Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Termal Kamera ve Erken Saldırı Tespit Sitemleri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Termal Kamera ve Erken Saldırı Tespit Sitemleri

Termal güvenlik sistemleri nasıl çalışır? Termal kameralar ve başlıca uygulama alanları için okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Termal Kamera ve Erken Saldırı Tespit Sitemleri
Güvenlik sistemlerinin, insanları, binaları ve varlıkları korumak için her gün karşılaşılabilecek potansiyel tehditleri erken aşamada tespit edebilmesi önemlidir. Bu anlamda, erken saldırı tespit sistemleri tarafından sağlanan uyarılar sistemin can damarıdır.

Ancak uyarılar tehdidin belirlenmesine yardımcı olabileceği gibi yanlış tetiklenmeler nedeniyle işlevselliğini de yitirebilir. Saldırı tespiti çözümlerinden gelen yanlış uyarıların sayısı arttıkça, özellikle açık hava izleme operasyonlarında hava, hayvanlar, bitki örtüsü ve diğer faktörler kolayca yanlış pozitifler üretebilir.

Yanlış alarmları azaltmak için en iyi yaklaşım, geçerli tehditleri tanımlamakla birlikte aynı zamanda müdahalenin etkinliğini ve verimliliğini artırmayı da içerir. Bir müdahale ne kadar erken uygulamaya konabilirse, bir kurum potansiyel riskleri o oranda azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte doğrulama süreci, mevcut  tespit teknolojilerinin çoğunu kullanan kuruluşlar için önemli zorluklar yaratan bir başka temel sorundur.

Bu konular göz önünde bulundurulduğunda, güvenlik uzmanlarının ve son kullanıcıların yanlış alarm sayısını azaltan ancak algılama ve tanımlamadan taviz vermeden güvenliği arttıracak teknolojileri değerlendirip seçmeleri önemlidir. Doğru saldırı sınıflandırma ve görsel alarm değerlendirmesi ile rahatsız edici alarmları azaltmak için termal analiz ile uzaktan izleme yapılabilir. Termal kameraların diğer güvenlik teknolojileriyle birleştirildiği projeler en cazip güvenlik sistemi seçeneğidir. Termal görüntüleme sistemleri sensörlerle beraber kullanıldığında yanlış alarmları en aza indirmek için doğru saldırı sınıflandırma ve görsel alarm değerlendirmesi ile güçlü bir çevre koruma sistemi sağlar.


Isı imzasının sağladığı avantajlar

Görünür ışıkla çalışan güvenlik kameraları ve hareket sensörleri, genellikle saldırı tespit için kızılötesi hareket algılama teknolojilerini kullanır. Her birinin güçlü yanları olmasına rağmen, bu çözümlerden herhangi birini bağımsız olarak bir projede kullanmanın bazı dezavantajları vardır.

Dahili video analitiği ile donatılmış termal güvenlik kameraları, insan veya araç çevresindeki izinsiz girişleri sınıflandırabilir ve bu da daha az yanlış alarm anlamına gelir.

Geleneksel veya IR aydınlatmalı güvenlik kameraları gibi görünür ışığı kullanarak görüntü oluşturan kameraların en büyük avantajı, oluşturdukları görüntülerin kolay bir şekilde tanınması ve yorumlanmasıdır. Kolay kullanım son kullanıcılar için bir tercih nedeni olsa da tespiti söz konusu olduğunda, bir dizi zorlukla karşılaşılabilir.

Optik güvenlik kameralarının birincil dezavantajı, ortam ışığına ve ışık miktarına bağımlı olmalardır. Güneş ışığında veya parlak bir şekilde aydınlatılmış bir yerde, görülebilir ışık kameraları oldukça iyi performans gösterir. Ancak aydınlatmanın idealden daha az olduğu gölge alanlarda ya da gece olduğunda nesnelerin görüntülenmesi zorlaşır.IR ışıklı kamera (sol) ve termal kamera kullanılarak aynı görüntünün karşılaştırılması. Termal kamera ile çekilen kişi, ısı imzası nedeniyle görünürken IR kamerada kişi arka plandan ayırt edilemiyor.

Bu kameraların bir başka sınırlaması da görsel kontrasttır. Kameralar sadece görünür ışığı yakaladıkları için kamuflaj ya da benzer desenlerin ya da renklerin insanları ve nesneleri gizlemek için birbirine karıştığı durumlar tarafından kolayca kandırılabilirler. Benzer şekilde kameralar ayrıca ağaçlar, gölgeler, hayvanlar ve diğer faktörler gibi doğal olarak meydana gelen olaylar tarafından kandırılmaya daha yatkındır.

Mikrodalga, radar ve radyo frekanslı tanımlama (RFID) gibi geleneksel hareket algılama teknolojileri, potansiyel olarak izinsiz girişleri tespit etmek için oldukça iyi bir performans sergiler. Bununla birlikte, bağımsız çözümler şeklinde düşünüldüğünde güvenlik kameralarına göre kördürler.

Örneğin, bir hareket sensörü tetiklendiğinde, güvenlik personelinin alarmın yapısını değerlendirmek, geçerli olup olmadığını belirlemek ve uygun bir yanıtı planlamak için ek bilgilere sahip olması gerekir. Sahnenin bir görüntüsü olmadan, bir çitin üzerindeki hareketin insan, hayvan ya da bir ağaç dalı tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini bilmenin bir yolu yoktur.

Tüm sektörlerde giderek daha fazla konuşlandırılan bir diğer göze çarpan teknoloji ise termal görüntülemedir. Termal kameralar kullanılarak, tesisler, ışık ve çevre faktörlerinden bağımsız olarak daha büyük mesafelerden izinsiz giriş yapanları tespit edebilir ve güvenlik güçlerinin tepki vermesi için daha fazla zaman tanır.

Bunun nedeni, termal kameraların görünür ışık, IR ışıklı kameralar ve diğer hareket algılama çözümlerine kıyasla aynı sorunlara maruz kalmamasıdır. Termal kamera sistemleri günlük yaşamımızda karşılaştığımız her şeyden yayılan görünmez ısıyı açıkça görür ve bu ısı imzalarından görüntüler yaratır ve tam karanlıkta bile net görseller sağlanabilir. Termal görüntüleme teknolojisi duman, toz, sis ve diğer fenomenler gibi görünen bariyerler nüfuz edebilir. Bu yetenekleri ile termal sistemler mevcut olan en etkili 7/24 gözetim teknolojilerinden biridir.

Örneğin, yoğun ormanlık bir alanda bulunan bir davetsiz misafirin, görünür bir ışık ya da IR ışıklı kamera kullanılarak tespit edilmesi zor olabilir. Öte yandan, bir termal kamera, kişi ısı imzası nedeniyle açıkça görüntüleme yapabilir.

Işık koşullarından bağımsız olarak, tüm nesneler tarafından yayılan veya yansıyan görünmez ısı radyasyonu sayesinde termal güvenlik kameraları insanların gözünden saklanan nesnelerin görülmesini sağlar. Bu nedenle ışığın olmadığı alanlar için termal kameralar herhangi bir güvenlik ortamında en etkili araçlardır. Her türlü hava koşulunda, gece ve gündüz davetsiz misafirleri ve diğer olası tehlikeleri kolayca tespit edebilirler.

Güvenilir algılama yeteneği

Herhangi bir kameranın hırsızlık tespiti çözümü olarak güvenilirliği, önceden belirlenmiş algoritmaları kullanan video analizi teknolojisinde yatar. Video analizi yararlı olabilir, ancak analizlerin kalitesi video kalitesine bağlıdır.

Düşük ışık koşulları, değişken aydınlatma, rüzgâr, yağış ya da özellikle gece olmak üzere böceklerin varlığı gibi yaygın doğal oluşumlar olduğunda güvenilirlik önemli ölçüde tehlikeye girebilir. Bu, görünür ışık ve IR ışıklı kameralar tarafından üretilen yanlış alarmların sayısı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Bugün, daha fazla termal kamera, insanları, taşıtları ve diğer ilgi çekici nesneleri tespit etmek ve tanımlamak için gömülü askeri sınıf analitiği içermektedir. Termal kontrast genellikle görsel kontrasttan daha büyüktür, bu da video analiz yazılımının bir hareket veya saldırı alarmının nedenini daha doğru bir şekilde belirlemesine izin verir.

Termalin, ışığa veya çevreye bakılmaksızın yüksek kontrastlı görüntüleme sağlamadaki benzersiz yeteneği, normalde sorun yaratan uygulamaları en aza indirir. Başka bir deyişle, termal görüntüleme yüksek performanslı video analizleri sağlar ve hareket algılama çözümlerinin körlüğünün üstesinden gelir.

Termal kamera kurulum ve bakım kolaylığı

Teknolojik kabiliyetlerine ek olarak, termal kameralar diğer geleneksel çevre sistemlerine göre daha az altyapı gerektirir.
Geniş bir kablolama gerektiren durumlarda, termal kameralar mevcut altyapıyı kullanılarak kurulum süresini ve maliyetini önemli ölçüde azaltabilir. Kameralar, düşük ışıkta veya tam karanlıkta görebildikleri için, aydınlatma direkleri ve / veya harici aydınlatıcılar kurmaya gerek yoktur. Bu faktörler bile tek başına son kullanıcılar için önemli maliyet tasarrufu sağlayabilir.

Termal kameraların mükemmel performans yelpazesi sayesinde, termal güvenlik sistemleri görünür ışık kameralarına kıyasla daha az kamera gerektirir. Kullanılan kamera sayısındaki düşüş montaj, güç, video geri bildirim bağlantısı ve ek olarak kurulum masrafları ile ilgili maliyet tasarrufu anlamına gelir. Bir işletme altyapısını olabildiğince basit tutabileceğinden, bakım maliyetleri de en aza indirilebilir.

Tüm bu faktörlerin ışığında, termal görüntüleme kameralarının izinsiz giriş tespiti için etkinliği tartışılmazdır. Bununla birlikte daha güçlü bir çözüm oluşturmak için termal kameraların performansları video analizleri ve diğer sensörlerin entegrasyonuyla artırılabilir.

Termal kamera fiyatları

Termal kameralardaki yenilikler, teknolojiyi ticari kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirdi. Geçmişte, termal kameralar geniş bir alanaya yayılmış büyük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılıyordu. Günümüzde ise daha küçük çevre ölçülerine göre tasarlanmış termal kameralar, ortalama 150 metrelik geniş alan izleme ve izinsiz giriş tespitine odaklanmıştır. Bu çözümler ve entegrasyonlar sayesinde termal teknoloji; şantiyeler, tarım tesisleri, marinalar, lojistik merkezleri ve diğer ticari işletmelerin için önemli bir güvenlik sistemi alternatifidir.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın