Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Güvenlik Kameraları İçin Doğru SD Kart Nasıl Seçilir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Güvenlik Kameraları İçin Doğru SD Kart Nasıl Seçilir?

Güvenlik kamerası SD kart özellikleri ne olmalı? Güvenlik uygulamalarına özel microSd kart seçerken nelere dikkat edilmeli?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
 Güvenlik Kameraları İçin Doğru SD Kart Nasıl Seçilir?
Küresel çapta güvenlik taleplerin artması ve 360 derece kamera teknolojisindeki ilerlemelerle, güvenlik sektörü istikrarlı bir büyümeye tanık oldu. Pazar araştırmaları, güvenlik sektörünün 2023 yılına kadar dünya çapında 39.3 milyar dolarlık bir gelire ulaşacağını ve 2018'den 2023'e kadar yüzde 9,3'lük bir büyüme yaşanacağını tahmin ediyor.

Günümüzün güvenlik kameraları bir olayı gözden geçirmek için görüntü yakalamaktan daha fazlasını yapabilir. Yeni nesil güvenlik sistemleri operasyonel verimliliği artıran, müşteri satın alma davranışlarını daha iyi anlayabilen, katma değer yaratan ve eyleme dönüştürülebilir veriler sunan analiz uygulamalarını da sahiptir.

Büyüyen 4K güvenlik pazarı

Bu bilgileri sağlamak için gereken ayrıntıları elde etmek ve veri kalitesinden emin olmak için güvenlik kameraları teknolojik açıdan hızlı bir gelişime sahne oldu. Sadece optik zum ve hareket aralığını çevreleyen genişletilmiş yeteneklerle değil, S2N ve WDR gibi özelliklerle donatılmış 4K IP kamera modellerinin 2017 yılında yüzde 0.4 olan pazar payının, 2021'de yüzde 28'e ulaşması bekleniyor.

Güvenlik kameraları genellikle ağ geçidi veya yerel sunucu gibi davranan, kameralardan veri toplayan ve video yönetim yazılımı (VMS) çalıştıran ağa bağlı bir video kayıt cihazına (NVR) bağlanır. Verilerin yakalanması, tek tek kameralar ve NVR arasındaki iletişim ile sağlanır. Bu bağlantı kasıtlı, kasıtsız veya basit bir arıza durumunda kesilirse, güvenlik videoları artık yakalanamaz ve sistem işlemleri durur. Bu nedenle, güvenlik kameralarında microSD kartların güvenli bir mekanizma olarak kullanılması önemli bir yedekleme alternatifidir.

NVR devre dışı kaldığında, güvenlik kamerası microSD kartları bir arıza emniyet mekanizması olarak devreye girer. NVR'ye olan bağlantı kesildiğinde, kamera, ağa geri yükleninceye kadar ham görüntüleri yerel olarak kaydedebilir. Bu süreç, bakım personeli veya ekipman kullanılabilirliğine, hava koşullarına veya diğer planlanmamış sorunlara bağlı olarak uzun sürebilir. MicroSD kartlar bir arızada kritik bir rol oynadığından, video çekimi için doğru kartın seçilmesi önem taşır.

Güvenlik kamerası SD kart özellikleri

Ağda video yakalama için birçok microSD kart bulunabilir ve bunlar endüstriyel sınıf yeteneklerinden ticari veya perakende kullanımına kadar farklılık gösterir. Güvenlik kamerası için ‘’surveillance ‘’grubu SD kart seçenekleri vardır.

Güvenlik kameralarına özel SD kart modelleri


Pazar istikrarlı bir şekilde büyümeye ederken, depolama birimleri üreticileri de video gözetimi için hedeflenen yeni microSD kart alternatifleri sunmaya başladı. Buna rağmen bu kartların büyük bir bölümü uygulamaya özgü sağlamlık ve performansa ne yazık ki sahip değil

Başarısızlık ya da MTBF spesifikasyonları arasındaki ortalama süre, microSD kart güvenilirliği ile ilgili bir ölçümdür. MTBF çalışma saatlerin ile ölçülür ve kameranın çözünürlük ve sıkıştırma oranıyla ilişkili metrikler göreceli olarak belirsizdir. Bu nedenle, güvenlik kameraları için bir microSD kart seçerken, üreticinin deneyimine ve video gözetiminde kanıtlanmış microSD kart teknolojilerine sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Yüksek dayanıklılık - Endurance

MicroSD kartlarda endurance tanımı kartın verileri doğru şekilde saklayabilmesi için mümkün olan yeniden yazma sayısını (program / silme döngüleri) temsil eder. Yeniden yazma işlemi döngüseldir ve kart dolduğunda verilerin üzerine yazılarak ve döngü tekrarlanarak eski içerik değiştirilir. Dayanıklılık ne kadar yüksek olursa, kart o kadar uzun süre sorunsuz çalışabilir. Dayanıklılık, yazılı bir terabayt (TBW) veya bir arıza meydana gelmeden önce kartın sürekli olarak (üzerine yazılırken) kayıt yapabileceği saatlerde de belirtilir.

Sağlık takibi

Sağlık izleme, pek çok microSD kartın desteklemediği bir özelliktir. İzleme özelliği sayesinde bir kartın dayanıklılık seviyesi ölçülebilir, kartın değişim gerektirip gerektirmediği önceden bilinebilir. Bu özelliği destekleyen bir kartın olması, sistem entegratörlerinin ve operatörlerin, sistem arızalarını ve bununla bağlantılı bakım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olacak önleyici bakım yapabilmelerini sağlar.

Performans

Kamera microSD kartları, ham görüntüleri sürekli bir akışta yakalarken % 70 ila 90 oranında yazma, ık %10 ila 30 oranında okuma gerçekleştirilir. Okuma / yazma performansındaki farklılık, kartın yapay zeka (AI) özellikli bir kamerada mı yoksa standart bir kamerada mı kullanıldığına bağlı olarak değişir.

microSD kartların aşırı hava koşullarında ve çeşitli iklimlerde sürekli çalışabilmesi için geniş bir çalışma sıcaklığı gerekir. Bu nedenle güvenlik kamerası microSD kartları -25 santigrat derece ile 85 santigrat derece arasında sıcaklık aralığını desteklemelidir.

Yazma dostu bir kart bulmak ve akış verilerinin düzgün bir şekilde yakalanması için yeterli bant genişliği sağlamak için, hızlı endüstriyel kart larla, daha yavaş ticari olanlar arasında bir seçim yapmak gerekir. Yazma için 50 MB / sn, okumalar için 80 MB / sn aralığında bant genişliği, güvenlik kameralarında kullanılan microSD kartlar için tipik değerlerdir ve yeterlidir.

Sıcaklık aralıkları


32GB'lik daha düşük kapasite desteği, daha küçük veya giriş seviyesinde video gözetim uygulamalarının çekilmesine olanak sağlayabilir. MicroSD kartlar, aşırı hava koşullarında, iç ortamlarda veya kapalı alanlarda, çeşitli sıcaklık aralıklarında destek için sürekli olarak çalışacak şekilde tasarlanmalıdır. Kamera üreticilerinin ihtiyaç duyduğu geniş sıcaklık aralığı göz önüne alındığında, güvenlik kameralarında kullanılan microSD kartlar -25 santigrat derece ile 85 santigrat derece arasında veya aşırı durumlarda -40 santigrat derece gibi düşük sıcaklık aralıklarını desteklemelidir.

Kapasite

Kartlarda, üzerine yazma veya NVR'ye bağlanarak geri yüklenmeden önce birkaç gün veya hafta boyunca çekimi yapabilecek kadar yer olduğundan emin olmak için, doğru büyüklükteki kapasitenin seçilmesi de çok önemlidir.

Bugün güvenlik kameralarında kullanılan microSD kartlar için 64GB kapasite ideal olarak görülse de, 32GB'lik daha düşük kapasite desteği, daha küçük veya giriş seviyesinde video gözetim uygulamaları için yeterli olabilir. Gelecekte, pazar geliştikçe özel kullanımlar için daha yüksek kapasiteler sandart kapasiteler haline gelecektir.

Video güvenlik sisteminize uygulamak için doğru microSD kartı seçerken, kartın uygulama için özel olarak tasarlandığından, sürekli akışları yakalamak için doğru dayanıklılık ve performans seviyelerine sahip olduğundan emin olun. Seçtiğiniz kart çevresel zorluklara ve aşırı yüksek sıcaklıklara dayanabilir mi? Uzun yıllar hizmet verebilmek önleme ve bakım hizmeti bulunuyor mu? Bu soruların cevabı kart performasını belirleyecektir.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın