Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
hareket dedektörü nasıl çalışır? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Hareket dedektörü nasıl çalışır?

Pasif kızılötesi hareket dedektörleri ve aktif hareket dedektörleri arasındaki fark nedir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Hareket dedektörü nasıl çalışır?
Güvenlik sistemleri için birkaç çeşit hareket detektörü vardır, ancak pasif ve aktif olmak üzere iki temel kategoriye ayrılır. Aktif sistemler, bir çeşit sinyal göndererek ve alarak nesnelerin varlığını ölçer, pasif sistemler ise değişikliklerin meydana gelmesini bekler.

Pasif kızılötesi hareket dedektörleri

En yaygın hareket dedektörükızılötesi spektrumdaki hızlı değişiklikleri algılayan Pasif Kızılötesi veya PIR sensör modelleridir. Nesnelerden ve insanlardan gelen ısı, insan gözüyle görülmeyen ancak PIR tarafından algılanabilen kızılötesi ışık olarak yayılır. Çoğu PIR sensörü, kızıl ötesi ışığını sensöre odaklamak için dizilmiş Fresnel lensleri kullanır ve görüş alanı boyunca hızlı bir değişiklik tespit edildiğinde bir sinyal gönderilir. Ancak çok yavaş değişiklikler, sensörü tetiklemez, ve bu yüzden çok yavaş hareket ederek dedektörleri engellemek teorik olarak mümkündür. Bununla birlikte pratikte, bu eşiğin belirlenmesi neredeyse imkansızdır Güvenlik sistemini etkinleştirmek için sessiz bir PIR alarm, projektörler, bir siren veya bir kameraya ile entegre bir çözüm sağlanabilir.

Aktif hareket dedektörleri

Aktif hareket dedektörleri pasif PIR dedektörlere kıyasla daha az yaygındır, ancak güvenlik amaçları için hala yararlı bir dizi özelliğe sahiptir. Bazı aktif hareket dedektörleri bir koridor ya da odadan ışığa ışık veren bir yayıcıyı ışığa duyarlı bir reseptörle kullanır. Işın kesilirse, sensör bir PIR sensörün yaptığı gibi bir sinyal gönderir. Bu tip dedektörler genellikle bir tür güvenlik anahtarı görevi gören, konut garaj kapılarının altında görülü. Bir kişi veya nesne kirişi geçerse, kapı hareket etmeyi durdurur.

Diğer aktif sensörler çevreyi ölçmek için yansıyan ultrasonik dalgaları kullanır. Sonar dedektörleri bir ses dalgası yayarlar ve dalganın geri dönüş zamanını ve yoğunluğunu ölçerler. Alarmın her ikisinde de bir değişiklik olması durumunda, kamera tetiklenebilir ya da başka bir şekilde sizi olası bir davetsiz misafire karşı uyarabilir.

Hareket dedektörü ve güvenlik kameraları

Günümüzün güvenlik kameraları, temel video analizleri ile hareket dedektörleri olarak da kullanılabilir. Kontrol ekranında bir sanal çizgi veya kutu belirlenir ve kamera bir nesnenin geçtiği, girdiği veya o alandan ayrıldığını algıladığında, herhangi bir sayıda sinyal gönderilebilir. Algılama gerçekleştiğinde kamera kayıt, ışıkları açma, siren veya sessiz alarm etkinleştirme veya size bir bildirim gönderme gibi uyarılar verecek şekilde ayarlanabilir. Gelişmiş analizler, sadece bir kişi veya araç alana girdiğinde, yanlış alarmları azaltarak veya ortadan kaldırdığında tepki vermek üzere ayarlanabilir. Güvenlik kameralarınızı hareket dedektörleri olarak kullanmak, sisteminizin karmaşıklığını azaltabilir, ancak bağımsız hareket sensörlerine sahip değilseniz, güvenlik sisteminizi sınırlandırabilirsiniz.
 


Bu Makalenin Yorumları ( 3 )
Adnan Bey merhaba, Sektörde satışı yapılan çok farklı model, marka ve teknolojide ürün yer almaktadır. Piyasadan tedarik etmiş olduğunuz dedektörün üreticisi/dağıtısı yetkili servise sahip olmalıdır. Bu gibi durumlarda önerimiz öncelikle yetkili servis ile iletişime geçilmesinden yana olacaktır. Cihazın arızalı olup olmadığının kontrolünü sağlamalarını takiben gerekli yönlendirmeleri gerçekleştirilecektir.

Sayın ilgili, Piyasadan aldığım bir DC 12V 24V PIR Dedektör Hareket Sensörü talimatlara uygun bağlantı yapıp kullanıma açtığımda alarm vermeye başlıyor ve bir daha hiç susmuyor. Bağlantıları kontrol etmeme ve değişik yöntemler denememe rağmen bir türlü aleti pasif moda geçmesini sağlayamadım. Ne yapmam gerektiği hakkında bir bilgi verirseniz çok memnun olurum. M. Adnan Çakmak Citibank Gen. Md. Yd. (emekli)

severek takip ediyoruz, başarılar
Yorum Yazın