Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
En İyi Güvenlik Kamerası Hangisi? 3 Markanın En İyileri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 30 °C
DOLAR 5.8898
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

En İyi Güvenlik Kamerası Hangisi? 3 Markanın En İyileri

Hanwha Techwin, Hikvision ve Axis kameralar ve farklı uygulamalar için en iyi modeller

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
En İyi Güvenlik Kamerası Hangisi? 3 Markanın En İyileri
En iyi güvenlik kamerası sistemini belirlemek için öncelikle hedeflerinizi anlamanız gerekir. Güvenlik sisteminizin amacı daha fazla güvenlik, hırsızlığa karşı koruma, daha fazla üretkenlik veya sorumlulukların azaltılmasını gerektirebilir. Ayrıca bir alarm durumundan ne kadar hızlı haberdar edilmeniz gerektiği de önemli bir faktördür. Kamera IP kamera sisteminin sadece bir parçasıdır. Tam bir güvenlik sistemi, video kayıt ve yönetim sistemi, ağ anahtarları ve video depolama sisteminden oluşur.

IP Kamera Sistemleri

Tehlikeyle ilgili uyarı almak ister misiniz, yoksa videoyu yalnızca daha sonra gözden geçirmek için mi kaydedeceksiniz? Bu sorular oldukça önemlidir ve hedefleriniz kamera sistemi fiyatını ve performansını belirleyecektir. Her durumda, güvenlik kamerası, hedeflerinizi karşılamak için belirli bir performans seviyesine sahip olmak zorundadır.

Genel olarak, tarihsel olarak kayıt ve inceleme için kullanılan IP Kameralar, analitik fonksiyonlara sahip değildir ve diğer kameralara kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Daha yüksek fiyatlı güvenlik kameraları, bir nesne bir çizgiyi geçerse veya birisi kalabalık bir alana bir paket bırakırsa alarmı tetikleyebilir. Ayrıca bu tür kameralar video netliğini artıran daha iyi video işleme özelliklerine de sahiptir.

IP kameralar genel olarak, maliyetlerine, çözünürlüğe ve objektife göre sınıflandırılabilir. Objektif, bir şeyi ne kadar uzaktan gördüğünüzü belirler. Çözünürlük, aynı ayrıntıda görebileceğiniz bir görüş alanının (FOV) ne kadar geniş olduğunu belirler. Fiyat, kameraların kapasitesini ve performansını belirler. Örneğin, değişken zum lensi, çok düşük ışık kapasitesi veya analitik video özellikleri için daha fazla ödeme yaparsınız. Çığlık atan bir insanı tespit etmek istiyorsanız, bu elbette daha pahalıya mal olacaktır.

IP kamera sistemleri çeşitli kameraları içerebilir. Her bir güvenlik kamerası, alanın özel gereksinimleri tarafından tanımlanan benzersiz ihtiyaçlara göre seçilir. Bu yazımızda Axis, Hanwha ve Hikvision'un düşük maliyetli IP kameralarını incelemekle birlikte, IP güvenlik sisteminizde birçok farklı tipte kamera kullanabilirsiniz.

Ucuz IP Kamera

En düşük maliyetli güvenlik kameraları, küçük ve kapalı alanlarda kullanılır. 1 ve 2MP IP kameralar en ucuz güvenlik kameralardır. Lens açısından değerlendirildiğinde en uygun fiyatlı kameralar, sabit lensli kameralardır. Bu modeller genellikle küçük odalar ve koridorlar gibi alanlarda kullanılırlar. Düşük fiyatlı tüketici sınıfı kameralar ise ticari uygulamalar için uygun değildir ve video kalitesi çok düşüktür.

Hanwha Techwin LND-6030R


Hanwha Techwin indoor IP dome kamera, sabit 6 mm lens ve IR aydınlatmaya sahiptir ve iyi özelliklere sahip en düşük fiyatlı profesyonel güvenlik kamerası modellerinden biridir. Koridor uygulamaları için idealdir olan Hanwha LND-6030R, “koridor görünümü” ayarına sahiptir. Bu ayar, görüntüyü 90 derece döndürerek, yataydan ziyade dikey olacak şekilde koridorun daha uzun bir görünümünü sağlar.

Axis M3015


Axis IP kamera 3 marka arasında en pahalı olanıdır, ancak en küçük boyuta sahiptir. Dome kamera, bir tavana monte edilmek üzere tasarlanmış gizli bir IP kamera olarak kullanılabilir. Bu model IR aydınlatma içermez, bu nedenle iyi aydınlatılmış ile bir odada kullanılır.

Hikvision, Haikon DS-2CD2125FWD-I


Küçük bir dome kamera olan Hikvision DS-2CD2125FWD-I, düşük ışıklı küçük odalar için mükemmeldir. Renkli 0,008 lux, düşük ışık hassasiyeti sağlar. Ayrıca tam karanlıkta görüntüleme için bir IR aydınlatıcı içerir. Kamera için 2.8 mm, 4 mm, 6 mm ve 8 mm gibi bir dizi farklı sabit lens arasından seçim yapabilirsiniz.


En İyi Lensli IP Kamera

Seçtiğimiz kameralar görüş alanını ayarlamanıza izin veren değişken lenslere sahiptir. Manuel olarak ayarlanabilen değişken lensler ve motorlu uzaktan zoom lensleri vardır. Uzak yakınlaştırma yapabilen değişken lensler daha maliyetlidir ancak kurulumu kolaylaştırır. Motorlu lens, kamera kurulduktan sonra görüş alanını ayarlamanıza izin verir.

Objektif, bir şeyi ne kadar uzakta gördüğünüzü belirler. Pan tilt zoom (PTZ) kameralarda sadece zoom lensini ayarlamakla kalmayan, aynı zamanda kamerayı yukarı ve aşağı hareket ettiren motorlar bulunur. Objektif, kameradan belirli bir Görüş Alanına (FOV) olan mesafeyi belirler. Tüm 2 MP IP kameralar, 11 metrelik bir FOV içinde plaka ya da 6 metrede yüz tanımlayabilir. Daha yüksek çözünürlüklü bir kamera seçerseniz, FOV mesafesi daha fazla olur.

Uzaktan Ayarlanabilir 4X Zoom Lensli Kamera

Bu bölümde Hikvision DS-2CD2725FWD, Hanwha QNV-6070R ve Axis P3225-LV MkII dome kameraları karşılaştırdık. Hikvision DS-2CD2725FWD, Hanwha kameradan daha iyidir çünkü motorlu zum lense sahiptir. Hanwha kamera ise manuel olarak ayarlanabilir. Axis IP kameranın daha uzak bir zum objektifi var ancak Hikvision IP kameraya kıyasla iki kat daha pahalı.

Hikvision dome IP kamera, iç mekanlarda veya dışarıda kullanılabilir. 2,8 mm ila 12 mm arasında değişen, uzaktan ayarlanabilir 4X lens içerir. 12 mm ayarında, lens 35⁰ bir açı sağlar. Kamera, gece olduğunda 30 metreye kadar uzaktaki nesneleri görüntülemek için bir IR aydınlatmaya sahiptir. Bu objektif açısına göre, bir plaka numarasını tanımlayabileceğimiz en uzak mesafe maksimum 20 metredir.

Genişletilmiş Zum Lensli IP Kameralar

Geniş menzilli zum objektifli IP kameralar Axis, Hanwha ve Hikvision'dan temin edilebilir. Örneğin, Axis Q1765-LE bir 18X zoom lense sahiptir. Kamera ayrıca dome olarak da mevcuttur. 5,2 ~ 62,4 mm lens, minimum 5,3 derecelik bir açı sağlar. Bu zoom objektifi 120 metre uzaktaki bir plakayı okumanızı sağlar. Ayrıca, bir kişinin yüzünü yaklaşık 60 metre uzakta tanımlamak için de kullanılabilir. Kamera, yaklaşık 70 metre uzaklığa ulaşan bir IR aydınlatıcı içerir. Axis Q1765-LE plaka tanıma uygulamaları için ideal bir kameradır.

Geniş Zum Lensli PTZ Kamera


Bu kategoride Hanwha SNP-L6233H PTZ kamerayı en iyi alternatiflerden biridir. Ayrıca, Hanwha IP PTZ kamera aynı zamanda Hikvision ve Axis modelleriyle karşılaştırıldığında en iyi maliyet performansını sağlar.

Hanwha PTZ kamerada, yukarıda açıklanan sabit mercek kameralarından daha uzaktaki nesneleri görmenizi sağlayan bir 23X zoom lens bulunur. Ayrıca, zifiri karanlıkta 100 metreye kadar görüş sağlayan uzun menzilli bir IR aydınlatma da içerir. Kamera, 23X aralığı 4,4 ila 101 mm arasında olan bir zum objektife sahiptir. Minimum 3,1 derecelik lens açısı ile 200 metre uzaktan bir plakayı okuyabilir ve bir kişinin yüzünü yaklaşık 107 metre uzaktan tespit edebilirsiniz.


En İyi Yüksek Çözünürlüklü IP Kamera

Çözünürlük, belirli bir görüş alanında (FOV) göreceğiniz ayrıntıları belirler. Görüş alanı (FOV), görebileceğiniz alanın genişliğidir. Çözünürlük ne kadar yüksekse, aynı detayda görüş alanı da o kadar geniş olur. Objektif, aynı nesneyi ne kadar uzakta görebildiğinizi belirler.

Görüş alanını hesaplamak için, önce belirli bir ayrıntıyı görmek için gereken piksel sayısını belirleriz. Hesaplamalar global birim olarak fit üzerinden yapılır. 1 fit 30,48 cm’dir. Örneğin, bir plaka okumak için yaklaşık 50 piksel / ft'ye ihtiyacımız vardır. Hanwha QNV-6070R gibi 2 Megapiksel Kamera, 11 metre (32 ft) geniş görüş alanı ile plakaları okumaya izin verir. Bir kişinin yüzünü tanımlamak için yaklaşık 100 piksel / ft'ye ihtiyaç duyulur. 2 Megapiksel kameralar, yaklaşık 6 metre (19 ft) genişliğinde bir görüş alanı sağlar.

Daha yüksek çözünürlüklü kameralar, daha düşük çözünürlüklü kameralardan daha geniş bir FOV sağlar. Örneğin, 4 megapiksellik bir kamera FOV'u 38 ft'den 52 ft genişliğe çıkarır. Yüksek çözünürlüklü kameralarla ilgili bir problem, düşük ışık hassasiyetinin daha yüksek çözünürlüklerde daha kötü olma eğiliminde olmasıdır. Bazı üreticiler, yüksek çözünürlükte bile makul derecede düşük ışık hassasiyeti sağlar. İşte daha yüksek çözünürlüklü kameralar için önerimiz.

4 Megapiksel IP Kamera

Hem Hikvision hem de Hanwha'nın 4 megapiksellik kameraları var. Ayrıca 5 megapiksel kameralar var, ancak en son 4 megapiksel kameralar daha iyi bir fiyata benzer çözünürlük sağlıyor. Hikvison DS-2CD2745FWD-IZS ve Hanwha QNV-7080R sevdiğimiz modellerden bazıları. Bu modeller 2.8 -12mm uzaktan zoom lensleri ile çok benzer kameralardır. Hikvision IP kameranın düşük ışık hassasiyeti (0.01 lüks), Hanwha IP kameradan biraz daha iyi olduğunu da belirtelim.

En İyi 4K IP Kamera

Günümüzdeki en yüksek çözünürlüklü IP kameralara 4K kamera denir. 4K kameraların yatay yönde en az 4000 piksel sağlayabilir. Bununla birlikte, şimdilik sadece Hanwha ve Sony'nin bu tanıma uyan kameraları var. Hikvision, Axis ve Panasonic'in kameraları, 3840 yatay piksele sahip 8 megapiksellik sensör kullanıyor. Hanwha PNV-9080R 12 megapiksel sensör kullanan ve Sony SNC-VM772R çok büyük bir 20 MP sensör kullanır.Fiyat ve performansa bağlı olarak Hanwha Techwin PNV-9080R kamera en iyi seçimdir. Yüksek çözünürlük, 24 metre görüş alanında bir plakayı okumanızı ve 12 metrede bir kişiyi tanımlamanızı sağlar. IR aydınlatmasının 40 metre üzerinde bir aralığı vardır. Kamera, 0,3 lux'lik düşük ışık duyarlılığı sağlar. Çok yüksek çözünürlüklü kamera, geniş bir alanı görüntülemeniz gerektiğinde IP kamera sistemleriniz için mükemmel bir seçimdir.En İyi Akıllı IP Kamera

Bir paketin lobide başıboş bırakıldığını veya birisinin bir eşya ile alandan ayrıldığını bilmek isterseniz o zaman zeka veya video analizine sahip kameralar gereklidir. Daha gelişmiş kameralar, bir kişi çığlık attığında veya silah sesi algılandığında güvenlik görevlisini uyarabilir.

Anında bildirimler sağlayan IP kameralar, eksiksiz bir IP kamera sisteminin parçasıdır. Gerçek zamanlı acil durum uyarılarını almak için, kameralar bu uyarıları kullanabilen video yönetimi ve kayıt sistemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Kameradan gelen alarm, video yönetim yazılımına gönderilir. Anında bildirimleri ele alabilen başlıca video yönetim yazılımları arasında, Ocularis 5 ve Hanwha WAVE yer alır.Hem Hikvision hem de Hanwha, çok karmaşık analitik işlevlere sahip IP kameralara sahiptir. Yerleşik zeka gerçek zamanlı olayları algılar ve bir olay tespit edildiğinde sizi uyarır. Gelişmiş işlemler sadece zekayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda video performansını da geliştirir.

Hikvision DS-2CD5546G0-IZHS


Video analitik yeteneğine ve çok düşük ışık performansına ihtiyacınız varsa Hikvision Smart Serisi kameraları seçebilirsiniz. Bu Hikvision 4 Megapiksel Dome, IP Kamera sisteminize mükemmel bir yardımcı olabilir. Kamera düşük ışık hassasiyetini artıran yeni Hikvision “Darkfighter” teknolojisini kullanır ve 0,002 Lux (f / 1,2 Lens ile) değerine sahiptir. Kamera, hat geçişi algılama, izinsiz giriş tespiti, bölge giriş tespiti, bölgeden çıkış algılama, gözetimsiz bagaj tespiti, nesne kaldırma tespiti gibi davranış analizleri sağlar. Ayrıca sahne değişimi algılama, ses istisnası algılama, odak algılama gibi istisna bildirimlere de sahiptir.

Hanwha XNV-8080R


Gelişmiş analitik yetenek ve video işleme için Hanwha X-Serisi kameralar idealdir. Kamera Hikvision kameraya kıyasla daha pahalıdır, ancak güvenliğiniz için çok önemli olabilecek bazı mükemmel özellikler sağlar. Acil durum uyarılarına ihtiyaç duyan tüm IP kamera sistemleri için mükemmel bir seçimdir.

Hanwha XNV-8080R, loitering, yön algılama, defocus algılama, sis algılama, sanal hat, enter / exit, görünüş, dijital otomatik izleme, ses sınıflandırması, ses algılama, yüz algılama, hareket algılama gibi önemli bazı analizleri içeren 5 megapiksel bir kameradır.

Patlama, cam kırma, silah sesi veya çığlık atan bir kişi gibi sesli alarmları algılayabilir. Aynı zamanda bir gyro sensörü içeren dijital görüntü sabitleyicisine ihtiyacınız varsa en iyi seçimdir. Kamerayı bir direğe veya herhangi bir yere monte etmeyi düşünüyorsanız, titreşimden korunmak için bu IP kamerayı seçin. Farların neden olduğu aşırı pozlanmış alanları engelleyen arka ışık telafisi işe bu kamera da plaka tanıma için iyi bir seçimdir.En İyi IP Kamera Hangisi?

En iyi güvenlik kamerası gereksinimlerinize bağlıdır. Ucuz IP kameralar sabit lenslere sahipken, pahalı kameralar güvenliğinizi iyileştirmek için çok önemli olabilecek gelişmiş özellikleri sağlar. Kameralar IP kamera sisteminin önemli bir parçasıdır ve ihtiyaçlarınıza göre en iyi model değişecektir.


 


Bu Makalenin Yorumları ( 12 )
Hanwha Techwin

Hanwha techwin ürünlerini bir süredir kullanıyoruz. şu ana kadar bir problem yaşamadık.

Fiyat performans dengesinde Hanwha Techwin ürünleri denenebilir

Demosunu yapıp görmek lazım fiyat ve performans dengesini

Hikvision performans olarak ta fiyat olarak ta iyidir.

Axis Mercedes ise Toyota mıdır ? Tata mıdır?

Hikvision fiyat ve performansta idealdir. Axis maliyetleri yüksek, tabiki kaliteli

Axis bu işin babasıdır

Önce hikvision sonra axis

Önce Axis, sonra Hikvision dur

Uygun fiyat ise Hikvision dur

Maliyeti yüksek olmasına rağmen Axis en iyisidir
Yorum Yazın