Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Erişim Kontrolünde Yeni Standart, OSDP nedir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 14 °C
DOLAR 5.8112
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Erişim Kontrolünde Yeni Standart, OSDP nedir?

OSDP protokolü nedir? Wiegand protokolünden farkı ve avantajları için okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Erişim Kontrolünde Yeni Standart, OSDP nedir?
OSDP, Güvenlik Endüstrisi Derneği (SIA) tarafından geliştirilen, farklı erişim kontrol sistemleri ve cihazları arasında birlikte çalışabilirliği sağlayan bir erişim kontrolü iletişim protokolüdür. OSDP '' Açık Denetimli Cihaz Protokolü '' anlamına gelir ve bir okuyucuyu bağlı olduğu cihazla birleştiren bir iletişim arayüzüdür.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu protokol tüm okuyucular, kontrolörler ve yazılım üreticilerine açıktır. Güvenlik Sektörü Derneği WDPG ve OSDP'yi standart bir arayüz olarak kabul etmektedir.

Neden OSDP?

Teknolojiler yaşlandıkça ve bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız kaldıkça, üreticilerin daha sıkı standartlar benimsemeleri gerekti. Bilgisayar korsanları, kart okuyucularını standart bir protokol kullanarak kolayca hedefleyebilir ve işletmeleri risk altında bırakabilir. OSDP, çeşitli erişim kontrol standartlarını karşılar ve AES-128 şifrelemesini destekler. Böylece daha yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar ve bilgisayar korsanlarına karşı korunmak için kablo yapısını sürekli olarak izler.

SIA, yüksek güvenlik seviyesine sahip erişim kontrolü uygulamaları için OSDP'nin kullanılmasını tavsiye etmektedir. OSDP protokolünün önceden tanımlanmış şifreleme ve kimlik doğrulama teknolojisi, daha fazla güvenlik sağlar ve akıllı kart teknolojisini de destekler. Böylece son kullanıcılara Wiegand'den yükseltme için pratik bir yol sağlar.

OSDP, güvenlik sistemleri ve cihazları arasında birlikte çalışabilirlik sunar ve kullanıcılara seçtikleri ürünlerde daha fazla esneklik sağlar. Endüstri OSDP standardını benimserken, tüm erişim kontrol panellerinin uyumlu hale gelmesi için yükseltilmesi veya değiştirilmesi gerekir. Kullanıcılar, farklı üreticilerin erişim kontrol sistemlerini ve kart okuyucularını seçebilir.

OSDP - Wiegand karşılaştırma

OSDP, bir okuyucu ve denetleyici arasında iki yönlü iletişimi destekler. Bu, bir denetleyici, bilgisayar veya arabirim biriminin bir okuyucuyla bağlanması ve arızalı cihazı tanımlaması, LED göstergesini yönetmesi veya girilen bir PIN kodunu kontrol etmesi anlamına gelir.

OSDP protokolünde bağlantı şifrelidir. OSDP, yüksek güvenlikli AES-128 şifrelemesini destekler. Bu nedenle sistemi Wiegand ve diğer ortak protokollerden çok daha güvenli hale getirir.

OSDP daha az kablo gerektirdiğinden kurulum için daha ucuz bir protokol seçeneğidir ve okuyucu kontrolörden 1200 metre uzakta bile çalışabilir. Wiegand ile bir okuyucu ile bir kontrolör arasındaki mesafe nadiren 152 metreyi aşar.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve uygulanması kolaydır.Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın