Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Kişi Sayma Sensörleri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Kişi Sayma Sensörleri

Kişi sayma sensörleri türleri nelerdir? Tepegöz ve videolu kişi sayma sensörleri nerede kullanılır?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Kişi Sayma Sensörleri
Kişi sayma sensörleri kaç ziyaretçinin kapınızdan geçtiğini anlamanın ötesinde birçok amaca hizmet edebilir. Farklı sensör türleri en yoğun saatlerinizi ve günlerinizi doğru bir şekilde izleyebilir. İnsanların işletmenizde nasıl hareket ettiklerini gösteren grafikler personel sayınızı optimize etmek için kullanılabilir.

Tabii ki, tüm kişi sayma sensörleri tüm bu işlevleri yerine getirmez. Teknoloji, farklı bütçeler, giriş konfigürasyonları ve bina düzenleri için gerekli çözüm seviyeleri ve analitik yeteneklerin yanı sıra birçok şekil ve boyutta gelir. Bu yazımızda mevcut kişi sayma sensörleri ve teknoloji seçeneklerini belirleyerek, her  sensör seçeneğinin en uygun olduğu ortamları masaya yatıracağız.

Kişi sayma sensörleri türleri

Yatay kablolu / kablosuz kişi sayma sensörleri İnsan sayma teknolojilerinin en temel türü, kapıya monte edilen yatay sistemlerdir. Bunlar, kapının karşısına yatay kızılötesi ışın atan ve giriş kapısının çerçevesine monte edilmiş hem kablolu hem de kablosuz sensörleri içerir. İnsanlar eşiği geçtiklerinde ve ışını engelledikçe sayılırlar.

Yatay sistemler genel olarak kişi sayma sensörleri fiyatları açısından daha uygun bir seçenek sunmaları nedeniyle perakendeciler için iyi bir başlangıç noktasıdır. Sensörler, binanın tavanından ziyade kapı kasalarına yerleştirildiğinden, kurulum genellikle hızlı ve kolaydır.

Kablosuz seçenekler için lityum piller, bu sistemleri bir yıl veya daha uzun süre değiştirmeye gerek kalmaksızın kullanılabilmesini sağlar. Yatay kişi sayma sistemlerin dezavantajı, doğruluk bakımından sınırlı olmalarıdır. Birkaç kişi mağazanıza aynı anda giriyorsa, bazıları sayımın doğruluğunu etkileyerek ışını engelleyebilir. Özellikle daha geniş girişlerle, kapılardan 10 kişi gelebilir, bu durumda yedi veya sekiz kişi yatay bir sistem tarafından sayılır.

Bu ve diğer nedenlerden ötürü, yatay kişi sayma sistemleri daha küçük fiziksel kuruluşlar için en iyisidir, çünkü kapı girişi 3 metreden daha genişse, sayım doğruluğu tehlikeye girebilir. Herhangi bir zamanda, göreceli olarak düşük bir insan yoğunluğuna sahip olan dar girişlere sahip yapılarda yatay kişi sensörleri en iyi şekilde çalışırlar. Bu faktörler, kişi sayma sensör fiyatları ile birlikte trafik akışını ölçmek için temel araçları arayan küçük işletmeler için ideal bir seçimdir.

Tepegöz kişi sayma sensörleri

Tepegöz kişi sayma sensörleri perakendeciler veya diğer kuruluşlar için müşteri trafiğinin daha kesin, ayrıntılı bir resmini arayan, sadece binaya kaç kişinin girdiğine değil, içeride ne kadar bölgeye girebileceğine de dikkat çeken, güçlü bir seçenektir. Bu sistemler, müşteri trafiğini bölgeler arasında haritalandırabilir, en uygun personel sayısını ve zaman çizelgelerini belirlemeye yardımcı olur ve promosyon öğeleri için en iyi yerleşimi belirleyerek, analiz yazılımına veri aktarabilir. Tepegöz sayaçları, termal ve video tabanlı iki farklı sensör teknolojisi kullanır. Her teknolojinin kendi artıları ve eksileri vardır ve bazı durumlarda işletmeler her iki sensör türünün bir kombinasyonunu kullanan sistemleri seçebilirler.

Termal tepegöz kişi sayma sensörleri adından da anlaşılacağı gibi, termal sensörlere sahiptir ve bir binadan kaç müşterinin girdiğini belirlemek için insan vücudundaki ısıyı kullanır. Özellikle birçok ortam ışığının (bir mağazanın girişinde doğrudan güneş ışığı gibi parlayan) video tabanlı algılama teknolojisini etkileyebileceği yerlerde yüksek bir doğruluk derecesi sağlarlar. Ayrıca, düşük ışık veya karanlıkta çalışarak, güvenlik ve kayıp önleme işlevlerine ya da samimi bir ambiyansa sahip restoran / konukseverlik konumlarına katkıda bulunurlar.

Termal algılama teknolojilerinin diğer avantajları şunlardır:
• Bir binanın içinde ve dışında insanların hareketleri hakkında çok yönlü veriler toplayabilirler.
• Doğruluk kaybı olmadan geniş girişleri kapsayabilirler.
• % 95 veya daha yüksek doğrulukta genel doğruluk oranları sunarlar.

Termal sistemlerin “eksileri” arasında video tabanlı kişi sayaçlarıyla karşılaştırıldığında, termal çözümler biraz daha az çözünürlük ve daha düşük bir görüş alanı sunması, hangi türden insanların (yetişkinler ve çocuklar gibi) herhangi bir zamanda alışveriş yaptığını belirlemenin zor olması yer alır.

Video tabanlı kişi sayma sensörleri

Bu teknoloji işletmenize müşteri trafiğinin hareketli resimlerini sağlamak için tavana monte edilmiş bir video sistemini kullanır. Videolu kişi sayma sistemleri tutarlı aydınlatmaya sahip yerlerde en iyi şekilde çalışırlar ve kimlerin alana ne zaman ve nereden girdiği hakkında detaylı bilgi sağlayabilirler.

Video tabanlı sensörlerin avantajları şunlardır:
• Geniş alanları birden çok ünite ile idare etme yeteneği
• Kolayca yükseltilebilir yazılım
• Uzaktan video yakalama desteği, ör. internete bağlı bir dizüstü bilgisayar veya tablette
• Sistemler, aydınlatma ve sıcaklıktaki değişikliklere uyum sağlayabilir.
• Arabaları filtreleyebilme yeteneği ile çocukların ve bebek arabalarının, mağazadaki toplam kişi sayısına kıyasla gerçek alışveriş yapanların göre daha doğru bir sayımını sağlaması.

Video tabanlı sistemlerin dezavantajları:
• Kızılötesi ışınlar veya termal sensörler kullanan sistemlerden daha pahalıdırlar.
• Sistemler mağazanızın IT sistemine tam olarak entegre edilmezse, kontrol ve izleme için ayrı bilgisayarların kullanımını gerektirebilir
• Kurulum süresi ve maliyetler termal sensörlerden daha büyük olabilir
• Sayma doğruluğu gölgeler, arka plan ve değişen ışık seviyelerinden etkilenebilir.

Her bir sistemin artıları ve eksileri göz önüne alındığında, perakendeciler veya son derece hassas sayıma ihtiyaç duyan diğer şirketler, karmaşık analitiği desteklemek için sayma ve hareket verilerini kullanan, birleştirilmiş termal ve video tabanlı sistemi tercih edebilirler. Bu tür çözümler, her iki akışı aynı anda bir web tarayıcısı üzerinden görüntüleme seçeneği sunarak, kullanıcılara canlı bir video akışını termal sensörler tarafından yakalanan sonuçlarla karşılaştırma olanağı sağlar.

Tepegöz kişi sayma sensörleri nerede kullanılır?

Hem termal hem de video tabanlı tepegöz kişi sayma sistemleri yüksek doğruluk seviyeleri ve ayrıntılı veriler ile kişi sayma çözümlerinden çok sayıda fayda sunarak, işyerleri için güçlü bir seçimdir. Bu sistemler büyük fiziksel düzenleri ve çok sayıda departmanı olan perakende mağazalarını ve aynı zamanda büyük hacimli müşterileri / misafirleri olan işletmeleri içerebilir.

Tepegöz kişi sayma sistemlerin sağladığı avantajlar
• Dönüşümün ölçülmesi (mağazaya gelen ve bir şey satın alan kişilerin yüzdesi)
• Promosyonları ve pazarlama stratejilerini test etme
• Daha iyi trafik akışı için mağaza düzenlerini analiz etme
• Belirli departmanların veya ürünlerin bilinirliğini artırmak için müşteri hareketlerini haritalandırılma
• Müşterilerin hizmetlerden en etkili şekilde faydalanması için personel optimizasyonu
• Güvenlik ve kayıp önleme becerilerinin geliştirilmesi.

Özetle tepegöz kişi sayma sistemleri hem gerçek maliyetler hem de mevcut BT sistemleriniz ile entegrasyon için önemli bir yatırım gerektirebilirken, müşterilerin günlük olarak nasıl etkileştiklerini gösteren, günlük işlemler ve daha derin analizler için zengin bilgiler sunarlar.

Yatay kişi sayma çözümleri bile özellikle son derece ayrıntılı veriler gerektirmeyen ortamlarda, güçlü bir yatırım getirisi sağlayabilir. Daha küçük mağazalar, restoranlar ve işyerleri veya genel olarak daha düşük bir müşteri kitlesine sahip olanlar, haftanın hangi günlerinde mağazalarına kaç kişinin geleceğini öğrenebilir. Bu düşük maliyetli sistemler, ihtiyaçlarınız değiştikçe ve işiniz büyüdükçe adapte edilebilen daha gelişmiş kişi sistemlerinin kullanımına yönelik ilk adım olabilir.

 


Bu Makalenin Yorumları ( 5 )
piyasada sayım konusunda tutarsız olan çok fazla ürün mevcut

3D model seçin

tutarlılık çok önemli dikkat edin

Faydalı makale teşekkürler

hata oranı en düşük olan sistemler 3 boyutlu olanlar
Yorum Yazın