Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Ne kadar çözünürlüğü İhtiyacınız Var? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Kamera Çözünürlük Hesaplama, Ne Kadar Çözünürlüğe İhtiyacım Var?

Ne kadar çözünürlüğe ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı görmeniz gerekenlere bağlıdır. Şimdi öğrenin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Kamera Çözünürlük Hesaplama, Ne Kadar Çözünürlüğe İhtiyacım Var?
Ne kadar çözünürlüğe ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı görmeniz gerekenlere bağlıdır. Kamera seçiminde ilk olarak ne görmek istediğinizi belirlemek çok önemlidir. Çözünürlük, IP kamera sisteminizin ne kadara mal olacağını etkiler. Bu makalemizde insanlar, araçlar, plakalar, hatta duvardaki küçük bir çatlaklar gibi nesneleri tanımak için gereken çözünürlüğü nasıl belirleyeceğimizi inceleyeceğiz.

IP kamera kullanarak bir kişiyi tanımlamak

Tanıdığınız bir kişiyi, tanımadığınız bir kişiden tanımlamak daha kolaydır. Birçok durumda bir kişiyi sadece yüzü ile değil, giydiği kıyafetlerle ve nasıl yürüdüğüne göre de tanımlayabilirsiniz. Polis bir soruşturmada daha nesnel bir kimlik ister. Adli kimlik bilgileri, videoyu bir kişinin yüzünün resmiyle karşılaştırabilmeniz için yeterli ayrıntı sağlar. Tanımadığınız bir kişiyi tanımlamak için çok daha fazla çözünürlük gerekir.

Yüz geneli için yaklaşık 64 pixel, adli kaliteye yakın bir resim almanızı sağlar. Hanwha gibi üreticilere göre, bildiğiniz bir kişiyi tanımlamak için yaklaşık 40 piksele ihtiyacınız vardır. Genel olarak yara izleri, doğum izleri ve göz rengi gibi daha fazla adli ayrıntı görebilmek için 40 piksel yeterlidir.

Bir güvenlik kamerası için gereken çözünürlük, aydınlatma koşullarına da bağlıdır. Karanlıkta olduğu gibi zorlu koşullarda, kameralar siyah beyaza (S / B modu) geçer ve kamera “görmek” için çok çalışır. Amplifikasyon arttıkça video gürültü seviyesi arttığından, tanımlama için daha fazla piksel gereklidir. Çok iyi sinyal işleme özelliğine sahip kameralar, zorlu aydınlatma koşullarında insanları tespit edebilir. Örneğin Sony, Axis ve Hanwha eski adıyla Samsung kamera modelleri daha iyi sinyal işlemeye sahiptir, bu yüzden daha zorlu aydınlatma koşullarında kullanılabilirler.

Özet olarak, gerekli piksel çözünürlüğü:
  • Tanıdığınız bir kişinin kimliği - 40 piksel/yüz
  • Bilmediğiniz bir kişinin adli kimliği – 80 piksel/yüz
  • Kötü koşullar olduğunda en iyi tanımlama – 90 piksel / yüz
Otomatik yüz tanıma yazılımı kullandığımızda daha fazla çözünürlük gereklidir. Piksel sayısı, kullanılan yazılıma bağlı olarak değişecektir ve genellikle 80 pikselden daha yüksek çözünürlük gerekecektir.

Alfasayısal karakterleri tanımlamak için çözünürlük

Sayıların veya harflerin tanımlanmasını gerektiren bazı uygulamalar vardır. Örneğin, bir plakayı ya da uçağın kuyruk numarasını okumak istiyorsanız, belirli bir çözünürlük seviyesine ihtiyacınız olacaktır. Çözünürlük ve gerekli görüş alanı alfanümerik büyüklüğe bağlıdır. Nesne hareket ettiğinde, tanımlama daha da zorlaşır ve hareketli nesneler / plakalar için en az 150 piksel / m önerilir. Bu, otomatik bir plaka tanıma kullanıldığında özellikle geçerlidir.

Çözünürlük hesabı

Plakalar, barkodlar ya da diğer şeyleri tanımlamak için nesnenin boyutunu ve bazı ayrıntıları bilmemiz gerekir. Örneğin, duvarda bir çatlak görmek istiyorsak, çatlağın boyutlarını bilmemiz gerekir. Çatlak ne kadar geniş ve uzun? Bu bize gereken çözünürlük hakkında bir fikir verecektir. Görmemiz gereken en küçük ayrıntıya baktıktan sonra, detayı görmek için gereken piksel sayısını tahmin edebiliriz. Örneğin bir çatlak veya çizgi görmek istiyorsak, nesnenin en küçük kısmını görmek için çok daha fazla piksele ihtiyacımız olacak demektir.. En azından, öğenin her kenarını saptamak için bir piksele ihtiyacımız var. Bu, tek bir elemanın tespiti için en az 3 yatay piksele ihtiyacımız olduğu anlamına gelir.

Kameranın çözünürlüğünü belirleyen Kell faktörü de denilen bazı faktörler vardır (genellikle 0,7 olarak kabul edilir) Bu geçiş faktörü de eklediğimizde gerekli piksel sayısı da belirli oranda artacaktır. Örneğin 30 cm’lik bir nesneyi görmek istiyorsak, o nesnenin en küçük öğesi 3 cm genişliğinde ise nesnenin bu en küçük bölümünü kullanmamız gerekecektir. Bu da  Kell faktörünü de eklediğimiz, 4,3 piksel / inç anlamına gelir.

IP Kamera Sisteminizin gerektirdiği doğru çözünürlük, görmeniz gerekenlere bağlıdır. Bir kişinin yüzünü tanımlamak için uygulamayı düşünmeniz gerekir. Polis için adli bir kimlik gerekiyorsa, bir üretim tesisinde tanıdığınız insanları tanımlamaktan çok daha fazla çözünürlüğe ihtiyacınız olacaktır.


 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın