Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Bankalar ve Finans Kurumları İçin Güvenlik Sistemleri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Bankalar ve Finans Kurumları İçin Güvenlik Sistemleri

Güvenlik kamerası sistemleri, hırsız alarm sistemleri, erişim kontrol sistemleri ile banka güvenliği nasıl sağlanır?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Bankalar ve Finans Kurumları İçin Güvenlik Sistemleri
Bankalar ve finans kurumları, genellikle, silahlı güvenlik görevlileri, banka kasası ve acil durumlarda panik butonları gibi temel fiziksel güvenlik önlemleri ile yüksek korumaya sahip tesislerdir. Bununla birlikte günümüzde bankalar, banka personeli, müşteriler ve varlıklarının güvenliğini sağlamak için en son güvenlik teknolojilerinden faydalanıyor. Bankanın yüksek risk taşıyan değerli alanlarına kolay ve güvenli erişim sağlayan gelişmiş erişim kontrol sistemlerinden, gün boyu video gözetimine banka güvenliğinin sağlanması için bir dizi çözüm var.

Güvenlik kamerası sistemleri 

Güvenlik kamera sistemleri, bir finans kurumunun güvenlik sisteminin belkemiğidir. Banka binasının tüm bölümlerini kapsayan kapsamlı video gözetimi, hem caydırıcı bir katman olarak hem de banka içinde gerçekleşen her şeyin kayıt altına alınmasına hizmet eder.

Göze çarpan şekilde yerleştirilmiş kameralar kapıları, çıkışları ve bankadaki tüm önemli odaları kapsar, potansiyel hırsızları veya yüzleri kameraya kaydedilebilir.
Kameraları belirgin bir şekilde yerleştirmek yararlı olsa da, kurcalanma riski endişe yarattığında gizli kameralar düşünülebilir. Görünür kameralar kurcalama veya engelleme riskine karşı yeterince yükseğe yerleştirilmelidir.

Finans kurumlarında video akışlarının canlı izlenmesi de hayati önem taşır. Birçok finansal kurumunun, kuşkulu davranış ve olaylar için video akışını izleyen ve gerçek zamanlı olarak yanıt vermeye hazır durumda olan kurum içi güvenlik personeli bulunur. Bununla birlikte, daha küçük bankalar, uzak mesafelerden dakikalar içinde video beslemelerini görebilecek ve insan gücünü ve güvenliğini bir arada sunacak harici bir izleme şirketi kullanabilir.

CCTV güvenlik sisteminden en iyi şekilde yararlanmak için çoğu banka 4k güvenlik kameralarını kurmak isteyecektir. 4K UHD, grenli, kullanılamaz görüntülerin aksine yüzler gibi ayrıntıları ortaya çıkarmak için gereken çözünürlük ve netliği sağlar.

Güvenlik sistemleri, bütçe ve lojistik izin verdiği zaman video analizleri ile önemli bir rol oynayabilir. Perakendede olduğu gibi banka güvenlik operasyonlarında da şüpheli davranışları ve yüksek riskli bireyleri izlemede ve belirlemede analizler önemlidir. Analizler, güvenlik görevlilerinin şüpheli davranışları/ olayları fark etmelerine ve erken önlem almalarına yardımcı olur.

Depolama çözümleri

Finansal kurumlar genel olarak acil durumlarda güvenlik kamerası kameralarının kapsamlı kayıtlarına sahiptir. Kamera kayıt saklama süresi ATM için 30 gündür. Ancak bir çok banka özellikle banka içi güvenlik kayıtlarını daha uzun sürelerde saklar. 90 veya 180 günlük kayıtlar harici depolama sunucusunda arşivlenir. Ancak bu, bankanın tercihlerine, ihtiyaçlarına ve bütçesine bağlıdır.

Hırsız alarm sistemleri

Mesai saatinin bitmesi, bankalar için güvenlik uygulamalarının bittiği anlamına gelmez. Müşterilerin ve banka varlıklarının 7/24 güvenliği, önleme çabalarına bağlıdır. Kamera sistemleri ve güvenlik görevlilerinin izlemesine ek olarak, bankaların uygun alarm sistemlerine sahip olması da hayati önem taşır. Banka güvenlik kamerası sistemi bina, kapı, pencere, arka giriş, kasanın yanı sıra tüm koridorlar ve ana lobiyi kapsayarak gece boyunca kayıt yapmaya devam edecektir. CCTV sistemi, görevli personel ile herhangi bir durumunda polise başvurulabilecek harici bir izleme servisine bağlanmalıdır.

Ek olarak, kırılmaları önlemek için bankalar, her potansiyel noktayı kapsayacak şekilde kapı ve pencere kontaklarını ve ayrıca cam kırılma detektörlerini içeren, hava geçirmez ve kapsamlı hırsız alarmlarına da sahip olmalıdır. Ayrıca, fiziksel hasar ve felaketlerden korunmak için duman ve yangın dedektörleri kurulmalıdır.

Erişim kontrol sistemleri

Modern erişim kontrol sistemleri , bankaların fiziksel kilitlere ek olarak iyileştirme yapmaya başladığı bir alandır. Çalışanların binanın belirli bölümlerine erişmesine izin veren ve engelleyen rol tabanlı erişim kontrol sistemleri, değerli alanlarına girmeye çalışan hırsızlara karşı daha gelişmiş bir koruma sunar. Erişim kartları, çalışanların kolay ve rahat bir şekilde girip çıkmalarını sağlarken, biyometrik kimlik bilgileri ekstra koruma gerektiren alanlar için güvenlik sağlar.
Erişim kontrol parametreleri, iş saatlerinin bitmesinden sonra çalışanların girişini engellemek ve gece geç saatlerde meydana gelen güvenlik ihlallerini önlemek için ayarlanabilir.

Diğer güvenlik önlemleri

Banka güvenlik önlemleri  arasında kurşun geçirmez camlar, panik butonları ve alarm tetikleyicileri de bulunur. Sesli bir alarmın hırsızların olumsuz davranışlarını tetikleme riski olduğundan, her bir bankanın sesli veya sessiz bir alarm vermenin daha iyi olup olmadığını değerlendirmesi de önemlidir.
Bu Makalenin Yorumları ( 3 )
Merhaba, banka ile görüşüp kayıtları inceleyebilirsiniz. Banka yetkilileri izin vermez ise savcılığa suç duyurusunda bulunup polis tarafından kayıtların alınması sağlanabilir. geçmiş olsun. BDDK kayıt sürelerini uzun tutma zorunluluğu olduğu için 37 günlük kayıda erişim sağlayabilirsiniz ama acele edin.

37 gün önce atm den para çekilmiş hesabımdan bunu yeni farkettim bankanın güvenlik kamerasından kimin çektiğini görebilir miyim?

EVET GAZ SENSÖRÜ BAYA CAYDIRICI OLABİLİR ÇÜNKÜ AVRUPA KULLANIYOR SİSTEM GAYET BAŞARILI
Yorum Yazın