Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
AVM Güvenliği ve Entegre Çözümler - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

AVM Güvenliği ve Entegre Çözümler

Alışveriş merkezi güvenliği için entegre çözümlerin önemi nedir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
AVM Güvenliği ve Entegre Çözümler
Alışveriş merkezlerinde kapsamlı ve entegre güvenlik çözümlerine gereksinim duyuluyor. Bunları uygularken perakende güvenlik stratejisi, kayıp önleme, fiziksel güvenlik, varlık koruması, risk yönetimi ve BT gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması ve verimli çalışma için üst düzey entegrasyon gerekiyor.

Mevcut güvenlik altyapısı değerlendirilirken ve geleceğe yönelik planlar geliştirilirken, sorumlu ekipleri, başa çıkılması gereken bazı sorular bekliyor.

Daha fazla güvenlik gerektiren mağazalar var mı?
Personelin verimliliğini ve alışveriş yapanların güvenliğini artırabilecek bildirimler veya başka teknolojiler var mı?
Organizasyon içerisinde güvenlik teknolojisinin topladığı verilerden yararlanabilecek başka bölümler var mı?

AVM güvenlik sistemleri arasındaki entegrasyon yüz tanıma ve ileri düzey analitik gibi diğer çözümleri beraberinde getiriyor. Örneğin, yüz tanıma teknolojisi, bir suç işlemeye başlamadan önce yasaklı bir kişinin tespitine izin veriyor. Gelişmiş analitik motorlar, kayıp bir çocuğu kıyafetine göre aramak gibi önemli vakalarda yardımcı olabiliyor. Son zamanlarda dünyanın önemli zincir mağazalarında uygulanmaya başlayan yüz tanıma teknolojisi, özellikle perakende sektöründeki hırsızlığı önlemek için en önemli araçlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Güvenlikten öte yeni nesil entegrasyon

Video analiz uygulamaları, sadece güvenlikle sınırlı uygulamalar olmaktan çıkıp pazarlama stratejilerine de yön veriyor.  Belirli işletmeler müşteri tipolojisini tanımlamak için yüz tanıma sistemlerine artan oranda talep gösteriyor. Yüz tanıma sistemleri ziyaretçilerin yüzlerini analiz ederken, müşteriler ve diğer ilgili istatistiklerin profiller bazında oluşturulmasını mümkün kılan demografik veriler sağlıyor.

Perakendeciler, mağazaya giren kişilerin sayısı gibi iş istatistiklerini toplamak için kameraların meta verilerini de kullanabiliyor. Bu veriler personel hakkında karar verirken en yoğun günleri ve zamanları anlamak için yardımcı oluyor.

Meta veriler çok çeşitli uygulama alanları ile perakendecilerin en önemli araçlarından biri olmaya başlıyor. Örneğin yazarkasa alanın gözetimi sağlanırken, kameranın video analizi, bir kuyruktaki insan sayısının önceden tanımlanmış eşiği aşması durumunda bir uyarıyı tetiklemek için kullanılabiliyor. Bu noktada, alışveriş deneyimini geliştirmek için arka plan müziği çalmak için kullanılan ses sistemi, açılacak başka bir yazarkasa talep etmek için bir mesaj yayınlamak ve mağaza operasyonlarını geliştirmek için etkinleştirilebiliyor.

AVM güvenlik kameraları tarafından üretilen meta veriler, aynı zamanda, buluttaki karmaşık algoritmalar ile işleniyor. Örneğin, bir mağazada alışveriş yapanların seyahat ederken kullandıkları tüm rotalar ve duruş süreleri, bir ısı haritası ile görselleştirilebiliyor. Bireysel alışveriş yapanların gizliliğini koruyan ısı haritalama işlevinden elde edilen bilgiler, müşteri katılımını ve satışlarını doğrudan etkileyen ekranların ve mağaza düzeninin oluşturulmasına yardımcı olabiliyor.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın