Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Kalabalıkta Yüz Tanıma Nasıl Çalışır? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 13 °C
DOLAR 5.3631
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Kalabalıkta Yüz Tanıma Nasıl Çalışır?

Yüz tanıma nedir? Yüz tanıma yazılımları nasıl çalışır?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
 Kalabalıkta Yüz Tanıma Nasıl Çalışır?
Yeni nesil 3D yüz tanıma sistemleri, sürekli artan performans sağlamak için algoritmaların eğitmelerine olanak tanıyan derin öğrenme sinir ağlarını kullanarak daha iyi performans gösteriyor. Peki yüz tanıma teknolojisi nasıl çalışıyor?

Yüz tanıma nasıl çalışır?

Yüz biyometrisini eşleştirmek için kullanılan farklı yöntemler vardır. En basit yöntem, bir kişinin yüzünün, gözlerin arasındaki mesafe veya ağızın buruna olan konumu gibi çeşitli özelliklerini ölçer. Bu geometrik ölçümler veya vektörler daha sonra karşılaştırmak için bir veritabanında kodlanır ve saklanır. Bu tip bir sistem genellikle biyometrik erişim kontrol okuyucularında kullanılır .

İkinci yöntem daha karmaşıktır ve IP kamera kullanılır. Kameralar tam yüz görüntüsünü yakalamak ve bunu analiz etmek için mümkün olduğunca çok bilgiyi işler. Yüz tanıma yazılımı daha sonra bir dizi tanım verisini oluşturmak için makine öğrenimi de dahil olmak üzere çeşitli bilgisayar algoritmaları kullanır. Bu istatistiksel veritabanı yüz tanıma sisteminin güvenilirliğini arttırır. Kalabalıktaki bir kişiyi tanımlamak içinse daha karmaşık yüz tanıma algoritması kullanılır .

Bir kişinin yüzünü bir kalabalığın içinde tanımlamak için kullanılan yüz tanıma, biyometrik erişim kontrol sistemlerinden farklıdır.
Erişim kontrol sistemleri, yüzleri kontrollü bir ortamda yakalar. Karşılaştırılacak yüzlerin nispeten küçük bir veritabanı vardır. Sonraki karşılaştırma da kontrollü bir ortamda yapılır. Aydınlatma koşulları ve yüz konumu hem yakalama hem de karşılaştırma için aynıdır.

Bir kişiyi kalabalığın içinde tanımak çok daha karmaşıktır. Bir kalabalığın yüzleri ilk fotoğraftan farklı olarak yönlendirilebilir. Aydınlatma farklı olabilir, farklı yüz ifadeleri ve algılanan görüntüleri değiştiren gölgeler olabilir. Yüz, içinde bulunulan çevredeki diğer insanları tarafından kısmen gizlenmiş olabilir .

3D yüz tanıma yazılımı

3D yüz tanıma, doğru yakalama ve tanımlama için geleneksel yüz tanıma yöntemlerini geliştirir. Bu sistemde, insan yüzünün üç boyutlu geometrisi kullanılır.

3D yüzleri yakalamak için birkaç teknik vardır. Birinci yöntem, yüzün 3B modelini oluşturmak için birden fazla sensör kullanır. Başka bir yöntem, yüzü 2B olarak yakalar ve daha sonra 3 boyutlu bir görüntüye dönüştürür. Bu dönüşüm süreci, yakalama maliyetini azaltır ve güvenilirliği korur. Yakalama için standart bir yüksek çözünürlüklü IP kamera kullanılabilir. Tam kare hızında arama işlemi, kontrollü bir ortama göre daha yüksek zorluk seviyelerine sahiptir. 3D tanımlama için kullanılan yüksek performanslı algoritma, karmaşık bir arka plan olduğunda bile çalışmalıdır. Gelişmiş bir 3D yüz tanıma sistemi, hareket bulanıklığı olduğunda bile insanları tanımlayabilir.

Gerçek dünyada, ortamlarda genellikle birden fazla insan vardır ve her biri eşzamanlı algılama, izleme ve eşleme gerektirir. Hemen hemen tüm video iletimi ve depolarında bulunan kayıplı sıkıştırma nedeniyle yüz ayrıntılarında bozulma olduğunda bile yüzler tanınmalıdır.

IP kamera yüz tanıma

Bir kalabalıktaki yüzleri yakalamak için bir IP kamera kullanılabilir. IP kamera, yüzleri doğru şekilde yakalamak ve yüz boyunca en az 30 ila 35 piksel sağlamak için konumlandırılmalıdır. Performansı en üst seviyeye çıkarmak için aydınlatma iyi kontrol edilmelidir. Geniş bir dinamik çeşitlilik olduğunda, iyi geniş dinamik aralık (WDR) içeren kameralar en iyisidir. Karanlık olduğunda, kameralar çok fazla gürültü olmadan çalışmak için yeterince düşük ışık duyarlılığına sahip olmalıdır.

Bazı video yönetim yazılımları VMS, entegre yüz tanıma için seçeneklere sahiptir. 3D yüz tanıma sistemine sahip bir VMS ilgilenilen bir kişi tespit edildiğinde güvenlik görevlisine bildirim sağlar. Belirli bir kişinin kaydedildiği tüm örneklerin aranması için video görüntüleri aranabilir. Yüz tanıma ve biyometrik entegrasyon kombinasyonu kullanıcının kaydedilen videoyu, ilgili kişi hakkındaki bilgilerle birlikte görmesini sağlar.

Sonuç

Yüz tanıma zorlu bir biyometrik süreçtir. Bir kalabalığın içinde bir yüz tanıması ise özellikle zordur. 3D yüz tanıma sistemleri bir kalabalığın yüz tanımalarını sağlamanın en güvenilir yollarından biridir. Bir kalabalıktaki yüzleri güvenilir şekilde tanımak için bir IP kamera ve yeni nesil yüz tanıma yazılımları en yüksek performansa sahip tanıma çözümüdür.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın