Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Video gözetim monitörlerinin geleceği ve yeni trendler - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Video gözetim monitörlerinin geleceği ve yeni trendler

4K'dan 8K'ya yeni gözetim monitörleri

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Video gözetim monitörlerinin geleceği ve yeni trendler
Güvenlik endüstrisinde son yıllarda 4K monitörlerde karşı büyük bir ilgi oluştu. Tüketici pazarında nispeten yaygın olmalarına karşın, CCTV pazarında yeni denilebilecek bir kullanıma sahipler. Analog HD ve IP teknolojisindeki gelişmeler 4K'nın artık sınırlı bir uygulama teknolojisi olmadığını, sadece birkaç yıl içinde büyük değişimlere neden olacağını gösteriyor.

Peki, CCTV monitörleri için bir sonraki adım ne olacak?

8K monitörler şuan mevcut olmasına rağmen maliyet açısından verimsiz görünüyor. Örneğin Japonlar 2020'deki Tokyo Olimpiyatları 8K'da yayınlamak istiyor. Asıl soru güvenlik endüstrisinin gerçekten 8K ve daha yüksek çözünürlüklü ekranlara ihtiyacının olup olmadığı? 8K sektör için bir sınır oluşturabilir mi?

Kullanıcıların çoğu, her dakikayı yakalamak için ultra yüksek çözünürlükte video kaydı istiyor. Ancak 24’’ altındaki montörler için 4K’nın pratik bir uygulama olmadığını gibi yaklaşık 4K'tan daha fazla görüntüyü 120 "den büyük olmayan monitörler için pratik bir uygulama olarak görünmüyor. Yüksek çözünürlüklü kameralar görüntüleri yakınlaştırılabilir ve FHD ve 4K monitörlerde mükemmel bir şekilde görüntülenebilir.

WiFi ve 5G'deki gelişmeler

Piyasaya yeni girmeye başlayan Analog HD ve IP RJ45 monitörler bazı önemli farklılıklara sahip. IP monitörleri esas olarak, popüler VMS yazılımlarının çeşitli sürümlerini çalıştırabilen All-In-One Android tabanlı bilgisayarlara ve yerleşik bellek ya da harici depolama birimlerine kaydetme seçeneği gibi özelliklerle ayrışıyor. Temel olarak bir NVR veya özel depolama sunucusu ihtiyacını ortadan kaldırdığından, 8 ila 16 kamera arasındaki sistemler için ideal hale geliyor.

WiFi ve 5G bağlantı alanlarındaki gelişmeler, üretilen verilerin miktarını aktarma kabiliyetinin geliştirirken, pazarın bir sonraki adımı olarak kablosuz bağlantıyı IP monitörüne ve kamera kurulumuna dahil etmeye neden olabilir. Veri ve şebeke güvenilirliği kendi sorunlarını da beraberinde getirmesine rağmen hassas verilerin olmadığı küçük perakende veya ticari sistemlerde, kablolama maliyetleri ve NVR ihtiyacını ortadan kaldırarak çok uygun bir seçenek haline gelebilir.

Daha büyük sistemler için ağ üzerinden iletilmesi gereken çok miktardaki veri miktarı, mevcut kablosuz teknolojilerin sınırlı kapasiteleri düşünüldüğünde, kurulumların ölçeğiyle uyuşmayacak. Bu nedenle sabit kablolama hala ilerleyen yıllar için de en iyisi seçenek olacak gibi görünüyor.

Analog HD seçenekleri

Analog HD oldukça kısa sürede uzun bir yol kat etti. En son gelişmeler 4MP'yi (2K çözünürlük) ve 4K'yi destekleyebilecek seviyeye geldi. Bu da eski eski sistemlerin daha yeni AHD / TVI / CVI kameraları ve monitörleri ile yükseltilebileceği anlamına geliyor. Yerel AHD / TVI / CVI döngü bağlantılarına sahip monitörlerin temel faydası, DVR / NVR'ye uzun mesafeden spot monitör olarak çalışabilme yeteneğidir. Koaksiyel sistemler yavaş yavaş azalırken, ağ güvenlik ve iletim mesafesi de dahil olmak üzere koaksiyel teknolojinin avantajlarından yararlanmak isteyen daha eski sistemler de olacaktır.

Diğer bir gelişme ise IP girişi yerine HDMI girişi ve IP çıkışı olan ekrandaki tüm etkinliği NVR'ye gönderen D2IP monitörler. Bu monitörler esas olarak kurumsal casusluk, dolandırıcılık ve diğer hassas eylemler karşı tercih ediliyor. Sınırlı bir uygulama olsa da, ihtiyacı olanlar için kullanışlı bir teknoloji olarak görülüyor, ancak yakın gelecekte ana akım haline gelmesi pek mümkün görünmüyor.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın