Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Gemi güvenliği, gemi kamera sistemi, Ship CCTV, Video Surveillance - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Video Gözetim İle Tam Yol İleri

Gemi güvenliği medyanın ilgisini çekiyor

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Video Gözetim İle Tam Yol İleri
Kruvaziyer ve yolcu gemileri, güvenlik konusunda çok fazla medyanın dikkatini çekiyor. Denize düşen insanlardan, fiziksel saldırılara, vandalizme ve deniz korsanlarına kadar birçok güvenlik tehditleriyle karşı karşıya geliniyor. Tüm bu risk faktörleri söz konusu olduğunda, video gözetim sistemleri çok fazla öneme sahip.

İyi bir güvenlik sisteminin temelinde, sağlam bir video gözetim altyapısının önemi tartışılmaz. Yolcu gemilerinin güvenlik ihtiyaçlarına en uygun çözüm IP tabanlı video gözetim sistemleridir. Axis Communications Kritik Altyapı İş Geliştirme Müdürü Anthony Incorvati,"Cruise gemileri, mükemmel fırtınalarla karşılaşıyor. Ayrıca, konforlu seyahat için pek çok farklı ortamı barındırıyor. Yolcular için; kumarhaneler, restaurantlar, oteller bulunurken, operasyon alanlarında enerji santralleri, mutfaklar vs. gibi ortamlar, geniş açık güverte alanlarında gece-gündüz, çeşitli iklim ve aydınlatma koşulları söz konusudur" dedi. Böyle çeşitli şartların toplandığı zor bir ortamda iyi bir video gözetim sistemi kullanılmalıdır.

Daha Az Kamera, Daha Fazla Kapsama Alanı

Gemi operatörleri, çoğu güvenlik operatörleri gibi, kapsama alanlarını ve görüntü kalitesini artırırken, maliyetleri azaltmak için alternatifler arıyor. Bunu yapmanın bir yolu, mevcut kameraları, daha fazla yer kaplayacak veya daha fazla görünebilecek kameralarla değiştirerek kullanılan kameraların sayısını azaltmaktan geçiyor.

Arecont Vision'da Global Pazarlama Başkan Yardımcısı Jeff Whitney, 360 derecelik sensörlü panoramik veya çok yönlü megapiksel kameraların, geniş alanlar için ideal olduğunu açıkladı. Whitney; "Bu tür çoklu sensörlü panoramik kameralar, kablolama, donanım ve yazılım lisans maliyetlerini de düşürebilir. Aynı zamanda, kameraların ağır bakım maliyetlerini ortadan kaldırır. Örneğin, sürekli kullanımda, PTZ kameraların motorları ve dişlileri aşınabiliyor" diye ekledi. Daha fazla alanı kapsama ihtiyacı, birçok cruise gemisinin megapiksel kameralarla donatılmasına neden oldu. Jeff Whitney bu konuda; "Megapiksel kameralar, daha iyi görüntü kalitesi ve farklı birçok özellik ve yetenek sunuyor. Çok sensörlü megapiksel kameralar, farkındalık sağlarken, ihtiyaç olan kamera sayısını da azaltmaktadır." dedi.

360 derecelik panaromik kameraları, gemi seyir gözetimi için ideal bir seçim olarak öneren Oncam firması Amerika Bölgesel Başkanı Jumbi Edulbehram; "Cruise ve yolcu gemi yolculukları, eksiksiz bir video kapsamı gerektirir ve bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu 360 derecelik panoramik kameralara yapılan yatırımdır. Bu sistemler ayrıca, bir kruvaziyer gemisinde sık sık meydana gelen küçük olaylara (örneğin, kaybolan veya çalınan mülk bulma ya da kayıp bir çocuğun takibi gibi) cevap vermede de yardımcı oluyor" diye konuştu.

Denizdeki Gözetim Zorluklarını Aşma

Tasarımları gereği, yolcu gemilerinin iyi çok sayıda yolcu ile doldurulması amaçlanmıştır. Tam kapasite ile doldurulmuş bir gemi, maksimum gelir sağlar. Tam kapasiteli gemi yüksek yolcu sayısını kontrol altında tutmak demektir. PureTech Systems Pazarlama Başkan Yardımcısı Eric Olson bu durumu; "Bir gözetleme özelliğinden bakıldığında, uzun süreli ve yoğun insan kalabalığıyla dolacak yerlerin izlenmesi anlamına geliyor. Bu yüksek trafik, aynı zamanda, kamera görüntüleri içinde tıkanma ihtimaline de neden olabiliyor" diye açıklıyor. Böyle yoğun nüfus, kameraların sayısına olan ihtiyacı veya geniş açılı merceklerin veya 360 derecelik sensörlerin kullanımını artırır. Bu, operatörlerin, bütün alanları daha eksiksiz olarak izlemelerini ve tıkanmalar durumunda alternatif video beslemeleri sağlar. Olson, "Aynı şekilde, video istihbaratının kullanımı, kalabalık mekanlarda daha da önem kazanmakta ve gemi güvenlik görevlilerinin güvenlik olaylarını ve güvenlik konularını izlemelerine yardımcı olmak için daha gelişmiş algoritmaları içermektedir" dedi.

Spreyler ve aydınlatma gibi çevresel faktörler, seyir gemileri üzerindeki video gözetimi için de zorluklar oluşturmaktadır. Whitney, sürekli nem ve aşındırıcı deniz suyunun varlığı nedeniyle IP66 standartlarına ve IK-10 darbe dirençli kameralara duyulan gereksinimi ifade ederek. "Kameraya giriş noktaları yalıtılmalı ve kablolamak uygun montajla korunmalıdır" dedi.

Aydınlatmalar ve sürekli değişen ışık koşulları endişe kaynağıdır ve bu tür değişiklikleri halledecek teknolojiye sahip CCTV kameraları gerektirir. Whitney, "En iyi kameralarda True Day / Night ve düşük ışıklı renk teknolojisi, düşük ışık alanlarında, ikincil aydınlatmaya gerek kalmadan 0.02 lux değeri düşük görüntü kalitesini önemli ölçüde artırabilir" diye ekledi. "Geniş dinamik aralıklarla donatılmış kameralar, parlak gün ışığından koyu iç mekanlara kadar geniş bir yelpazede çeşitli aydınlatma koşullarına hitap edebiliyor."


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın