Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Verilerinizi Güvende Tutmanın 4 Yolu - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Verilerinizi Güvende Tutmanın 4 Yolu

Veri güvenliği nasıl sağlanır? Siber güvenlik ipuçları için okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Verilerinizi Güvende Tutmanın 4 Yolu
Günümüzde, kişisel bilgilerimizi gizli ve güvenli tutmaktan daha önemli bir şey neredeyse yok gibi. Sosyal medya alanında kişisel bilgilerimiz ve kullanımları ile ilgili son zamanlardaki yaşanan suistimaller, konunun önemini ortaya koyuyor. Hal böyle olunca, siber güvenlik ve bilgi güvenliği konularında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Etkili bir ihlalin sonucu kesinlikle yıkıcı olabilir ve hatta bazı işletmeler için ciddi kayıplara yol açabilir. Neyse ki, bilgilerinizin güvenliğini sağlamanız için birçok farklı yol var, böylece bir hack veya güvenlik ihlali ile karşılaştığınızda zararı minimuma indirebilirsiniz. Bu yazıda, verilerinizi güvende tutmak için tasarlanan bireysel uygulamaları inceleyeceğiz.

E-posta istemcinizi yükseltin

Çoğumuz, Gmail gibi bir web tabanlı e-posta istemcisi kullanıyoruz. Bu hizmetler oldukça güvenli olsa da bir güvenlik uygulamasını mevcut e-posta yapılandırmanıza entegre ederek veya e-posta içeriğinizin daha fazlasını koruyabilecek bir premium e-posta hizmeti kullanarak daha fazla koruma sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemler başka bir güvenlik katmanı eklerken, iletişimden temizlenen meta veriler, değerli bilgileri ayıklamak için hala kullanılabilir. Her durumda, posta istemcinizin ek bir güvenlik uygulaması aracılığıyla denetlenmesi, verilerinizi güvenceye almak için önemli bir ilk adımdır.

Şifrenizi yeniden oluşturun

Yerel BT yöneticiniz tarafından sıklıkla tekrarlanırken, doğru şifre, saldırıların etkili olmasını tamamen önleyebilir ve bilgisayarınıza uzaktan erişen kullanıcıların çabalarını azaltabilir. Doğru şifre, harflerin ve sayıların bir karışımı ve özel karakterler ile birlikte 8 karakterden az olmamalıdır.

Güçlü bir şifre oluşturduktan sonra, bunu bir dijital şifre yöneticisi ile sakladığınızdan emin olmalısınız. Doğru ve korumalı bir şifre, güvenlik seviyenizi büyük ölçüde artırabilir ve bazı saldırı türlerinin etkili olmasını engelleyebilir. Güçlü bir parola, bilgisayar korsanlarına karşı ilk savunma hattıdır.

Her şeyi şifreleyin

Sahip olduğunuz her dosyaya bir şifreleme anahtarı koymak sıkıcı hatta angarya bir iş olarak görünebilir ve bazı durumlarda gerekli değildir, ancak genel olarak özel bilgileri güvenceye almak için en iyi yollardan biridir.  Konu siber güvenlikse, sizin için önemli olan dosyalara her zaman bir şifre koymalısınız.

Şifreleme inanılmaz derecede basittir ve dosya sisteminize kırılması imkansız bir güvenlik katmanı ekleyebilir. Bu, bir kuruluşta veya işyerinde herhangi bir kamu WIFI türüne eriştiğinizde özellikle geçerlidir. Dosyaları şifrelemek bilgilerinizin güvenliğini sağlama konusunda büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Geçmişi gözden geçirin

Önemli bir adım gibi görünmeyebilir, ancak arama geçmişinizden ve tarama geçmişinizden toplanabilecek veri miktarına şaşırabilirsiniz. Çerezler yer işaretleri gibi davranır ve web sitelerini ziyaret edenlerin izlemesi için temel yapı bloklarıdır. Böylece, adresinize bir profil oluşturabilirler. Dahası, aynı bilgiler otomatik doldurma bilgilerini de içerir ve bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir. Örneğin Firefox Quantum gibi güvenli bir tarayıcı kullanmıyorsanız, şirketlerin verilerinizi kullanarak, sizin beğenileriniz hakkında bilinçli içeren, belirlenmiş profiller oluşturmasını engellemeniz gerekir.

Kişisel verilerinizin toplanmasını önlemek için, özellikle de iş yerinde otomatik doldurmayı da kullanmamanız önerilir. Otomatik doldurma seçeneği, herhangi bir suiistimal durumunda, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla zarara neden olabilir.

Sonuç

Günümüzün internet ortamı, ne yazık ki siber güvenlik açısından henüz yeterli olgunlukta değil. Yasalar yavaş yavaş uygulamaya konulsa da bir süre daha kendi güvenliğimizi bireysel çabalarla sağlamamız gerekeceği ortada. İnternet güvenliği, biraz kararlılık ve siber güvenlik uygulamaları hakkında araştırma yapmaktan geçiyor. Güçlü şifreler oluşturun, önemli verilerinizi şifreleyin ve siber güvenlik önerilerini dikkate alın.


 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın