Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Yüz Arama: 1 Saniyeden Daha Kısa Sürede Kişi Tespiti - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
DOLAR 5.7880
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Yüz Arama: 1 Saniyeden Daha Kısa Sürede Kişi Tespiti

Yüz Arama teknolojisi nedir? Yüz Arama ve Yüz Tanıma arasındaki farklar için okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Yüz Arama: 1 Saniyeden Daha Kısa Sürede Kişi Tespiti
Bir alışveriş merkezinde küçük bir çocuğun kaybolduğu bir senaryo düşünün. Telaşlı anne durumu güvenlik görevlilerine haber verir, güvenlik personeli video duvarını izler, kamera görüntülerini inceler ve alışveriş merkezinde sözlü bir duyuru yapar.

Böyle bir operasyonun ne kadar zaman alacağını söylemek zordur, üstelik zaman geçtikçe baskı da artar. Çünkü daha fazla zaman geçtikçe, çocuğun olabileceği olası alanlar da genişleyecektir. Manuel arama yapmak zaman alır ve çocuğu bulma olasılığı azalır.

Peki, tüm bu operasyonu yapay zeka ile yapabilsek ne olurdu? Cevap basit: Sadece bir fotoğraf kullanarak, 1 saniyenin altında bir sürede kayıp çocuğu bulabiliriz.

Yüz arama nedir?

Her geçen gün gelişen yapay sinir ağları sayesinde bir kişinin yalnızca bir fotoğrafı kullanılarak, bir saniyede arama yapılabilir. Üstelik fotoğrafın önden ya da pasaport tipi bir poz olması bile gerekli değildir. Yüz göründüğü sürece, AI bir fotoğraftaki yüzü binlerce yüzle eşleştirir. Kişi belirli bir güvenlik kamerası tarafından görüntülendiğinde arama sonucu, neredeyse gerçek zamanlı olarak elde edilir.

Yapay zeka sistemi, ağdaki güvenlik kameralarından gelen video akışlarını sürekli olarak analiz eder, insan yüzlerini heykeller ve hayvanlar gibi insan dışı nesnelerden ayırır ve hafızadaki bu yüzler hakkında bilgi depolar. Sistem kullanıcısı, ilgilenilen kişinin bir görüntüsünü AI sistemine yüklediğinde, AI bu görüntüdeki yüzü belirli özellikleriyle birlikte algılar. Kişinin ortaya çıktığında, yüz hafızası ile eşleştirir ve kişinin nerede ve ne zaman olduğunu gösterir.

Yüz tanıma ve yüz arama farkı

AI yüz arama, iki nedenden dolayı ''yüz tanıma'' değildir. İlk olarak, yüz arama teknolojisinde sisteme kaydedilmek için herhangi bir isim, bilgi veya herhangi bir liste gerekli değildir. Sisteme yüklenen görüntü, kullanımdan sonra sistemden silinebilir. Yüz veritabanı yoktur. Yüz arama yüz tanımaya dayalı olmadığından, sistemde hiçbir yüz ve isim kimliği saklanmaz.

İkincisi, bir yüz veritabanının olmaması, video akışını işlemek için hesaplama kaynağı miktarını önemli ölçüde azaltır, dolayısıyla yüz arama uygulamalarında kullanılan sistem daha hafiftir.

Yüz arama analitiklerinin faydaları

Yüksek verimlilik - Hedef kişi birkaç saniye içinde bulunabilir ve bu da hızlı yanıt süresine olanak tanır.

Yüksek performans - Google gibi metin tabanlı sorgularda olduğu gibi yüksek doğruluk ve istikrarlı performans sağlar.

Kolay kurulum ve kullanım - Dahili yüz arama motoruna sahip bir AI cihazı, mevcut NVR / VMS / kamera sistemine veya müşterinin ihtiyaçlarına göre bağımsız bir ünite olarak entegre edilebilir. Kullanımı kolay arayüz, minimum eğitim ile kullanılabilir, özel programlama becerileri gerektirmez.

Maliyet tasarrufu - Zaman tasarrufu ve kullanım kolaylığı tasarrufu para demektir. Geleneksel olarak gerekenden daha az manuel çaba sarf edilir.

Ölçeklenebilirlik - AI, insana kıyasla çok daha hızlı ve geniş bir ölçekte ölçeklenebilirlik özelliğine sahiptir. AI performansı, yalnızca bilgi işlem kaynağına dayanır ve müşteri ihtiyacına bağlı olarak, herhangi bir sistem boyutu için en uygun donanımı sunar.

Gizlilik -  Yüz arama, yüz tanıma değildir. Yüz tanıma için kullanımı sınırlayan gizlilik kuralları vardır. Yüz arama,  yüz tanımaya dayalı olmadığından, hiçbir yüz ve isim kimliği saklanmaz. Bu nedenle yüz rama rama, geçmişteki ve gerçek zamanlı video kayıtlarına karşı yüzleri tanımlamak için birçok kamu ortamında kullanılabilir.

En yaygın yüz arama örnekleri

Bir alışveriş merkezindeki kayıp çocuğun senaryosuna ek olarak, AI yüz arama teknolojisi için diğer yaygın kullanım senaryoları:

Perakende yönetimi - Otellere, alışveriş merkezlerine, tatil köylerine vb. otellerde VIP misafirlerin ihtiyaçlarının hemen karşılanması, davranış modellerini takip etme ve ziyaret etme eğiliminde oldukları yerleri tahmin etme, arama ve tespit etme.

Şüpheli tespiti - Şüphelilerin hırsız, terörist, vb.) belirli olay ve zamanlara göre hızlıca araştırılması ve kanıt elde etme.

Okulların korunması -Yetkililerin kampüsteki farklı alanlardan çoklu kamera beslemelerini kullanarak -örneğin silah taşıyan bir kişi gibi- şüpheliyi bulup hareketlerini saniyeler içinde izleyebilmelerini sağlama.

Özetlemek gerekirse yüz arama, havaalanlarında, alışveriş merkezlerinde, okullarda, tatil köylerinde vb. ortamlarda kullanılabilecek basit ve hafif bir çözüm sunar ve potansiyel olayların meydana gelmesini aktif olarak önler.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın