Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Duman dedektörü nasıl çalışır? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Duman dedektörü nasıl çalışır?

Duman dedektörü türleri nelerdir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Duman dedektörü nasıl çalışır?
Güvenlik sistemleri sadece izinsiz girişleri, hırsızlığı veya diğer kötü amaçlı davranışları engellemekle sınırlı değildir. Konut ve ticari alarm sistemleri ayrıca kazalara ve diğer doğal sorunlara karşı sizi uyaracak şekilde tasarlanmıştır. Duman dedektörü gibi cihazlar, sizi yangınlardan korumak için kritik bir erken uyarı sistemi sağlar. İki temel tip duman dedektörü vardır. Bunlar iyonize duman dedektörü ve fotoelektrik duman detektörleridir.

Her iki duman dedektörü de bir güç kaynağı, bir dedektör ve bir elektronik sesli uyarı sistemi içerir. Güç kaynağı ya bir pil ya da tipik olarak binanın diğer bir güç kaynağına bağlanan bir kablo olabilir. Sesli uyarı, bir yangına işaret etmek ya da düşük bir bataryayı belirtmek için kullanılır. Algılama mekanizması, alarmın algılamak üzere tasarlandığı yanan nesnenin türüne bağlıdır.

İyonize duman dedektörleri

Bir iyonize duman detektöründe, hava hafif radyoaktif bir elementle iyonize edilir (genellikle americium-241). İyonize edilmiş hava partikülleri, yeni bir pozitif devre veya yeni bir elektrik devresine göre şarj edilen iki plaka arasında hareket eder. Bu, hem kapalı bir kontrol tüpünde hem de açık bir bölümde eşzamanlı olarak yapılabilir. Duman dedektöre girdiğinde, iyonize hava duman parçacıklarına yapışır, devreyi keser ve bir alarm gönderir. İyonize duman dedektörü modelleri yanan alevlerin aksine alev üreten yangınları tespit etmede en iyisidir.

Fotoelektrik duman dedektörleri

Diğer taraftan fotoelektrik (veya optik) sensörler, havadaki değişiklikleri tespit etmek için bir ışık demeti kullanırlar. Işık görünür, kızılötesi veya ultraviyole olabilir ve duman ışığı kısmen engellediğinde ortaya çıkan ışık saçılmalarına bağlı olarak dumanı algılar. Bu optik dedektörlerin iki tipi vardır - birincisinde, ışık, sensöre yönlendirilir ve saçılan ışık, saçılma nedeniyle belirli bir eşiğin altına düştüğünde alarm çalınır. İkinci ve daha yaygın olanında, sensör sadece dumandan yansıyan ışığı alır ve yansıyan ışık tolere edilebilir bir seviyenin üzerine çıktığında alarm tetiklenir. Tüm fotoelektrik duman dedektörleri, iyonize detektörlere göre daha yavaş başlatan, yanma ateşine daha iyi tepki verir. Ancak bazı zorluklara rağmen fotoelektrik duman dedektörü modelleri alevli, hızlı büyüyen yangınları da algılayabilirler.

Entegre alarmlar

Konut duman dedektörleri genellikle tek başlarına, tavana monte edilen batarya ile çalışan ünitelerdir, ancak evin elektrik şebekesine de bağlanabilirler. Bunları hırsız alarmına, kablosuz olarak veya kablolama yoluyla takmak da mümkündür. Duman dedektörünü alarm sistemine entegre etmek, sisteminizde daha fazla kontrol sağlar ve dedektörleri alarm tuş takımından izlemenize izin verir.

Duman dedektörü fiyatları

Duman dedektörü fiyatları kullanılan teknolojiye göre geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Bir çok dedektör, yangın alarm sistemiyle beraber gelir. Bununla birlikte dedektörler ayrı olarak da satın alınabilir. Kablolu dedektörler kablosuz dedektörlere kıyasla daha pahalı olma eğilimindedir. Bu Makalenin Yorumları ( 1 )
hazırlayanların eline sağlık
Yorum Yazın