarafından tetiklenip çalışmaya başlar ve kontrol edilir.

Duman perdesi, odanın tam olarak doldurulmasını sağlayan ve genellikle 30-40 saniye süren bir zamanlayıcı / duman perdesi sensörü ile kontrol edilir. Buharın yoğunluğu daha sonra düşerse, duman perdesi korumasını yeniden etkinleştirir. Duman perdesi ayrıca bir alarm aktivasyonundan sonra makinenin ne kadar süre buhar üretebileceğini sınırlayan zamanlayıcısı ile donatılmıştır.

Alarm ile devreye giren duman oda havalandırılmamışsa ve normal bir sıcaklıkta (yani 20C) ortalama 45 dakika süre ile kalır. Bu Makalenin Yorumları ( 1 )
Caydırıcılığı ileri seviye olan bir sistem gibi görünüyor. Kuyumcular için ideal gibi
Yorum Yazın