Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Bilmeniz Gereken Temel HID Kart Türleri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
  Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Bilmeniz Gereken Temel HID Kart Türleri

HID kart rehberi. A'dan Z'ye tüm HID kartlar ve karşılaştırmaları için okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Bilmeniz Gereken Temel HID Kart Türleri
Erişim kontrolü uygulamalarında yeni olan pek çok insan, HID isminin farklı türde yakınlık, RFID veya NFC kartları kullanan bir marka adı olduğunu bilmez. Bu yazımızda ana HID kart tiplerine genel bir bakış sunacak ve farklılıklarını karşılaştıracağız.

iCLASS® Seos

iCLASS® Seos erişim kartları, bir dizi okuyucuyla uyumlu ve buna göre sınıflandırılmış dört alt grubu içerir.

1. HID® iCLASS® Seos® 500x
Bu kartlar, fiziksel ve mantıksal erişim kontrolünü mümkün kılan, tek bir kimlik bilgisinde çift kimlik seçeneği sunan, yüksek frekanslı bir karttır. Güvenlik duvarı mimarisinin bir parçası olarak birden fazla uygulamayı ve Tek Kullanımlık Parola (OTP) özelliğini destekler.
iCLASS® Seos kartlar, uygulamalar ve ortamlar arasında birlikte çalışabilen, çoklu uygulama sunan akıllı kartlarına ihtiyaç duyan kuruluşlar için en uygun olanıdır. iCLASS® Seos serisi kartlar kolayca programlanabilirler ve ömür boyu garantiyle birlikte gelirler.Bbu da hem mantıksal ve hem de fiziksel bilgilere erişimi yönetmek isteyen kuruluşlar için ideal oldukları anlamına gelir.

2. HID® iCLASS® Seos® + Proximity Kartı 510x
Bu sınıfın kartları, eski düşük frekanslı (125 kHz) ve modern yüksek frekanslı erişim kartlarının Seos teknolojisi ile entegrasyonunu destekler. Kart, fiziksel ve mantıksal erişim kontrol çözümlerini etkinleştirerek tek bir kimlikte çift kimlik sağlar. Güvenlik duvarı mimarisinin bir parçası olarak birden fazla uygulamayı ve Tek Kullanımlık Parola (OTP) özelliğini destekler. Prox Card 510x, daha gelişmiş bir çözüme ihtiyaç duyan, ancak halihazırda mevcut olan geleneksel erişim kontrol sistemlerine sahip kuruluşlar için en uygun olanıdır.

3. HID® 520X iCLASS® Seos® / iCLASS® / Prox
Bu kartlar, kart etiketi ile uyumlu olarak çok amaçlıdır ve CLASS, iCLASS SE® ve Proximity okuyucuları gibi okuyucularla çalışır. OTP ile kesintisiz entegrasyon ve özel erişim güvenliğini sağlarlar ve üçü bir arada çözüm sunarlar. Kart, birden çok geleneksel erişim kontrol sistemi ile uyumlu kapsamlı bir çözüme ihtiyaç duyan kuruluşlar için en uygun olanıdır. 

4. HID® iCLASS® Seos® / iCLASS® 522X Kartı
Bu kart tüm iCLASS ve iCLASS SE® okuyucularıyla çalışabilen, mobil cihaz üzerinden güvenli erişim ve birden fazla uygulamayı yöneten çift teknolojili bir akıllı karttır. Ayrıca, güvenli bir özel ağa OTP erişimi sağlar ve bu nedenle BT için de kullanılabilir. Bu iki teknolojili akıllı kartlar, iki teknoloji için tek bir çözüme ihtiyaç duyan kuruluşlar için uygundur ve bütçeleme olanakları doğrultusunda geleneksel fiziksel erişim kontrol sistemlerinin adım adım yükseltilmesini sağlar.

iCLASS SE®

iClass SE Kart hem yüksek frekanslı hem de ultra yüksek frekanslı SIO özellikli kimlik bilgileriyle çalışır. Her biri aşağıdaki gibi özellikleri içeren sekiz alt türü vardır:

 • 125KHz Proximity'den iCLASS SE'ye (13.56 MHz) yükseltme imkanı
 • Çok yönlü birlikte çalışabilirlik
 • Uzun menzilli park ve kapı kontrolü
 • Çift teknoloji (SIO-Etkin MIFARE Classic (13.56 MHz) kimlik bilgileri + 125 KHz Proximity)
 • MIFARE® Classic uygulamaları için destekli uzun menzilli park ve kapı kontrolü
 • Açık standart çoklu uygulamalar ile uyumluluk
 • Çift Teknoloji (SIO-Etkin MIFARE DESFire EV1 (13.56 MHz) kimlik bilgileri + 125 KHz Proximity)
Çeşitli fiziksel yapılara ve çevreye sahip, hem kapalı hem de açık alanlara sahip organizasyonlar için en uygun HID akıllı kart yelpazesidir.

iCLASS®

Bu kart, yüksek frekanslı, yüksek güvenlikli temassız bir akıllı kart çözümüdür . Her biri aşağıdaki özelliklere sahip dokuz alt tipte gelir:
 • İCLASS SE'ye geçiş için iCLASS, HITAG1 ve HITAG2 ile çoklu teknoloji kartı
 • Doğrudan görüntü ve termal transfer erişim kartı
 • Yüksek dayanıklılık 13.56 MHz temassız akıllı kart
 • Bir iCLASS okuyucusundan daha gelişmiş bir erişim kontrol sistemine yükseltme imkanı
 • 125 kHz HID Proximity ile 3.56 MHz iCLASS akıllı kart
 • Bir kontak akıllı çip ve PVC veya kompozit kart gövdesi ile manyetik şeritli kart
 • 125 kHz HID Proximity ve isteğe bağlı kontak akıllı çip modülü 
 • Proximity, manyetik şerit, PVC veya kompozit kart gövdesi ile temaslı akıllı çip kartı
Mevcut erişim kontrol sistemini daha güncel bir çözüme yükseltme sürecinde olan çok yönlü teknolojilere ihtiyaç duyan kurumlar için en uygun olanıdır, ancak yine de tüm departmanlar veya yerler için tek bir teknoloji veya bir kart tipi kullanamaz.

Crescendo®

Crescendo kartları son derece güvenli ve çok teknolojili kartlardır. Altı alt türü bulunur ve her biri aşağıdaki özelliklere sahiptir:

1- HID® Crescendo® C1100 Serisi - Kimlik Güvencesi Çözümü için açık bir karttır. Bağımsız sistemlerde kullanılabilir ve merkezi olarak yönetilebilir. Hibrit bir kart olarak, şirketlerin PKI tabanlı kimlik doğrulama, dijital imzalar ve veri şifreleme ile çalışmasına yardımcı olur.

2- HID® Crescendo® C1150 Serisi - Microsoft mini sürücü tabanlı uygulamalar ve HID's ActivIdentity ürünleriyle uyumlu, yalnızca mantıksal ve fiziksel erişim kontrolü için yyüksek bellek, düşük güç ve yüksek performanslı karma karttır. Standart tabanlı parola koruması, dijital imzalar, simetrik ve asimetrik anahtarlara dayalı kriptografi özellikleri, kişisel bilgiler ve ağ erişimi sağlar.

3- HID® Crescendo® C1300 Serisi - HID Seos kasası ve HID iCLASS SE ekosistemi ile uyumlu gelişmiş güvenlik kurulumları için çift arabirimli bir karttır.

4- HID® Crescendo® 144K FIPS Serisi - US NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) FIPS 140-2 sertifikalı bir hibrid karttır. Seos, iCLASS, MIFARE Classic veya MIFARE DESFire fiziksel erişim çözümleri ile uyumludur.

5- HID® Crescendo® PIV - FIPS 201 uyumlu bir PIV kimlik bilgisi olarak onaylanan bir çift arabirim kartıdır.

6- HID® Crescendo® Geçici Erişim Kartı - PIV uyumlu kuruluşlara ziyaretçiler ve yükleniciler için geçerli bir PIV benzeri geçici erişim kartıdır.

HID Crescendo Serisi, fiziksel ve mantıksal erişim kontrolü için en yüksek güvenlik sunan karttır. Çoklu standart tabanlı teknolojiler içerdikleri ve dayanıklı malzemeden üretildikleri için, birkaç parola ve PIN'e sahip olması gereken çalışanlar için uygundur.

HID Proximity

HID Proximity kartları, aşağıdaki altı alt tipte gelen 125kHz kartlardır:

1- HID® Proximity 1351 ProxPass® II - HID formatıyla kodlanabilen ve uzunlukları 37 bite kadar olan numaralandırma sistemi olan araçlar için uzun menzilli bir proximity etiketidir. 2 metre okuma aralığında kullanılabilir. 2 ila 5 yıl pil ömrüne sahiptir.

2- HID® Proximity 1336 DuoProx® II Kart - tek kartta yakınlık, manyetik şerit ve fotoğraf tanımlama özellikleri bulunan bir karttır.

3- HID® Proximity 1598 Smart DuoProx® II Kart - 4000 Oe High Coercivity standardına göre manyetik şerit teknolojisine sahip çok teknolojili bir karttır ve akıllı çip yerleşimini destekler. Fotoğraflar için optimize edilmiş grafik kalitesinde bir yüzeye sahiptir ve PVC veya PVC / polyester olmak üzere iki malzemeden oluşur.

4- HID® Proximity 1597 Akıllı ISOProx® II Kart - fotoğraflı kimlik, manyetik şerit, barkod ve sahteciliğe karşı önleyici elemanlarla kişiselleştirme olanakları da dahil olmak üzere, kredi kartı boyutunda, akıllı çip gömülü , çok teknoloji bir yakınlık kartıdır. Bu nedenle, tek bir kartla yakınlık erişim kontrolü, IT erişimi, veri koruma, borç işlemleri, park etme, sağlık bilgi depolama ve fotoğraflı kimliklendirme ile uyumludur.

5- HID® Proximity 1386 ISOProx® II Kart - Hologramlar, ultraviyole floresan mürekkepler, mikro baskı veya özel logolar gibi güçlü anti-sahtecilik özellikleri de dahil olmak üzere 0,03 "nominal kalınlığa sahip bir ISO 7810 uyumlu karttır.

6- HID® Proximity 1326 ProxCard II® Kapaklı Kart - 137 milyardan fazla kod ile 85 bite kadar formatları destekleyen, ekonomik ve evrensel uyumlu bir erişim kartıdır.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın