Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Güvenlik Kameralarında Kullanılan IR LED Türleri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 31 °C
DOLAR 5.8603
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Güvenlik Kameralarında Kullanılan IR LED Türleri

CCTV kamera sistemlerinde hangi IR Ledler kullanılır?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Güvenlik Kameralarında Kullanılan IR LED Türleri
Güvenlik kameralarında gece görüşü sağlamak için yaygın olarak IR yani kızılötesi aydınlatmadan yararlanılır. Kızılötesi ışık sayesinde, gün ışığının ya da ek aydınlatmaların olmadığı alanlarda siyah beyaz görüntüleme yapılabilir. Güvenlik kameralarında neden IR LED kullanılıyor merak ediyorsanız okumaya devam edin.

IR aydınlatma nedir?

Infra-Red in kısaltması olan IR insan gözüne görünmeyen, ancak CCTV kamera tarafından görülebilen bir ışık kaynağıdır. Hem siyah beyaz hem de gündüz / gece kameraları için en iyi seçimdir, çünkü IR insan gözü için görünmezdir ve gizli gözetim için idealdir. Kamera görebilir, ancak davetsiz misafir ışığı görmeyecektir.

Kamera ışıkları görülemeyeceği için, IR Ledleri, ışık kirliliğinin önlenmesi gereken, yerleşim bölgeleri ve parklar gibi alanların olduğu alanlarda mükemmel bir çözümdür.

IR aydınlatma 370m'ye kadar mesafelerde iyi çalışır. Bu nedenle, birçok uygulamada IR aydınlatma, kameraların siyah beyaz ve net görüntüleri yakalamasına ve kamera performansını optimize etmesine olanak tanıyan mükemmel bir aydınlatma aracıdır.

CCTV aydınlatmada hangi IR Ledler kullanılır?

IR LED avantajlarına değindikten sonra, şimdi led türleri hakkında bilgi sahibi olalım.

* 715-730nm dalga boyu- açık IR, kırmızı trafik ışığı gibi kırmızı bir parıltı üretir.
* 815-850nm dalga boyu- yarı gizli IR, sadece görünebilen hafif kırmızı bir ışık veren
* 940-950nm dalga boyu- gizli IR, insan gözüne görünmez

Kızılötesi ışık CCTV için ışık kirliliğini en aza indirgemek veya çok uzun mesafede aydınlatma sağlamak için ayrı veya gizli aydınlatma olarak kullanılabilir. IR monokrom ve gündüz / gece kameraları ile kullanılabilir.

IR daha gizli hale geldikçe, kameranın görmesi zorlaşır ve sonuç olarak mesafeler azalır. Bu nedenle 940-950nm IR sadece yüksek performanslı objektiflerle donatılmış son derece hassas kameralarla kullanılmalıdır, çünkü bu gibi dalga boylarında odaklanma daha zordur.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın