Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Ex Proof Kamera Nedir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Ex Proof Kamera Nedir? Ex Proof Kamera Muhafazası Özellikleri Nelerdir?

Ex proof kamera sistemlerinde kullanılan muhafaza standartları ve daha fazlası yazımızda. Okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Ex Proof Kamera Nedir? Ex Proof Kamera Muhafazası Özellikleri Nelerdir?
Ex proof kamera tehlikeli ve patlama tehlikesi olan bir ortamda kullanılabilen özel muhafazaya sahip, patlamaya karşı korumalı özel bir kameradır. Kameraların en önemli özelliği, patlamaya karşı dayanıklı oluşları değil, kameranın mekanik  ve elektronik aksamının patlamaya neden olmayacak şekilde tasarlanmasıdır. Patlamaya karşı korumalı kamera modelleri ortamı çevreleyen gazların veya tozun tutuşmasını önlemek için tasarlanmıştır.

Normalde, kıvılcımlar için endişelenmemiz gerekmez. Örneğin, ev tipi bir lamba anahtarı, anahtarlama sırasında küçük ve zararsız bir görünür kıvılcım yayabilir. Sıradan bir atmosferde, bu kıvılcım herhangi bir soruna yol açmaz, ancak ortamda yanıcı bir buhar varsa, kıvılcım bir patlamaya neden olabilir. Patlayıcı ortamlar petrol ve gaz tankerleri, kimyasal işleme tesisleri, hastane ameliyathaneleri, uçak yakıt ikmali, kömür madeni veya petrol rafinerileri, kanalizasyon arıtma tesisleri, tahıl işleme, şeker rafinerileri ve baskı endüstrisi gibi bir çok yerde bulunabilir. Bu ortamlar, aseton, propan, metan, hidrojen veya kömür tozu gibi yanıcı gazlar içerebilir.

Ex proof kamera muhafazası özellikleri

Kameraları exproof kamera olarak değerlendirmek için, kameranın ATEX veya IECEx tarafından tanımlanan standartları karşılaması gerekir. IECEx uluslararası bir standarttır. ATEX yönergesi ise çalışanları patlayıcı risklerden korumak ve AB içinde ticareti yapılan ekipman için ortak standartlar sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu ilgili standartlar, ortam tipini ekipman tarafından sağlanan koruma seviyesini tanımlar.

Genel olarak explosion proof kamera ve muhafaza, ortamdaki gaz veya tozu ateşlemeyi önler. Bu iki yolla yapılabilir; muhafaza herhangi bir dahili patlamanın muhafazanın dışına çıkmasını önlemek için güçlü bir yapıya sahip olabilir veya patlayıcı gazların muhafazanın içine girmesini engelleyen ve bir yapıya sahip olabilir.

Teknik özellikler, yanıcı gazların bulunduğu alanları tanımlar ve ayrıca mevcut olabilecek yanıcı malzemelerin tipini de açıklar. Farklı malzemeler, patlamanın ne kadar kolay bir şekilde tetiklenebileceği ve patlamanın ne kadar enerji açığa çıktığı ile tanımlanır. Örneğin, asetilen ve hidrojen düşük bir parlama noktasına sahiptir, bu nedenle patlaması ve hasara neden olması muhtemeldir.

Basınçlı ex proof kamera muhafazaları

Basınçlı muhafazalar için standartlar Uluslararası Otomasyon Derneği (ISA) tarafından sağlanmaktadır. Bu, elektrikli cihazların tasarımı, yapımı, test edilmesi ve etiketlenmesi için kılavuz ve tavsiyelerde bulunan kar amacı gütmeyen bir teknik gruptur. ISA-12.04.01 (IEC 60079-2 Mod), patlayıcı gaz atmosferlerinde kullanılan elektrikli cihazlar için basınçlı muhafazalarla ilgili ISA standardıdır.

Standart, potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere elektrikli bileşenlerin tasarımı, yapımı, test edilmesi ve işaretlenmesi için gereksinimleri sağlar. Spesifik olarak bakıldığında standart, dış ortamın üzerinde bir basınçta muhafaza edilen ve koruyucu gaz kullanan kamera muhafazaları ile ilgilidir. Bu, exproof muhafazalar içinde patlayıcı gaz atmosferinin oluşumuna karşı korunmak için kullanılır. Basınçlı inert gaz, herhangi bir yanıcı gaz veya tozun muhafazaya girmesini önler, böylece bir kıvılcım oluşsa bile patlamaya neden olmaz. Bu standart, havalandırma giriş ve çıkış kanalları dahil olmak üzere aparat ve ilgili ekipmanı için gereklilikleri ve ayrıca, basınçlandırma ve / veya seyreltmenin kurulup muhafaza edilmesini sağlamak için gerekli yardımcı kontrol bileşenlerini içerir.

Standart tarafından önerilen inert gazlar, azot, karbon dioksit, argon veya patlama tehlikesini azaltabilecek herhangi bir gazdır. Öneriler, herhangi bir yanıcı gaz ve tozu dışarıda tutmak için yeterli basıncı sağlayarak, maksimum iç basıncın kontrol edilmesi temeline dayanır. Ayrıca, muhafazanın çok ısınmasını önlemek, tüm contaların ve bağlantıların sızdırmazlığını sağlamak ve basınçlı muhafazada çalışabilirlik standart kapsamında yer alır.

Ex proof kamera sistemleri

Patlama korumalı kamera sistemleri Pelco ve Videotec gibi endüstriyel kamera tasarımında lider üreticilerden temin edilebilir. Patlamaya dayanıklı kamera sistemleri üretmek, ürünlerin test edilmesinin yanı sıra IECex ve ATEX sertifika standartlarını sağlamanın hassas bir süreç içermesi nedeniyle kolay değildir.

Patlama korumalı bir kamera, özel patlamaya dayanıklı muhafaza ve kameradan oluşur. Özel muhafazanın içinde hemen hemen tüm IP kameralar kullanılabilir.

Patlamaya dayanıklı kamera veya muhafazaları seçmek için yardıma ihtiyacınız varsa, aşağıya bir yorum bırakabilir ya da sadece Soru- Cevap bölümünden uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

  


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın