Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Video Gecikme Sorunu, VMS Gecikme Sorunu Nasıl Azaltılır? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Video Gecikme Sorunu, VMS Gecikme Sorunu Nasıl Azaltılır?

Bulut tabanlı video yönetim sistemlerinde gecikme sorunlarını ve bunları azaltmanın yollarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Video Gecikme Sorunu, VMS Gecikme Sorunu Nasıl Azaltılır?
Video yönetim sistemi gecikmesi temel olarak bir karenin kamera kaynağından yakalanma süresi ile aynı karenin görüntülendiği zaman arasındaki gecikme zamandır. Video gözetim sistemlerini kullanan her işletme, video yayınları için sıfır veya düşük gecikme olmasını hedefler.

Bulut tabanlı video yönetim sistemlerinde gecikme sorunlarını ve bunları azaltmanın yollarını öğrenmek için okumaya devam edin!Bulut tabanlı video yönetim yazılımının yapısı oldukça karmaşıktır ve kablolu video ağlarına göre kablosuz ağlarda daha belirgin olan video akışlarında gecikme gibi sorunlar yaratır.

Video akışlarındaki gecikme, sistem tarafından yakalanan kritik olaylara tepki süresini geciktirebileceğinden gerçek zamanlı video gözetimini etkiler. Bu sadece VMS'nin esas amacını, yani gözetimi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bağlı üçüncü parti sistemlerin verimliliğini de engelleyebilir. Bazen, gecikme, yakalanan videolarda veri kaybına neden olabilirken, bazı durumlarda, artan kesinti sıklığı tüm VMS uygulamasını kullanılamaz hale getirebilir.

Bulut tabanlı bir video yönetim sisteminde gecikme nedir?

Bulut tabanlı bir VMS video gecikmesi, IP kameralar tarafından yakalanan olay ile sistem uygulamasındaki (web ve mobil uygulamalar aracılığıyla görüntü izleme )görüntü arasındaki gecikme olarak tanımlanabilir. Bu gecikme saniye veya milisaniye cinsinden ölçülebilir. Tüm video yönetim sisteminin gecikmesi, sistemde görüntü yakalama, kodlama, video sıkıştırma, kod çözme, video dekompresyon ve görüntüleme gibi çoklu işlemlerin ortak bir sonucu olabilir.

VMS sistemindeki uçtan uca iletişim IP kameralar, ağ, sunucular ve görüntüleme sistemleri olmak üzere dört aşamada gerçekleştirilir. Şimdi bu aşamaları ayrıntılı olarak inceleyelim:

1. IP kamera gecikmesiIP kameralar, kamera sensörleri, video sıkıştırma kodekleri (kodlayıcılar) ve dahili kamera CPU'sundan oluşan akıllı cihazlardır. Görüntüleri belirli bir kare hızında yakalayabilir, IP ağına veya buluta sıkıştırabilir ve gönderebilirler. IP kameralarda gecikme, video görüntülerinin aşağıdaki bileşenlerle işlenmesindeki gecikme nedeniyle meydana gelir.
  • IP Kamera Sensörleri: IP kamera sensörleri, ışığı elektronlara dönüştüren veya görüntüyü oluşturmak için ışık piksellerini yakalayan elektronik cihazlardır. IP kameraların çoğu CCD ve CMOS sensörleri kullanır. CMOS sensörleri, düşük gecikme süresi, düşük güç tüketimi, daha hızlı kare hızları ve daha düşük maliyetler gibi özelliklerden ötürü daha fazla tercih edilmektedir. Kamera sensörler tarafından sunulan aydınlatma, yakalama gecikmesi olarak adlandırılmaktadır. IP kameralarda daha fazla fps daha iyi video kalitesiyle ve daha az “yakalama gecikmesi” ile sonuçlanır.
  • Video Sıkıştırma Kodekleri: Video Sıkıştırma kodekleri, bir IP kamerada dijital video sinyallerini kodlamak için kullanılır. Kodekler yardımıyla gereksiz veya yinelenen kareler ortadan kaldırılarak video dosyaları otomatik olarak sıkıştırılır. dört temel video sıkıştırma codec'i, vardır. Bunlar en verimli sıkıştırma kodeki olarak kabul elen H.265, H.264, MJPEG ve MPEG4’tür. Video dosyalarının kodlanması sırasında gerçekleşen gecikme, sıkıştırma gecikmesi olarak adlandırılır.
  • Kamera CPU: Bir IP kamerada CPU'nun rolü kodlanmış verileri kodeklerden ağa iletmektir. CPU, ağa veri aktarımını desteklemenin yanı sıra de-interlacing, gürültü filtreleme, vb. gibi önemli görevleri de yerine getirir. CPU, yüksek öncelikli olarak kodlanmış video verilerini işleme dışındaki görevleri yerine getirdiğinde, kodlanmış verileri arabelleğe almayı sürdürür ve bu da gecikme ile sonuçlanır.


2. Ağda gecikme

Bulut tabanlı bir video yönetim sistemindeki ağ gecikmesi, IP kameradan gelen video sinyallerinin ağda iletilmesi sırasında ortaya çıkan gecikme olarak tanımlanabilir. Bulut video gözetiminde video verileri görüntüleme için istemci tarafına ulaşmadan önce akış sunucusundan (canlı yayınlar), oynatma sunucusundan (kaydedilmiş yayınlar), bulut depolama alanından ve İçerik Dağıtım Ağından (CDN) oluşan ağdan (bulut mimarisi) geçmek zorundadır.

Video verilerinin LAN üzerinden aktarıldığı sistemlerde, ağ gecikmesi birkaç milisaniyede oluşabilir. Öte yandan, bulut tabanlı VMS veya hibrit VMS kurulumunda, video verilerinin internet üzerinden yönlendiriciler, anahtarlar ve sunucular aracılığıyla tüm bulut altyapısı boyunca hareket etmesi, ağ gecikmesini önemli miktarda artırabilir.

VMS sistemi, ağın bant genişliğine ve video verilerinin miktarına (bit hızında) bağlıdır. Ekstra bant genişliği kapasitesinin sağlanması, video veri trafiği yoluyla daha yüksek bit yüklerinin yerleştirilmesine yardımcı olabilir. H.265 kodeklerinin kullanımı, verilerin ortalama bit hızının azaltılmasına yardımcı olabilir, bu da ağdaki gecikmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ağda daha fazla bant genişliği ve yüksek bağlantı hızı (daha yüksek bit hızıyla) IP'den daha fazla veriyi almanıza yardımcı olabilir. Kameraların ağ üzerinden işlem görmesi, gecikme süresinin azalmasıyla sonuçlanır.


3. Akış sunucusu gecikmesi

Bulutta akış hizmetleri genellikle kameralardan gelen beslemeleri alır ve bu yayınları çeşitli çözünürlüklerde, kodeklerde, bit hızlarında vb. iletecek şekilde işler ve ardından müşterilere görüntülemek için iletir. Bu işlem, akış hizmetlerinde elde edilen yazılım optimizasyonuna ve donanımın hesaplama potansiyeline bağlı olarak gecikmeyi milisaniyeden saniyeye çıkarır. Bu gecikmeleri azaltmanın etkili bir yolu donanım hızlandırması kullanmaktır.


4. Ekran gecikmesiBulut tabanlı video yönetim sistemi sıkıştırılmış video verilerini alır, kodu çözülür ve ekranda görüntülenir. Dekompresyon ve görüntüleme işlemindeki video verilerinin gecikmesi, video çözünürlüğüne, kare hızına, yazılım kod çözücülerine ve sistemin yapılandırmasına (işlemci, RAM, grafik kartları, vb.) bağlıdır. Monitör cihazı yenileme hızları ve işletim sistemleri de sistemin görüntü gecikmesini kontrol etmede çok önemli bir rol oynar. Video yönetim sistemi için sıfır gecikme elde etmek zor olsa da, uygun altyapı uygun donanım ve sistemle uyumlu bir VMS ile en aza indirgenebilir.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın