Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Speed Dome Kamera - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Speed Dome Kamera

Speed dome kamera nedir? Speed dome kamera özellikleri nelerdir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Speed Dome Kamera
Speed dome kamera gibi güvenlik kameraları, çeşitli üvenlik gerekçeleriyle, insanların ya da nesnelerin hareketlerini izleyebilecek şekilde tasarlanmıştır. Dome kamera, izleme ünitesinin bir fanusa yerleştirildiği bir tür güvenlik kamerasıdır. Kameralar genellikle kapalı mekanlarda, iyi bir görüş açısı bulabilmesi için tavana yerleştirilir.

Speed dome kamera nedir?

PTZ dome kamera olarak da adlandırılan Speed dome kameralar, orta ve büyük ölçekli gözetim alanlarında yaygın olarak kullanılan, tüm bölgeyi sadece tek bir kamera ile herhangi bir kör nokta olmadan izleyebilen kameralardır. Otomatik izleme fonksiyonuna sahip speed dome kameralar kullanıcının hareketli bir hedef belirleyebilmesini sağlar ve kamera hareketli hedefi otomatik olarak izler, yakınlaştırır ve yüksek hızda odaklanır.

Speed dome kamera özellikleri

Speed dome kamera modellerinin en önemli özelliği, görüntüyü yakınlaştırma ve uzaklaştırma ile görüntü sırasında otomatik olarak odaklama yeteneğidir. Genellikle büyük zoom modülü daha uzak mesafeleri görebilir ve daha net ve ayrıntılı görüntüler yakalayabilir. Speed dome kameralarıyla ilgili en büyük avantaj, kameranın kubbe içine yerleştirilmesidir. Dome tasarımı kameranın hareketini maskeler ve normal bir bireyin kameranın hangi yöne baktığını bilememesini sağlar. Speed dome kameralar genellikle tavana yerleştirildiğinden, çoğu insanın kameralara ulaşması kolay değildir. Bu da bu kameraları vandalizme karşı daha güvenli hale getirir.

Speed dome kamera otomatik tarama

Zoom modülü, speed dome kameraları için çok önemli bir bileşendir. Dahili yakınlaştırma modülü 0 dereceden 360 dereceye kadar dönmeyi ve otomatik çevirme eğimini 0 dereceden 180 dereceye çevirebilir. Bu kameranın çoğunluğu devriye rotası ve seyir noktaları kurabilir.
Speed dome kameraların pan ve tilt dönüş hızları birbirinden farklıdır. Speed dome kameralar (saniyede 360 °), orta hızda dome kameralarda (saniyede 40 ° -60 °) ve düşük hızlı dome kameralarla (8-18 °) olarak sınıflandırılabilir.

IR speed dome kamera

IR speed dome kamera , kızılötesi (IR) aydınlatıcılarla bağlanan geleneksel speed dome kameralardır. Kızılötesi aydınlatıcıların yardımıyla dome kamera, görüntüleri tamamen karanlık ortamlarda yakalayabilir ve ayrıca gece görüş mesafesi çok uzaklara ulaşabilir. IR speed dome kameraların çoğunluğu üçüncü nesil IR LED dizisiyle donatılmıştır. Tek bir IR LED dizisi, geniş alanlara uzun menzilli ve geniş açılı aktif kızılötesi yaymaya olanak tanıyan güçlü bir kızılötesi aydınlatıcıdır. Dolayısıyla sadece birkaç IR LED dizisi ile IR speed dome kameranın gece görüşü uzun mesafelere ulaşabilir.

IR speed dome kameranın dezavantajı IR aydınlatıcıların ısı üretmesi ve kamera çalışması sırasında sıcaklıkları artırmasıdır. Bu nedenle, hem IR aydınlatıcılar hem de zoom kamera modülü için ısı havalandırma tasarımına (fan ve ısı yayıcı malzeme) sahip bir kamera tercih edilmelidir. Isı tasarımı dome kamerayı uzun çalışma sürelerinde istikrarlı performans sunmasını sağlar.

Speed dome kamera ptz ayarlama

Farklı dome kamera modelleri için zoom modülü yerleşik olabilir, ayrıca bazı skameralar modül içermeyebilir. Zoom ya da yakınlaştırma modülü, dome kameranın daha geniş alana sahip olmasını ve daha fazla ayrıntı elde etmesini sağlar. Tüm speed dome kameralar RS485 anahtar kartı veya bilgisayar üzerinden kontrol edilebilir. Kamera otomatik olarak ve tekrarlar halinde yüksek, orta, yavaş hızda 360 pan dönüşüyle tarayabilir ve otomatik olarak dikey yönde 180 çevirebilir, böylece dome kamera arkadan gelenleri izleyebilir.

PTZ dome kamera, gözetimin kilit alanları olan 256 ön ayarı saklamanıza izin verir. Ek olarak, kullanıcının bu ön ayarları istenilen sıraya ve bekleme süresine göre düzenlemesine izin verir. Bu işlev, hız dome kamerasının rota ve bekleme süresine göre otomatik olarak tur ve seyir yapmasını sağlayabilir. Değişken odak otomatik iris lensi ile alanın görünümünü kontrol etmek için manuel ve otomatik olarak çalışabilir. Böylece görüntüler daha uzaktan yakalanabilir, ayrıntılı, net ve temiz görüntüler elde edilebilir.

IP66 tasarıma sahip speed dome kameranın çoğunluğu, dahili sıcaklık kontrolüne sahiptir. Bu kameralar sorunsuz bir şekilde iç ve dış mekanlarda çalışabilir.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın