Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Dünyanın En İyi Korunan 5 Binası - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Dünyanın En İyi Korunan 5 Binası

Kale gibi korunan dünyanın en güvenli yapıları! Buralara girmek neredeyse imkansız!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Dünyanın En İyi Korunan 5 Binası
Herhangi bir evde veya işyerinde güvenlik sistemi önemlidir. Ancak, bazılarının ‘’biraz’’ daha fazla güvenliğe ihtiyacı vardır. Bu yazımızda dünyanın en çok korunan, yüksek güvenlikli binalarından bazılarını derledik. Kalın duvarları, demir kapıları, en son CCTV güvenlik kamera sistemleri ve biyometrik erişim güvenlik sistemleri ile donatılmış dünyanın en iyi korunan binaları işte karşınızda.

1. Fort Knox Külçe Deposu, Kentucky, ABDFort Knox, istisnasız en iyi korunan yerler listesinin başında yer alıyor. Çünkü, yaklaşık 5000 ton altın, 22 tonluk devasa bir kapının arkasında tutuluyor. Kasa kapısı, en az on farklı personel tarafından girilen bir kombinasyonu kullanarak kilitleniyor. Personelin hiçbiri tek başına kasa şifresini bilmiyor. Binanın beton ile kaplanan granit duvarları ve karmaşık alarm sistemi ile gerçek bir ‘’kale’’ olan Fort Knox, bir askeri üssü de bünyesinde barındırıyor.

2. Bahnhof Yeraltı Veri Merkezi, Stockholm, İsveç


Bir yeraltı kompleksi olan Bahnhof Veri Merkezi, 100 metrelik bir dağın altında inşa edilmiş el değmemiş bir nükleer bomba sığınağı olarak inşa ediliyor ve daha sonra veri merkezi olarak kullanılmaya başlıyor. Hidrojen bombasına bile dayanacak güçte ve kendi kendine yeterli olabilecek şekilde tasarlanan kompleks son derece güvenli ve geçilmesi inanılmaz derecede zor.

3. Bold Lane Otoparkı, Derby, İngiltere70'lerde inşa edilen bu otopark, 90'lı yıllarda bir suç noktası olarak ün kazandı. Ancak, sahipleri muazzam bir güvenlik geliştirmesiyle, aracınızı park etmek için Bold Lane Car Park'ı dünyanın en güvenli yerlerden birine dönüştürmeyi başardılar. Dünyanın en güvenli otoparkı barkodlu erişim güvenlik sistemlerinden hareket dedektörlerine kadar teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanıyor.

4. Küresel Tohum Deposu- SvalbardDünyanın bir ucunda buzulların arasında bulunan Küresel Tohum Deposu, dünya çapında bir felaket olması durumunda insan türünün varlığını korumak için gerekli olan kritik bitkiler de dahil tüm genetik kodları barındırıyor. Bu değerli veriler, doğrudan nükleer saldırı ve güçlü depremlere dayanacak şekilde, betonarme ve çelik muhafazalı bir yapı içinde bulunuyor. Büyük Giza Piramidi’nden daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanan Svalbard Küresel Tohum Deposu tutarlı bir iç sıcaklığı korumak için çok sayıda karmaşık elektrikli soğutma ünitesini kullanılarak, arktik zeminin derinliklerinde oturuyor.

5. Cheyenne Dağ Kompleksi, Colorado, ABDAskeri bir sığınak olan Cheyenne Dağı Kompleks nükleer saldırı için gelişmiş bir uyarı sistemi ile Rocky Dağları'nın altında 2000 metre civarında bulunuyor. Komplekste 25 tonluk tonoz kapılar ve çok sayıda güvenlik sistemi bulunuyor. Kompleksin en ilginç güvenlik detaylarından bir diğeri ise elektromanyetik darbe silahları etkisiz hale getirebilen bir yazılıma sahip olması.


Bu Makalenin Yorumları ( 2 )
Wuuuwww, neler var mış

Elinize sağlık, güzel bir paylaşım Sertaç
Yorum Yazın