Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
DVR, NVR Arasındaki Fark Nedir? Tam Kapsamlı Kılavuz - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
DOLAR 6.0663
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

DVR, NVR Arasındaki Fark Nedir? Kapsamlı Kılavuz

DVR nedir? NVR nedir? NVR ve DVR arasındaki farklılıklar nelerdir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
DVR, NVR Arasındaki Fark Nedir? Kapsamlı Kılavuz
DVR ve NVR arasındaki fark bir güvenlik sistemi satın alırken en sık sorulan sorulardan biridir ve DVR veya NVR kaydedici arasında seçim yapmanız gerekir. Her iki kayıt cihazı da aynı işlevi yerine getirir, ancak kullanılan kameraların türü ve türüne göre farklılık gösterir. Güvenlik sistemlerini değerlendirirken DVR ve NVR arasındaki farkı anlamak çok önemlidir. Bu yazımızda bilinçli bir karar verebilmeniz için her bir sistemin artılarını ve eksilerini ele aldık.

DVR ve NVR kayıt cihazlarının ayrıntılarına girmeden önce, terminolojiye ve her sistemin nasıl çalıştığına bir bakalım.

DVR, Dijital Video Kaydedici, NVR ise Network Video Kaydedici anlamına gelir. Özünde, hem NVR hem de DVR'ler video kayıttan sorumludur. Peki, her iki sistem aynı tip veriyi kaydediyorsa DVR ve NVR arasındaki fark nedir? Cevap aslında bu sistemlerin video kayıtlarını nasıl işlediği ile ilgilidir. En temel seviyede, DVR sistemleri video verilerini kayıt cihazında işlerken, NVR sistemlerinde kamera video verilerini kodlar, işler ve daha sonra depolama ve uzaktan izleme için kullanılan NVR kayıt cihazına aktarılır. DVR ve NVR kayıt cihazları video verilerini farklı şekilde ele aldıklarından, farklı türde kameralara ihtiyaç duyarlar.

DVR kayıt cihazı özellikleri

Son beş yıl içinde analog teknolojideki gelişmeler, iki sistem arasındaki çözünürlük farkını oldukça azalttı. DVR fiyatları ile NVR fiyatları arasında biraz araştırma yaparsanız DVR fiyatlarının daha düşük olduğunu fark edeceksiniz. Düşük fiyat noktası, DVR sisteminin cazip bir avantajıdır, ancak bu özellikler ne anlama geliyor? Bunu cevaplamak için, bir DVR sisteminin ana bileşenlerini inceleyelim.

Analog kameralar

Bir DVR sistemi tarafından kullanılan kameralar, CCTV kameraları olarak bilinen analog güvenlik kamerası modelleridir. DVR sistemi kullanılarak sağlanan maliyet tasarruflarının çoğu kameradan kaynaklanır. Güvenlik sisteminizdeki kameraları eşleştirebilirsiniz, ancak DVR sistemleri kullanılabilecek kamera türü açısından daha az esnekliğe sahiptir.

Bir DVR sisteminde, analog kameralar kayıt cihazına bir analog sinyal gönderir, daha sonra görüntüleri işler. Bu sistemin avantajı, bir NVR sistemine kıyasla kameranın gerektirdiği azaltılmış karmaşıklıktır.

Koaksiyel BNC Kablosu

Kamera, DVR kayıt cihazına koaksiyel BNC kablosuyla bağlanır. Koaksiyel kablo kullanımı önemli görünmese de kablolamayla ilgili bazı sınırlamalar vardır. Koaksiyel kablo kameraya güç sağladığından, aslında tek bir kaplamanın içinde yer alan iki kablo vardır. Bunlar güç ve video kablosudur. Kablolar, ayrı işlevleri sağlamak için her bir ucu ayırır. Bu nedenle, DVR kayıt cihazınızı bir elektrik prizinin yakınına kurmanız gerekir.

Koaksiyel kabloların boyutu ve sertliği, kurulumu daha zor hale getirebilir. Koaksiyel kablo, NVR sistemleriyle kullanılan ethernet kablolarından daha kalındır ve bu da kabloları dar alanlarda çalıştırmak için daha zor hale getirebilir. Ek olarak, koaksiyel kablolar nedeniyle daha büyük bağlantı tipi, uygulama alanlarına biraz daha büyük delik açmanızı gerektirir. Ancak, mülkünüz daha önceki bir güvenlik sistemi için mevcut koaksiyel bağlantılara sahipse, yeni sisteminizi bağlamak için aynı kabloyu kullanabilirsiniz.

Standart koaksiyel kablolar sesi desteklemez. Eklenen bir RCA bağlantısına ihtiyaç duymakla birlikte, DVR sınırlı sayıda ses giriş portuna sahiptir, böylece sadece az sayıda kamera ses kaydı yapabilir.

Koaksiyel kablodaki görüntü kalitesi, 90 metre sınırı nedeniyle, izlenen alanı genişletme kabiliyetinizi sınırlandırabilir. 90 m'den sonra görüntü bozulmaya başlayacaktır. Düşük kaliteli kablo kullanılırsa, daha kısa mesafelerde sinyal kaybı başlayacaktır.

Kayıt cihazı DVR

DVR kayıt cihazı, kameradan okunan ham verilerin okunaklı video kayıtlarına dönüştürülmesinden sorumlu ve AD kodlayıcı olarak bilinen bir donanım yonga setiyle çalışır. DVR sistemleri, kayıt cihazında farklı gereksinimlere de sahiptir. Özellikle, bir DVR sisteminde, kullanıcının her kamerayı doğrudan kayıt cihazına bağlaması gerekir. NVR sistemindeyse her kameranın sadece aynı ağa bağlanması yeterlidir. Ayrıca, bir DVR sisteminde, kayıt cihazı kameralara güç sağlamaz. Her kamera bağlantısının, kameraların çalışmasını sağlamak için güç bağlantısına ihtiyacı vardır.

Sistem Esnekliği

DVR güvenlik sistemleri, kamera tipi ve montaj seçenekleri açısından NVR muadillerinden daha az esnektir. NVR tabanlı sistemler hem kablolu hem de kablosuz güvenlik kameralarını entegre ederken, DVR sistemleri sadece kablolu güvenlik kameralarını kullanabilir. DVR sistemleri ayrıca daha az esnek montaj çözümlerine sahiptir, çünkü koaksiyel kabloların yönlendirilmesi zor olabilir ve her kamera için bir elektrik prizi gereklidir.

Görüntü ve Ses Kalitesi

DVR sistemlerinde kameralar analog videoyu koaksiyel kablo üzerinden doğrudan kayıt cihazına aktarır ve görüntüler kayıt cihazı seviyesinde işlenir. Analog sinyal, NVR sistemlerine kıyasla daha düşük kaliteli bir görüntü sağlar. Koaksiyel kablolar da bir ses sinyalini doğal olarak iletmez ve DVR kaydediciler genellikle sınırlı sayıda ses giriş portuna sahiptir.

NVR kayıt cihazı özellikleri

NVR güvenlik kamera sistemleri, gelişmiş, zengin özelliklere sahip bir güvenlik sistemi sağlamak için en yeni teknolojiyi kullanır. POE güvenlik kamera sistemleri olarak da bilinen NVR tabanlı sistemler, DVR sistemlerinden daha esnek ancak daha karmaşıktır.

IP Kamera

NVR sistemleri , bağımsız görüntü yakalama cihazları olan IP kamera modellerini kullanır . IP kameraların her biri, daha sonra bir kayıt cihazına iletilen video verilerini işleyebilen bir yonga setine sahiptir. Analog kameralardan farklı olarak, IP kameralar genellikle ses ve video gönderme yeteneğine sahiptir. IP kameralardaki daha güçlü donanım, yüz tanıma gibi gelişmiş akıllı işlevler ve video analizleri de sağlar.

Ethernet kablo

DVR sistemleri gibi NVR sistemleri de kamerayı kayıt cihazına bağlar. Ancak, kameraların kayıt cihazına nasıl bağlandığı tamamen farklıdır. Network kayıt cihazı veri iletmek için cat5e ve cat6 gibi standart Ethernet kablolarını kullanır. Profesyonel teknisyenler, koaksiyel kablolara kıyasla avantajları nedeniyle ethernet kablolarını tercih ederler.

Ethernet kablosu, makineye Power over Ethernet (PoE) kullanarak güç sağlar; bu da kameranızın video, ses ve fotoğraf çekimleri için bir kabloyu çalıştırması için ek güç bağlantısı ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ethernet kablosu daha ince olduğundan ve daha az delme işlemi yapılmasına izin veren daha küçük bir konektöre sahip olduğu için sonlandırma işlemleri daha kolaydır. Ethernet, koaksiyel kablodan daha ucuzdur ve daha kolay temin edilebilir, kablo değiştirme veya sistem genişletme daha erişilebilir ve uygun fiyatlı yapılabilir. Birçok modern ev ve işletme, ethernet için kablolu olarak inşa edilmekte ve kurulum daha da kolaylaştırılmaktadır.

Ethernet kablosunun diğer bir ek avantajı, ses verilerini doğal olarak gönderebildiğinden, sistemdeki her kameranın sesi iletebilmesidir.
Kabloların her bir kamera ve kayıt cihazı arasında çalıştırılmasına gerek yoktur, cihazların aynı kablosuz ağda olmaları yeterlidir.
Ethernet kablosu uzunluğundaki 100 m sınırlamasına rağmen, network switchler görüntü kalitesini etkilemeden toplam mesafeyi uzatmak için kullanılabilir.

Kamera kayıt cihazı NVR

Bir DVR sisteminden farklı olarak, bir NVR sistemindeki kayıt cihazı video verilerini işlemez. Bu adım video iletilmeden önce kamerada tamamlanır. NVR kayıt cihazları sadece görüntüleri kaydetmek ve görüntülemek için kullanılır.

Sistem Esnekliği

NVR sistemleri doğal olarak daha esnektir, çünkü güvenlik kameralarının mutlaka fiziksel olarak doğrudan kaydediciye bağlı olması gerekmez. Bunun yerine, IP kameraların sadece aynı ağda olması yeterlidir. Bu şekilde, dünyanın dört bir yanındaki kameraların NVR'nize bağlanan aynı ağ üzerinde olması durumunda, sisteminizi uzaktan görebilirsiniz.

Görüntü ve Ses Kalitesi

NVR kayıt cihazı, kameralardan saf bir dijital sinyal aldığından, video kalitesi, aynı çözünürlükte bir DVR'ye kıyasla daha iyidir. Ek olarak, Ethernet kabloları ses taşıdığından, mikrofonlu tüm kameralar NVR'ye ses kaydı yapabilir.

DVR ve NVR karşılaştırma

Her iki sistem de video verilerini kaydeder ve güvenilirdir. Geçmişte, DVR sistemlerinin görüntü kalitesi, karşılaştırılabilir NVR sistemlerinin gerisinde kalsa da, bugün bu fark önemli ölçüde azaldı. DVR ve NVR sistemleri arasındaki farklar maliyete, verilerin nasıl aktarıldığına ve kamera türüne göre değişir. NVR sistemleri daha iyi görüntü kalitesinin yanı sıra daha kolay kurulum, daha fazla esneklik ve mikrofona sahip her kamera için ses desteği gibi önemli artılara sahiptir.

Göreceli olarak basit bir güvenlik sistemi arayan kullanıcılar ve özellikle önceden koaksiyel kablolama yapılmış yerler için bir DVR sistemi büyük olasılıkla yeterli olacaktır. Profesyonel bir çözüme ihtiyacınız varsa, esnek bir çözüm için NVR tabanlı bir sistem en iyisi olacaktır. Günün sonunda hangi sistemi seçeceğinizi, mülkünüzün özel güvenlik ihtiyaçları belirleyecektir.


 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın