Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
2D VE 3D DNR, Dijital Gürültü Azaltma Nedir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 14 °C
DOLAR 5.8112
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

2D VE 3D DNR, Dijital Gürültü Azaltma Nasıl Çalışır?

2D ve 3D gürültü azaltma nedir? 2D DNR ne zaman kullanılır? 3D DNR avantajları nelerdir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
2D VE 3D DNR, Dijital Gürültü Azaltma Nasıl Çalışır?
Güvenlik kamerası sistemi, ne kadar düşük ışık gücüne sahip olursa olsun karanlıkta bir miktar gürültü olması kaçınılmazıdr. Gürültü, herhangi bir elektronik iletişimin doğal bir parçasıdır.

Yetersiz ışık, kameranın renkleri ve kontrastı ayırt etmesini zorlaştırır, bu da görüntüdeki piksellerin düzgün ve ayrıntılı bir şekilde işlenmesi yerine birbirine karışmasına neden olur. Görüntü gürültüsü, görüntüdeki ışığın sensörde doğal olarak bulunan gürültü seviyesine çok yakın olması sonucunda, sensörün görüntüyü algılamasını zorlaştırması durumunda da ortaya çıkar.

Gürültü, daha fazla ışık gerektiren sensör boyutu ve daha büyük görüntüyü daha belirgin hale getirmesi nedeniyle, daha büyük çözünürlüklerde daha yaygın veya en azından daha belirgindir.

Bu durumu telafi etmek için güvenlik kameraları farklı türde Dijital Gürültü Azaltma veya DNR ile donatılmış olarak gelir. 2D ve 3D olmak üzere iki tür DNR teknolojisi vardır.

2D DNR, zamansal gürültü azaltma

Bir görüntüdeki gürültüyü azaltmanın ilk yöntemi, geçici bir gürültü azaltma biçimi olan 2D gürültü azaltmadır. Zamansal Gürültü Azaltma, her karede bir pikselin bir dizininin bir parçası olarak analiz edilmesi, her bir karenin piksellerinin genel dizinin bir parçası olarak karşılaştırılması ve çerçeveden kareye tutarlı bir şekilde görünmeyen yapay nesneler, nesneler ve pikseller aramak suretiyle çalışır. Böylece, gürültüyü en çok gösteren pikseller seçilebilir ve bu pikseller izole edilip onarılabilir.

2B Gürültü Azaltma etkili bir gürültü azaltma yöntemidir, ancak birkaç dezavantajı vardır. İlk olarak bu yöntem düşük çözünürlüklü görüntülerde en iyi şekilde çalışır. Videonuz 4 ila 8 MP'nin üzerine çıkmaya başladığında 2D, 3D gürültü azaltma kadar etkili olmayacaktır. Bölgede düzeltilmesi gereken bir hareket varsa, geçici gürültü azaltma, kötü hareket bulanıklığı yaratır ve video netliğini ve kalitesini etkilemeyerek gözetimi zorlaştırır. 3D gürültü azaltma burada devreye girer.

3D DNR, mekansal gürültü azaltma

3D DNR  zamansal 2D yönteminin aksine Mekansal Gürültü Azaltma yöntemine dayanır ve farklı şekilde çalışır. Video piksellerini kare kare olarak analiz etmek ve doğrusal zaman çizelgesinin bir parçası olarak görünümlerini karşılaştırmak yerine, her bir karedeki pikselleri ayrı ayrı karşılaştırmak için bir algoritma kullanır. Bu yöntem, algoritmanın gürültüyü temsil eden pikselleri ayırt etmesini, izole etmesini ve bunları görüntüden kaldırmasını sağlar.

3D DNR, düşük ışıklı videolardaki grenli görüntüyü kaldırmakta daha iyidir ve hareketin daha doğru bir şekilde algılanmasını sağladığından, çok sayıda hareket içeren videolar için daha iyi sonuçlar verir. Görüntülerde hareket bulanıklığı yaratmaz ve hareketli nesneler arkalarında hareket izleri bırakmaz. Ayrıca, ekstra güç ve kapasite gerektiren daha büyük, daha yüksek çözünürlüklü videolarla daha iyi çalışır.

En iyi video için 2D ve 3D DNR 

Bazı güçlü high-end güvenlik kameraları artık 2D ve 3D DNR yöntemlerini tek bir dinamik algoritma ile birleştirerek mümkün olan en düşük görüntü gürültüsüne sahip ultra net görüntüler oluşturabilir. 3D DNR, hareket alanı oluşturmadan gürültüyü azaltmada daha etkili olduğu için, çerçevenin hareket alanları içermesi için daha iyi çalışır. 2D DNR, çerçevenin statik kısımlarının kodunu çözmek ve temizlemek için daha verimlidir. Kapsamlı bir CCTV sisteminin parçası olarak Her iki yöntem birlikte kullanıldığında etkili gözetim sağlayan net ve dinamik düşük ışıklı görüntüler oluştururlar.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın