Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
CCTV İçin HDD Nasıl Seçlir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

CCTV İçin Sabit Disk Nasıl Seçilir?

Gözetim sistemlerinde kullanılacak HDD’ler nasıl olmalı? Sabit disk seçiminde değerlendirilmesi gereken başlıca noktaları araştırdık.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
CCTV İçin Sabit Disk Nasıl Seçilir?
IHS Markit verilerine göre tüm dünyada, yaklaşık olarak 245 milyon kurulu CCTV kamerası var. Dünya nüfusu göz önüne alındığında, her 29 kişiye bir kamera düşüyor. ABD ve İngiltere gibi olgun pazarlarda, bu rakamın her 11 kişi için 1 kamera seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. CCTV'lerin  bu yoğunluğu, haliyle çok miktarda ham veri üretilmesine neden oluyor. IHS tarafından 2015 yılında yayınlanan bir rapora göre, dünya genelindeki video gözetim kameraları tarafından bir günde 566 petabayt ( 1 PB= 1 TB) veri üretiliyor.
 
Modern gözetim sistemleri için artan talep
CCTV sistemleri için talep büyüdükçe, müşteriler de doğal olarak sınıfının en iyileri, yüksek çözünürlüklü kameralara ve gözetim yazılımlarına yöneliyor. Bununla birlikte çoğu kullanıcı, daha az somut ancak aynı derecede önemli olan veri depolama faktörü hakkında pek fazla düşünmüyor.
Gözetim sistemleri işlevleri itibariyle görüntü özelliklerine odaklansa da sistem yükünü sürücüler yüklenir. Gözetim için özel olarak optimize edilmiş sistem donanımı hata riskini azaltıp, veri boyutunu düşürmeye yardımcı olarak, gerekli iş yükünü karşılarlar.
 
Video gözetimi için optimize edilmiş sürücüler
Aşırı ısınma, bir gözetim sistemindeki okuma ve yazma işlemlerini olumsuz bir şekilde etkiler ve aynı zamanda sabit diskin ömrünü azaltır. Gözetim sistemleri için tasarlanmış bir HDD gelişmiş performans ve güvenilirlik avantajıyla daha fazla önceliğe ihtiyaç duyar. Örneğin ortalama bir masaüstü sınıfı HDD’nin güç gereksinimi 6 ila 8 watt arasındadır.  Western Digital’in gözetim sistemleri için ürettiği D Purple Surveillance HDD  ise 3 ila 5 watt arasında çalışır. Zorlu gözetim ortamları için doğru bir depolama çözümü yüksek performans, verimlilik ve kapasite sunar.
 
Gözetim sistemlerinde kullanılacak HDD’ler nasıl olmalı?

Bir CCTV sistemi için sabit sürücü seçerken, çeşitli faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Bununla birlikte, gözetim sistemlerinde depolama alanının önemini dikkate alındığında bir kapasite hesaplayıcı kullanmak, ihtiyaçlara en uygun disk çözümünü bulmaya yardımcı olur.
 
Kullanım süresi: Gözetim sistemleri genellikle 7/24 kesintisiz çalışır. Bu nedenle sabit disk, yüksek yazma döngüsü için tasarlanmalı ve test edilmelidir. Bir masaüstü sürücüsü, çalışma haftası boyunca günde sekiz saat boyunca etkin olacak şekilde tasarlanırken, bir gözetim sürücüsü ise 24 saat boyunca kullanım için tasarlanmıştır.
 
Performans güvenilirliği: Özel diskler, sistem ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bazı teknolojilerle beraber gelir. Örneğin Western Digital D Purple serisi gibi gözetim sınıfına özel üretilen diskler, oynatma performansını artırmaya, hataları ve frame kaybını azaltmaya yardımcı olan AllFrame 4K ™ isimli özel bir teknolojiye sahiptir.
 
RAID: Güvenliği üst seviyede tutmak için kesintisiz bir sisteme geçmek isteyebilirsiniz. RAID konfigürasyonuna sahip bir sistem, herhangi bir diskin çalışmaması durumunda kaydın devam etmesini sağlamak için iki veya daha fazla sabit disk kullanabilir. Böylece herhangi bir hata durumunda veri kaybı olasılığını azalır.
 
Düşük güç tüketimi: Düşük güç tüketim bir sabit diskte aranacak özellikler listesinde ilk sırayı almayabilir. Bazı diskler, düşük güç tüketimi ilkesiyle tasarlanır ve tüketici dostu bir çözüm sunarak, kullanım maliyetlerini de hesaba katar.  

Kamera desteği: Bir NVR sistemi çok sayıda IP kamerayla çalışabilecek şekilde tasarlanır. Bu nedenle daha yüksek bir depolama alanı gerektirir. Yüksek çözünürlüklü, yüksek veriler üreten 4K videolar, iş yükünü önemli ölçüde artırır ve diskte daha fazla veri depolanır. Gözetim diskleri daha uzun süreli depolama ve yüksek iş yükü ile başa çıkabilmek için 10 TB'a kadar depolama imkanı sunar.

Sistem desteği: Sistemdeki disk sayısı arttıkça, titreşimde bir artış olur. Disklerinin doğası gereği bu kaçınılmazdır. Sistem kaynaklı titreşime karşı özel bir teknoloji içeren diskleri tercih etmek performansını korumaya yardımcı olur.

Kapsamlı sistem uyumluluğu: Yuva tasarımının farklı olması, diskin yuvaya montajında çeşitli sorunlar yaratabilir. Yüksek performans için en iyi çözüm, kullanılan DVR ve NVR üreticisi ile uyumlu disklerin kullanılmasıdır.Bu Makalenin Yorumları ( 1 )
Üreticilerin önermiş olduğu güvenlik disklerinin seçiminin önemli olduğu kadar, piyasasa sıklıkla karşılaşılan orjinal olmayan disklerin kullanılmaması da önemlidir. Güvenlik diski harici ve orjinal olmayan disklerin kullanımı sebebi ile garanti süresi daha dolmadan bir kaç sefer arızalanabiliyor. Garanti kapsamındaki servis maliyetlerinizin yükselmesine neden oluyor...
Yorum Yazın