Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Kablosuz Erişim Kontrolü Hakkında Yanlış Bilinen 5 Şey - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 31 °C
DOLAR 5.8603
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Kablosuz Erişim Kontrolü Hakkında Yanlış Bilinen 5 Şey

Bu yazımızda erişim kontrolü ile ilgili yanlış bilinenleri masaya yatırdık. Okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Kablosuz Erişim Kontrolü Hakkında Yanlış Bilinen 5 Şey
Erişim kontrolü, güvenlik sektöründeki en popüler ve aynı zamanda en yanlış anlaşılan uygulamalardan biridir. Erişim kontrolünü çevreleyen çoğu yanlış anlaşılma, kablosuz erişim kontrol sistemleri, bulut tabanlı sistemler ve mobil kimlik bilgileri etrafında yoğunlaşır. Bu yazımızda erişim kontrolü ile ilgili yanlış bilinenleri masaya yatırdık.

1. Mobil erişim kontrol uygulamaları ve kimlik bilgileri güvenli değildir.

İlk başta, bu yaklaşım mantıklı gibi gelebilir. Akıllı telefonlar, halihazırda yazılımlarına yerleşik yüksek düzeyde şifreleme ve güvenliğe sahiptir. Milyonlarca kullanıcı, tüm kişisel verilerini ve bankacılık bilgilerini korumak için her gün akıllı telefonlarına güveniyor ve bu cihazlar internete erişme yeteneklerinden dolayı kolayca saldırıya uğramaz.

Telefonun güvenlik önlemleri, mobil erişim kontrol uygulamasına entegre edilen güvenlik önlemleri ve şifrelemenin yanı sıra, bilgisayar korsanlığı karşısında güvenli, çok katmanlı bir savunma sağlar. Aslında, mobil kimlik bilgilerinin fiziksel sistemlere kıyasla daha güvenlidir. ; Pprox kartları, bir akıllı telefonun ve uygulamanın mobil erişim kimlik bilgilerine sahip olabileceği ve işiniz için artırılmış güvenlik sağlayan şifreleme düzeyine sahip değildir.

2. Bulut tabanlı erişim kontrol sistemleri ve mobil kimlik bilgilerinin yönetilmesi zordur.

Bulut tabanlı erişim kontrol sistemleri ve özellikle mobil uygulamalar ve kimlik bilgisi seçenekleri olan sistemlerde, geleneksel sistemlere kıyasla, kimlik bilgilerini yönetmek, kurmak ve değiştirmek genellikle çok daha kolaydır.

Erişim kontrolü veritabanı ve ilgili bilgiler bulut üzerinde barındırıldığı için, genellikle mobil cihazınızda veya bilgisayarınızda her yerden uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Kontrollü kapılar ve kullanıcılar için kimlik bilgilerini oluşturabilir, iptal edebilir, izinleri ve kuralları değiştirebilir ve sistem ayarlarını uzaktan kolayca özelleştirebilirsiniz. Çoğu zaman, tüm bunlar doğrudan tarayıcınızda yapabilirsiniz.

Öte yandan, geleneksel kablolu veya IP erişim kontrol sistemlerinin çoğu kez sunucu ağındaki bir bilgisayardan yönetilmesi ve erişilmesi gerekir. Bu ise sisteme ne zaman ve nerede erişilebileceğini sınırlar.

3. Kablosuz erişim kontrol sistemleri, geleneksel kablolu erişim kontrol sistemleri ile uyumlu değildir.

Birçok kişi kablosuz erişim kontrol bileşenlerinin mevcut kablolu sistemleriyle entegre olmayacağını ve var olan herhangi bir sistemin değiştirilmesi gerektiğine inanır. Doğru bileşenlerle, kablosuz erişim kontrol sistemleri, binanızda kurulu olan sistemle entegre edilebilir. Çoğu durumda kablosuz erişim kontrolü, mevcut çerçeve üzerine kurulur ve diğer birçok durumda aynı ağ üzerinde çalışan ve önceden var olan bir CCTV sistemi ile entegre edilebilir. Kablolu ve kablosuz erişim kontrolünü entegre etmek oldukça kolaydır. Bileşen uyumluluğunun sağlanması (örneğin ONVIF standardının kullanılması) süreci daha da kolaylaştırır.

4. Kablosuz erişim kontrol panelleri çoklu kimlik bilgilerini desteklemez.

Bir erişim kontrol sisteminde hangi kimlik bilgilerinin çalışıp çalışmadığı panele bağlıdır. Doğru seçilmiş bir erişim kontrol paneli ve yazılım ile kablosuz erişim kontrol sistemi, kablosuz akıllı telefon kimlik bilgilerine ek olarak PIN kodları, parmak izleri ve biyometrik kimlik bilgileri ve prox kartları ile çalışabilir. Birçok panel artık çoklu faktörlü kimlik doğrulamayı da destekler ve aynı sayıda panelle iki katı güvenlik sağlanabilir. Büyük bir tesis için prox kartları ve izinleri oluşturup yönetiyorsanız ve çok fazla zaman harcıyorsanız, kablosuz bir panele geçiş yapmak işlemi kolaylaştırabilir ve size zaman ve para tasarrufu sağlar.

5. Kablosuz panellerin pillerini sık sık değiştirmesi gerekir.

Birçok kablosuz erişim kontrol paneli pil gücü ile çalışsa da birçoğu, uyandığında veya kablosuz kimlik bilgisi kapsama alanına girene kadar “uyku” modundadır. Bu, zamanlarının çoğunda kapalı olduklarını, neredeyse enerjiyi kullanmadıklarını ve bu sayede sadece zaman zaman pillerinin değiştirilmesine ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Bazı markalarda, paneller tek bir yüksek kaliteli lityum-iyon pil ile iki yıla kadar değiştirmeden kullanılabilir.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın