Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Erişim Kontrolü - Biyometrik ID Artıları ve Eksileri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 13 °C
DOLAR 5.3631
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Erişim Kontrolü - Biyometrik ID Artıları ve Eksileri

Biyometri nedir? Biyometri nasıl çalışır? Biyometrik erişim kontrol sistemleri, artıları ve eksileri yazımızda!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Erişim Kontrolü - Biyometrik ID Artıları ve Eksileri
Teknoloji sürekli değişiyor ve gelişiyor, bu da yeniliklere ve yeni cihazlara yol açıyor. Her zaman yeni ve daha iyi uygulamalar arayışımız eğitim, eğlence, sağlık hizmetleri ve diğer tüm endüstrileri içeriyor. Teknoloji geliştikçe verilerin ve kimliklerin güvenli olduğundan emin olmak için daha güvenli önlemlere olan ihtiyacımız da artıyor. Biyometrik erişim sistemleri burada devreye giriyor

Biyometri nedir?Biyometri, biyolojik verilerin ölçülmesi ve analiz edilmesinin arkasındaki bilim ve teknolojidir. Bu, biyometrik veriler birçok kullanım ve amaca sahiptir, ancak kimlik doğrulama, bu tür teknolojinin en çok fayda sağladığı yerlerdir.

Biyometri Nasıl Çalışır?

Bir güvenlik sistemi için birinin yetkili bir kullanıcı olduğunun doğrulamasının birkaç yolu vardır. Çoğu sistem aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını sorgular:
Neye sahipsiniz?
Ne biliyorsunuz?
Siz kimsiniz?

“Sahip olduğunuz” sistemi aşmak için manyetik şeritli bir kimlik kartı gibi bir çeşit “jeton” a ihtiyacınız vardır. “Bildikleriniz” sistemi bir şifre veya PIN numarası girmenizi gerektirir. “Siz kimsiniz” sistemi aslında sizin kim olduğunuzu söylediğinizin fiziksel bir kanıtıdır ve belirli bir parmak izi, ses veya iris modelini kullanır.

Parmak izi tarayıcıları gibi “kim olduğunuza” odaklanan sistemleri diğer sistemlere göre çok sayıda avantaj sunar. Örneğin;
  • Fiziksel niteliklerin sahteciliğini yapmak zordur.
  • Parola tahmin edilebilir ancak parmak izi desenini tahmin edemezsiniz.
  • Parmak izinizi, irislerinizi ya da sesleri taklit edemezsiniz.
  • Parolanızı unuttuğunuz gibi parmak izlerinizi unutamazsınız.
Biyometrik veriler etkili oldukları kadar bazı büyük dezavantajlara da sahiptir. Optik tarayıcılar, her zaman bir parmağın resmi ile parmağın kendisi arasında ayrım yapamazlar ve kapasitif tarayıcılar bazen kişinin parmağının kalıbı tarafından kandırılabilir. Birisi yetkili bir kullanıcının baskılarına eriştiyse, kişi tarayıcıyı kandırabilir. En kötü senaryoda, bir suçlu tarayıcı güvenlik sistemini geçmek için birisinin parmağını bile kesebilir. Bazı parmak izi tarayıcıları  parmağın bir kalıp ya da parça yerine, canlı olduğunu doğrulamak için ek darbe ve ısı sensörlerine sahiptir, ancak bu sistemler bile gerçek bir parmak üzerinde bir jelatin baskı kalıbı tarafından kandırılabilir.Biyometrik erişim kontrolü artıları 

Doğruluk - Güvenlik amacıyla kullanılabilecek bir teknoloji arıyorsanız, doğruluktan ilk sırada gelir. Güvenlik sağlamak için tasarlanan cihazların güvenilir olması ve düzgün çalışması bir zorunluluktur. Biyometri sistemlerinin en önemli avantajı bu teknolojinin etkili ve bilimsel olarak doğru olmasıdır. Bu tür cihazlarla özdeşleşmenin kanıtlanması için benzersiz olan biyolojik özellikler kullanıldığından, biyometri şu anda mevcut olan kimlik doğrulama için en iyi yöntemlerden biridir.

Sıkı güvenlik - Geleneksel giriş kartlarını taklit etmek veya çoğaltmak oldukça kolaydır, ancak biyometri teknolojisi kolayca kopyalanabilen bir şey değildir. Biyometri teknolojisinin gerçekte nasıl çalıştığını bilmeyen bir kişi için parmak izi veya retina taraması yapmak neredeyse imkansızdır. Bu da bu tür bir güvenlik cihazını oluşturabilecek kişi miktarının çok az olduğu anlamına gelir. Giriş kartı sahteciliği, birçok şirket arasında büyük bir endişe kaynağıdır, ancak biyometri cihazları bu tür bir sahtekarlığı çok etkili bir şekilde azaltabilir. Bu nedenle birçok şirket, tesislerinde biyometrik cihazlara geçiş yapıyor.

Daha Fazla Kullanılabilirlik - Biyometri teknolojisi oldukça yeni olmasına rağmen, geçmişe göre çok daha erişilebilir durumda. Şu anda satın alınabilecek sayısız farklı biyometrik cihaz var. Her ölçekte bina veya işletme, güvenliği sağlamak için artık biyometrik cihazlara sahip olabilir.

Biyometrik erişim kontrolü eksileri

Teknolojinin birçok olumlu yönü olsa da, güvenlik önlemlerinizi biyometriklere tam olarak güvenmek için değiştirmeden önce bilmeniz gereken birkaç olumsuzluk vardır.

Maliyet yüksekliği - Biyometri cihazları açısından en büyük dezavantaj maliyettir. En temel biyometrik cihazların bile maliyeti geleneksel erişim kontrolü sistemlerine kıyasla  pahalıdır. Bu teknoloji doğru ve yenilikçi olsa da hmaliyet açısından bütçe hedeflerinizi aşabilir. Biyometri cihazını sadece yüksek bir maliyetle satın almakla kalmaz, aynı zamanda cihazın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan bir yazılım da satın almanız gerekir. Bütçe ilk sıradaki öncelikse, bu tip bir teknoloji ideal çözüm olmayabilir.

Gizlilik sorunları - Biyometri cihazları ile ilgili bir başka endişe de, bazı kişilerin bunu çok müdahaleci buldukları ve yetkilendirme maksadıyla bile olsa biyometrik verilerin kullanımından rahatsız olmalarıdır. Parmak izi tarayıcısı, yüz tarayıcı veya retina tarayıcısını düzenli olarak kullanmak istemeyen birçok insan var. Bazı insanlar bu tür biyolojik verilere sahip olmanın güvenli olmadığını düşünmektedir.


 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın