Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Görüntü Sabitleme Nedir? IP Kamera Görüntü Sabitleme Nasıl Çalışır? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Görüntü Sabitleme Nedir? IP Kamera Görüntü Sabitleme Nasıl Çalışır?

Görüntü sabitleme teknolojisi ve türleri hakkında merak ettikleriniz yazının devamında.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Görüntü Sabitleme Nedir? IP Kamera Görüntü Sabitleme Nasıl Çalışır?
Hiç uzaktaki bir şeyin fotoğrafını çekmeyi denediniz mi? Uzun mesafe lensi (daha yüksek odak noktası) kullandığınızda, kamerayı sabit tutmak zor olabilir. Objektifin odak uzaklığı ne kadar yüksek olursa, görüntüyü stabilize etmek o kadar zor olur. Bu sorun özellikle çok uzun menzilli IP kamera sistemlerinde önemlidir.

Görüntü sabitleme ( Image stabilization) nedir?

Bir güvenlik kamerası bir sallanan direğe veya denizdeki bir gemiye monte edildiğinde, hareket videonun kalitesini etkileyebilir. Genel olarak hareketin etkilerini azaltmak için IP kameralarda görüntü sabitleme teknolojisi kullanılır. Temelde videoyu stabilize etmek için kullanılan yöntem, beklenen kamera hareketi aralığına ve titreşim sıklığına bağlıdır. Diyagram, açıdaki küçük bir değişimin, görüş alanının ne kadar uzaklaştığını göstermektedir.Örneğin, 10 derecelik lensli bir kamerayı 45 derecelik bir lensle başka bir kameraya karşılaştıralım. Her iki kamera da 1 derece döndürürse, 45 derecelik lensli kamera, görüş alanını 1/45 (= görüş alanının% 2'si) olarak , 10 derecelik kamera ise görüş alanını 1 / 10 (= görüş alanının % 10'u) değiştirir. Uzun menzilli kameralar, 2000 m'den daha büyük odak uzunluklarına sahip çok uzun objektifler kullanır. 1 dereceden daha az olan çok küçük açılar, yüksek derecede görüntü sabitleme gerektirir.

Görüntü stabilizasyonu sağlamanın birkaç farklı yolu vardır. Optik görüntü sabitleme, açısal eğmeyi ve kaydırma hareketini telafi etmek için lensi veya sensörü hareket ettirir. Elektronik dijital görüntü sabitleme, hareketi telafi etmek için görüntüyü çerçeveden çerçeveye kaydırır. Aktif fiziksel kamera sabitleme, kamera stabilitesini sağlayan bir pan-tilt platformuna bağlar.

Lens görüntü sabitleme

Lens bazlı stabilizasyon, sensöre ulaşan görüntüyü stabilize etmek için lens elemanlarından birini kullanır. Hareket piezoelektrik hız sensörü (veya jiroskopik sensör) gibi bir açısal hız sensörü kullanılarak tespit edilir. Bir dedektör, yatay hareketi ölçer, diğeri ise dikey hareketi ölçer. Objektif elektromıknatıs kullanılarak hareket ettirilir. Bu yöntem, sensör tabanlı stabilizasyon yönteminden daha hassas otomatik odaklama fonksiyonları sağlar, ancak lens daha pahalıdır.

Sensör görüntü sabitleme

Bu tür bir sabitleme, kameranın açısal hareketini telafi etmek için objektifi değil sensörü hareket ettirir. Jiroskopik dedektör kamera hareketini ölçer ve sensörün konumunu ayarlar. Avantajı daha az pahalı olan bir lens kullanabilmenizdir (dahili stabilizasyon olmadan). Bu yöntem, optik lens stabilizasyonundan daha az hareket düzeltmesi sağlar. Bu nedenle çok uzun mesafeli (geniş odak uzaklığı) mercekler için en iyi teknik değildir.

Dijital görüntü sabitleme

Elektronik görüntü sabitleme, yüksek performanslı dome PTZ IP kameraların çoğunda kullanılır. Teknik, görüntüyü çerçeveden çerçeveye kadar izler. Hareketi telafi etmek için toplam görüntünün göreli konumunu ayarlar. Bu yöntem, görüntünün boyutunu küçültülebilir, çünkü resmin kenarları boyunca, ayarlama için bir tampon bölge olarak pikseller kullanılır. Hikvision yeni PTZ kameralarının çoğunda dijital görüntü sabitleme özelliği bulunur. Hanwha X serisi IP kameralar jiroskopik sensörü ile b dijital görüntü sabitleme yapaer. Bu teknoloji kombinasyonu, stabilizasyon kalitesini artırır.

Aktif Kamera Sabitleme

Bazı durumlarda, kamera sisteminin hareketi dahili sabitleme ile aşılabilir. Örneğin, IP kamera hareketli bir araca monte edilmişse veya denizdeki bir gemiyse, bu durumda aktif bir stabilizasyon platformu kullanılır. Video kamera, dengeyi sağlayan bir pan-tilt platformuna bağlanmıştır. Sistem kamerayı hedefe doğrultmak için bir gyro ve özel işlem devreleri kullanır.

Hareket frekansının çok düşük olduğu durumlarda bu yöntem iyi çalışır (yaklaşık 1 Hz). Bu tür bir dengeleyici 10 dereceye kadar hareketli bir hedefe sahip olabilir.

Teknik, düşük frekanslı hareket bozukluklarının olduğu bir araç üzerinde bir kamera sistemini stabilize etmek için de kullanılabilir. Ancak, araç çok zorlu arazide zıplarken işe yaramayacaktır.

Aktif jiroskop sabitleme, kamera kafasının hareketlerini algılar. Jiroskop hareketi algıladığında, kamera hareketini telafi etmek için pan-tilt mekanizmasını hareket ettirir. Performans, gyro sensörünün doğruluğuna, sistemin gecikmesine ve pan-tilt motorların hızına ve hassasiyetine bağlıdır.

Özet

IP kameralar kararsız platformlarda kullanılabilecek şekilde stabilize edilebilir. Sağlam bir video akışı, bir jiro kontrollü mercek veya sensör kullanılarak veya dijital görüntü sabitleme kullanılarak elde edilebilir. Uzun menzilli bir kamera sistemi, kamera aksamının pan ve tiltini ayarlayan aktif bir platform üzerine monte edilerek dengelenebilir. Bu, kamera denizde veya hareketli bir araçta bir gemide olduğunda daha iyi bir stabilizasyon sağlar.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın