Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
400°C Sıcaklıkta Çalışabilen Kamera Muhafazaları - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

400°C Sıcaklıkta Çalışabilen Kamera Muhafazaları

Yüksek Sıcaklıklarda Kullanılan Kamera Muhafazalarının Özellikleri

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
400°C Sıcaklıkta Çalışabilen Kamera Muhafazaları
Zorlu ortamlarda kullanılan güvenlik kameraları, fiziksel hasarı önlemek için özel muhafazalarla beraber kullanılırlar. Bu muhafazalar çoğu kez yüksek sıcaklıkların ya da sıvıyla temasın söz konusu olduğu durumlarda tercih edilir. Bununla birlikte üretim hatları ya da test ortamları için normal muhafazalardan çok daha güçlü ve özel malzemelerden üretilmiş kamera muhafazaları gerekir.

Örneğin bir demir çelik fabrikasındaki yüksek fırınlardan birini izlemeniz gerektiğini düşünün. Standart IP kamera sistemleri bu zorlu koşullarda ne yazık ki hayatta kalamayacaktır. Bu gibi özel uygulamalar, aşırı sıcak ortamlar için tasarlanmış özel bir kamera kasası gerektirir.

Bu yazımızda, yüksek sıcaklıklar için tasarlanan özel kamera muhafazası bileşenlerine ve nasıl yapıldıklarına değineceğiz.

Aşırı sıcaklık koşullarında çalışan IP kamera sistemlerinin özel bir muhafazaya, bir soğutma sistemine, yüksek performanslı bir cama ve özel kablo bağlantılarına ihtiyacı vardır. Özel uygulamalarda ortam sıcaklığı 400 ° C gibi normal hayatta karşılaşamayacağınız sıcaklıkların üzerine kolayca çıkabilir. Eğer optik kamera yerine bir termal kamera kullanıyorsanız, kasa daha özel modifikasyonlar gerektirir.

Muhafaza malzemesi

Kamera muhafazası, yüksek sıcaklıklı ortamlarda ilk savunma seviyesi olarak, koruyucu ortamı ve kamerayı koruyan ısı yalıtımını sağlamalıdır. Plastik veya standart alüminyum muhafazalar bu uygulamalarda kullanılamaz, çünkü bu malzemeler aşırı sıcaklıklara dayanıklı değildir. Çoğu uygulamada gövde cilalı paslanmaz çelikten yapılır ve muhafazalar çift odacıklara sahiptir, böylece ortamdan kameraya doğru ısı transferini azaltmak için soğutucu hava veya sıvı kullanılabilir.

Video izlemeyi gerektiren dökümhaneler ve çimento fabrikaları gibi uygulamalar doğal olarak çok kirli ortamlara sahiptir. Uygulamadaki zorluklardan biri camı temiz tutmaktır. Yüksek sıcaklıklı ortamlarda su ile temizleme yapılamaz. En iyi muhafazalar, ön camı temiz tutan hava bariyerini (veya bir hava bıçağını) içerir. Sistem, cam üzerinde toz birikmesi oluşmasını önleyerek gerekli bakımı azaltmak için bir hava kompresörü kullanır.

Aşırı sıcak ortamlarda muhafaza kullanıldığında, montaj donanımından özel kablo bağlantılarına kadar her şeyin göz önünde bulundurulması gerekir.

Muhafaza Penceresi

Muhafaza penceresi özel malzemeden yapılır. Cam sadece yüksek sıcaklıklara dayanıklı değil aynı zamanda termal darbelere karşı da dayanıklı olmalıdır. Bir nesnenin farklı bölümleri farklı oranlarda genişlediğinde termal şok oluşur. Bu da malzemeye çok fazla yük bindirir. Soğuk bir bardağa çok sıcak su döktüğünüzde termal şoku görebilirsiniz.

Pyrex cam, kuartz cam ve temperli cam ısıya dayanıklı cam örnekleridir. Optik kamera sistemlerinde kullanılan camlar sadece ısıya dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda objektif kalitesine de sahiptir.

Sıcaklık 260 °C'yi aşmıyorsa, temperli cam kullanılabilir, ancak 400 °C'ye ulaştığında kuvars camı gereklidir.

Termal kameralar farklı camlar gerektirir çünkü optik kameralardan farklı bir dalga boyunda çalışan sensörleri vardır. Örneğin, 200 ° C sıcaklığa kadar kullanılabilen çinko selenyum camlar termal muhafazalarda kullanırlar. Bu cam 7.5 - 14μm dalga boylarında iletim sağlar.

Safir cam, 400 °C'ye kadar çalışmanız gerektiğinde kullanılır. Cam çok berraktır ve 75μm ila 4.5μm arasındaki dalga boylarını geçebilir. Safir cam, alüminyum oksit tozunun çok yüksek ısı ve basınca maruz kalmasıyla üretilen sentetik bir safirdir.

Soğutma sistemi

Soğutma, hava veya su ile sağlanabilir. Hava soğutması, 80 °C'ye kadar ortam sıcaklığında çalışmaya izin verecektir. Su soğutması ise en yüksek sıcaklık çalışmasını sağlar, ancak suyun nispeten soğuk olması gerekir. Gelen su 20 ° C'dan daha sıcak olmamalıdır.

Akış oranı maksimum çalışma sıcaklığını belirler. Örneğin, akış hızı 2 l / dk. ise 200 ° C'ye kadar çalışılabilir ve muhafazanın içi 2 ° C sıcaklığa kadar korunur. Akışı y 6.5l / m'ye yükseltirsek, 400 ° C'lik bir ortam sıcaklığında çalışabiliriz. Bu durumda iç sıcaklık 44 ° C'ye ulaşabilir.

Sertifikaları karşılama

Farklı düzenleyici kurumlar tarafından sağlanan özel sertifikalar vardır. Bu özellikler insanları, ekipmanı ve çevreyi korumak için tasarlanmıştır. Muhafazalar için kullanılan sertifikalar ve özellikleri şöyledir:
  • Elektrik güvenliği (CE): EN60065 Bu standart, ekipmanın insanları elektrik çarpması, patlama, radyasyon ve yangın gibi belirli tehlikelerden koruduğunu garanti eder.
  • Elektromanyetik uyumluluk (CE): EN50130-4, EN61000-6-3: Standart, ekipmanın diğer ekipmanı etkileyebilecek elektromanyetik sinyalleri yaymayacağını garanti eder.
  • IP çevre koruma derecesi : EN60529, IP66 / IP67: Bu standart, ekipmanın toz, gaz veya su içeren ortamlarda çalışabileceğini garanti eder. Kirletici maddeleri uzak tutacak ve kamerayı koruyacaktır. Örneğin, IP67, sistem suya dalmış olsa bile kameranın ıslanmayacağını gösterir.
  • EAC sertifikası, ürünün Avrasya pazarında kabul edildiğini, belirli teknik uygunluk testlerini geçtiğini gösterir.

Özet

Yüksek fırınlar gibi zorlu ortamların içini görmeniz gerekiyorsa, kameraları koruyan özel olarak tasarlanmış bir kamera kasası kullanmanız gerekecektir. Doğru muhafaza, kamerayı hasardan koruyan yalıtım, özel cam ve soğutma bileşenlerini içerir.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın