Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Isı Haritası, Verileri Analiz Etmenin En Yaratıcı Yolu - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Isı Haritası, Verileri Analiz Etmenin En Yaratıcı Yolu

Isı haritası nedir? Isı haritalarının faydaları ve kullanım alanları için okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Isı Haritası, Verileri Analiz Etmenin En Yaratıcı Yolu
Son yıllarda en yararlı ve güçlü veri analiz araçlarından biri olan “ısı haritası -heat mapping” yeni geliştirmelerle, perakendeden ulaşıma, oldukça geniş bir yelpazede kullanılıyor. Amerikalı girişimci ve yazılımcı Cormac Kinney tarafından 90'lı yılların ortalarında icat edilen Isı Haritası, ilk olarak menkul kıymet yatırımcılarının piyasa işlemlerine yardımcı olmak için uygulandı. Bugün ise verileri bir renk yelpazesinde görselleştirmek için kullanılıyor. Peki, bu veriler neler? Verileri analiz etmede ısı haritaları bize nasıl yardımcı oluyor? Gelin, birlikte inceleyelim.

Isı haritası nedir?

Bir ısı haritası, bilginin renklerle temsil edildiği, verilerin iki boyutlu gösterimi ile görsel bir bilgi özetini sunar. Isı haritalarının görüntülenmesi için birkaç yol olabilir, ancak hepsi ortak bir paydaya sahiptir:- Sayısal olarak sunulduğunda anlaşılması zor olan veriler arasındaki ilişkileri göstermek için renkleri kullanmak.

İşletmeler veya kuruluşlar, uzun ve sıkıcı sayısal veri sayfalarına bakmak yerine, satışlarını, müşterinin ürünlerini, web sitelerini veya finansal verilerini görsel bir biçimde tanımlamak için bir araç olarak ısı haritalarını kullanabilirler. Isı haritaları sadece işletmelerin mevcut sonuçlarının coğrafi olarak nasıl göründüğünü gösteremez, aynı zamanda fırsatları da belirleyebilir. En basit örneklerle, bir çevrimiçi mağaza sahibi olarak, ziyaretçilerin çoğunun web sitenize baktığı alanları biliyorsanız neler yaparsınız? Belki de o bölgeye bir harekete geçirici bir mesaj kutusu koymalısınız.

Isı haritasının sunabileceği çözümlerden bazıları:
  • Pazarlama faaliyetlerinin verimliliğini artırmak
  • “Soğuk” ve “sıcak” alanları görerek yetersiz bölgeleri tespit etmek
  • Müşterilerin çoğunluğunun nerede bulunduğunu analiz ederek ve bölgesel demografiyi değerlendirerek hedef müşteri segmentlerini tanımlamak
  • Hangi ürünlerin farklı bölgelerde satıldığını anlayarak ürün gruplarını optimize etmek

Isı haritalarının faydaları

Isı haritalarının kullanıcı dostu olması ve mevcut veriler üzerinde yeni ve kullanışlı bir bakış açısı sunması nedeniyle, işletmeciler için çeşitli faydalar sağlayabilirler.

Şirket çapında iletişimi geliştirmek

İnsanlar görsel şeyleri sayısal şeylerden daha çok severler. Sıkıcı ve zor verileri, görsel olarak çekici bir şekilde temsil edebilmek, bir şirketin işleriyle ilgili neler olduğu hakkında daha fazla kavrayış kazanmasına yardımcı olabilir. Genel olarak, satış ve pazarlama profesyonelleri daha yaratıcı veya görsel tiplerdir. Bu ekipleri ısı haritaları sunmak, işletmenin mevcut finansal veya operasyonel durumunu göstermenin daha etkili bir yoludur ve hangi iyileştirmelerin yapılması gerektiğini açıklığa kavuşturur.

Zamana dayalı eğilimleri anlamak

Isı haritalarıyla ilgili en etkileyici şeylerden biri, görsel bir temsil kullanarak zamansal değişiklikleri temsil etme kabiliyetidir. Şirketler, satışlarının veya diğer verilerinin zaman içinde nasıl ve hangi alanlarda düştüğünü veya azaldığını bu sayede net olarak görebilir. Bu, şirketlerin satış ve pazarlama çabalarını buna göre uyarlamalarına izin verir.

Rekabet avantajı yaratmak

Veri analistleri, rekabetçi bir manzara çizmek için ısı haritası kullanabilirler. İşletmeler, rakip satış hacimleri, rakip lokasyonları ve bilinen rakip hizmet alanları gibi sayısal verileri kullanarak promosyonları veya yetersiz hizmet alan pazarları hedefleyerek rekabet avantajı elde edebilirler.

Bölgesel satış verimliliğini artırma

Büyük satış ekipleri olan şirketler için, ısı haritası, belirlenen bölgeleri bölmek için mükemmel bir yoldur. Isı haritaları belirli bir alandaki müşteri sayısını ve belirli bölgelerdeki satış hacmini ortaya çıkarabilir. Bu, şirketlerin bölgesel ayrılıklar ve müşteri fırsatları gibi faktörleri daha iyi anlamalarına yardımcı olur, böylelikle alanlar temsilciler arasında eşit olarak bölünebilir. Satış ekipleri, iş ortamı değiştikçe satış bölgesi sınırlarını güncellemek için ısı haritalarını da kullanabilir.

Perakendede mağazacılık stratejileri

Isı haritaları, ekip üyelerine veya müşterilere önemli bilgiler iletmek için yenilikçi ve yaratıcı bir yol sunar. İşletmeler, operasyonları, finansal süreçleri, satışları ve müşteri hizmetlerini veya pazarlama etkinliğini geliştirmek için verileri nasıl kullanmaları gerektiğiniısı haritaları ile öğrenebilir.

Mağazalar sadece insanların satın aldıkları şeylerle ilgilenmez, aynı zamanda insanların nasıl alışveriş yaptığını da bilmek ister. Günümüzde birçok projede, perakendecilerin ziyaretçi etkinliklerini izlemelerine yardımcı olabilecek bir mağaza içi kamera sistemi kuruluyor. Böylece müşterilerin neye dokundukları, nereye yürüdükleri, neleri beğendikleri ve göz ardı ettikleri veriler halinde sunulabilir.


Isı haritaları işinizin mevcut verilerini analiz edebilir ve müşterilerin bulunduğu veya bir desteğe ihtiyaç duyduğu alanları yansıtabilecek yoğunluk alanlarını gösterebilir. Başka bir deyişle, ısı haritaları şirketin performansının farklı yönlerini daha iyi anlamak için güçlü bir araç olarak hizmet edebilir.


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın