Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
2018’in En İyi Gözetim HDD'leri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 13 °C
DOLAR 5.3631
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

2018’in En İyi Gözetim HDD'leri

Video kayıt için sabit disk özellikleri neler olmalı? NAS ve NVR için en iyi HDD modelleri yazımızda!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
2018’in En İyi Gözetim HDD'leri

Sabit diskler, güvenlik kamerası kurulumu söz konusu olduğunda, genellikle aklımıza gelen ilk şey değildir. Ancak hareket algılama veya 7/24 kesintisiz kayıt yapmayı planlıyorsanız, kayıtların güvenliği birinci sırayı alır ve bu durumda bir NVR (Ağ Video Kaydedici) veya NAS (Ağa Bağlı Depolama) için seçtiğiniz sabit diskler öne çıkar.

Güvenlik kamerası kurulumundaki en zayıf halka ne yazık ki sabit diskler. Sistemdeki neredeyse tek mekanik cihaz olan disklerin, sonsuza kadar çalışamayacağını ve belirli bir kullanım ömrüne sahip olduklarını biliyoruz. Bu nedenle sistem bir noktada artık çalışamayacağından, NVR veya NAS'ınız için, değerli verilerinizi uzun süre sorunsuz bir şekilde saklayabilecek, en iyi sabit diski seçmek çok önemlidir.

2018’in En İyi NAS HDD Modelleri

1. WD Red & Red Pro NAS Hard Drive 1TB-10TB
2. Seagate IronWolf & IronWolf Pro 1TB-12TB
3. Hitachi HGST Deskstar 4TB-10TB
4. Toshiba N300 4TB-8TB

2018’in En İyi NVR HDD Modelleri

1. WD Purple 1TB-10TB
2. Seagate Skyhawk Surveillance 500GB-4TB
Western Digital, Seagate ve Toshiba pazar liderleridir. Western Digital'in HGST (Hitachi) sahibi ve aynı zamanda Toshiba ile ortak olduğunu da belirtelim.

Sabit Disk Özellikleri Neler Olmalı?

Sabit sürücüler, doğru sabit sürücüyü bulmanız için seçenekleri daraltmanıza yardımcı olabilecek bir dizi performans ve güvenilirlik faktörlerine sahiptir.

RPM: Disklerin dönme hızı - 5400 d / d'den en yüksek 7200 d / d'ye kadar değişir. Kurumsal sürücüler 10,000 rpm'ye kadar çıkabilir. Daha hızlı RPM, daha düşük arama süreleri ve daha yüksek veri aktarım hızları anlamına gelir.

Hatalar Arasındaki Ortalama Süre (MTBF): Herhangi bir cihaz için standart bir güvenilirlik ölçüsü söz konusu olduğunda, daha yüksek sayılar her zaman daha iyidir. Ancak, disk üreticileri tarafından sıklıkla vurgulanan 1 milyon saatlik MTBF değerini, kıyas açısından çok fazla dikkate almamak gerek. Sonuçta sabit diskinizi 114 yıldır kullanmayacaksınız.

Yükleme / Boşaltma Döngüleri (Load / Unload Circle) : Bu değer, sürücünün kafası bir okuma / yazma faaliyeti için hazırlanırken diskin dönme sayısıdır. Sürücü 7/24 görüntü kaydedecekse bu sayı çok önemli değildir.

Veri yazma ve okuma kapasitesi (Data write/read capacity): TB/ yıl olarak ölçülür.

Açık saat sayısı (Power-On Hours): Sürücünün kaç saat açık kalması için tasarlandığını gösterir.

Titreşim toleransı: NAS ünitelerindeki titreşim sabit diskler açısından önemli bir sorundur. Seagate’in Ironwolf gibi bazı markaların, bu titreşimleri algılayacak ve hassas bir şekilde ayarlayabilecek sensörleri vardır.

Güç verimliliği: Çoğu NAS ve NVR, 7/24 çalıştırdıkları için ekonomik cihazlar olarak tasarlanmıştır. Bir sürücünün güç kullanımı ilk bakışta önemsiz gibi görünebilir, ancak sürücüler verimli değilse, bir yıl boyunca süren kayıt 7/24 operasyonu, enerji maliyetlerini önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca genellikle tüketilen enerjinin daha fazla olduğunda, daha fazla ısı çıkışı olduğunu da unutmayın.

Aktarım hızı: Çoğu sabit disk, bir ev ağının idare edebileceği tipik maksimum 1 Gb / sn transfer hızına sahiptir. (Saniyede 1 Gbps veya 1000 Megabit = saniyede 125 MB). NAS'ınıza öncelikle Wi-Fi üzerinden erişiyorsanız, sabit sürücünün aktarım hızını asla en üst düzeye çıkarmayacaksınız.

Advanced Format (AF): Sabit disk yoğunluklarını daha da artırmak için, AF teknolojisi önde gelen sabit sürücü üreticileri tarafından geliştirilmiştir. Sürücüdeki verileri düzenlemenin yepyeni bir yolunu sunan AF teknolojisi, eski donanım ve yazılımlarla da geriye dönük olarak uyumludur. Büyük bir sabit disk alıyorsanız, AF'yi desteklediğinden emin olun.

 

Masaüstü, NAS ve Gözetim Sabit Diskleri Arasındaki Fark Nedir?

Piyasada, kullanım alanına göre özelleşmiş 3 tür sabit disk bulunuyor. Bunlar standart bir masaüstü sabit diski, NAS için optimize edilmiş bir sabit disk veya surveillance/ gözetim dereceli bir sabit disktir.

Standart bir bilgisayar sabit diski, birkaç yıl boyunca günde birkaç saat kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Dizüstü bilgisayar veya masaüstü PC'de daha fazla zaman harcayarak kullanıyorsanız mükemmeldir. Ancak, 7 gün 24 saat çalışan bir NAS veya NVR'de sabit diskiniz, yeniden başlatma veya ürün yazılımı yükseltmesinden başka hiç bir duraksama olmadan çalışır ve sürekli ısı üretir. Standart bir HDD, bu tür ortamlarda uzun süre çalışamaz, çünkü kesintisiz performans için tasarlanmamıştır.

Bununla birlikte PC ve NAS diskleri arasında başka önemli farklılıklar da var. Örneğin NAS sabit diskleri, disk denetleyicisinde yerleşik hata düzeltme denetimine, tipik NAS işlemleri için diski hassas bir şekilde ayarlayan bellenim optimizasyonlarına ve en önemlisi titreşim toleransına sahiptir. NAS sistemlerin göz ardı edilen bir diğer faydası, NAS sürücülerinin farklı RAID konfigürasyonları ve NAS muhafazaları ile uyumluluk için sabit disk üreticileri tarafından test edilmesidir.

NAS NVR İçin En İyi HDD Modelleri

1- WD Red & Red Pro NAS


Özellikler (4TB)
• 5400-7200 rpm (Intellipower)
• 600.000 yükleme / boşaltma döngüsü
• 1 milyon saat MTBF
• 180 TB / yıl derecesi
• 4.5W güç kullanımı•3 yıl sınırlı garanti

Western Digital, 1980'lerden beri depolama endüstrisinde yer alan, pazarın en güçlü isimlerinden biri. 2011'de HGST (Hitachi’nin depolama bölümü) ve 2016’daki Sandisk’i satın alan Western Digital’in, aynı zamanda Toshiba ile ortaklığı bulunuyor. Mevcut  HDD ürün grubu basit ve anlaşılması kolay çeşitli renklerden adlandırılmış.

- Standart masaüstü ve dizüstü bilgisayar sürücüleri için mavi
- Yüksek performanslı masaüstü ve dizüstü bilgisayar sürücüleri için siyah
- NAS sürücüler için kırmızı
- Gözetim sürücüleri için mor
- Kurumsal sürücüler için altın

WD'ye özgü ilginç bir özellik, performans ve güç tüketimini optimize etmek için dönme hızını, aktarım hızını ve önbelleği en iyi hale getiren Intellipower sistemidir. Pratikte bu, rpm 5400 ve 7200 rpm arasında değişir ve uygulamada sadece 4.5W'lık sınıfının en iyi güç tüketimine neden olur (4TB sürücüsü için).  WD Red HDD modelleri ayrıca, standart 300.000 döngüsünün çok üstünde olan 600.000'lik bir yüksek yükleme / boşaltma döngüsü derecesine sahip. Red Pro diskler, yüksek iç transfer oranları, 128MB önbellek, 300 TB / yıl iş yükü ve 5 yıl garanti ile NAS için oldukça iyi performans sergiliyor.


2- Seagate IronWolf ve IronWolf Pro


Özellikler (4TB)
• 5900 rpm
• 600.000 yükleme / boşaltma döngüsü
• 1 milyon saat MTBF
• 8760 saat güç
• 180 TB / yıl derecesi
• 4.8W güç kullanımı
• 3 yıl sınırlı garanti

Western Digitalin ortaklıkları ve grup şirketleri göz önüne alındığında, Seagate için WD'nin tek gerçek rakibi diyebiliriz. Seagate’in NAS ürün gurubu Ironwolf NAS muhafazalarında kullanılmak üzere 8 yuvaya kadar, Ironwolf Pro ise 16 yuvaya kadar destekliyor. Ironwolf sabit bir 5900 rpm'de çalışıyor, ancak 6TB ve daha yüksek modeller 7200 rpm'e ve 256MB önbelleğe sahip. MTBF, iş yükü ve yük boşaltma çevrimi derecelendirmeleri gibi diğer tüm özellikler ise WD ile benzerlik taşıyor.

Ironwolf Pro modellerine daha fazla önbellek ekleyerek, anakartta RV sensörleri ve 300 TB / yıl iş yükü ile 5 yıl garanti ve 2 yıllık Rescue 'veri kurtarma hizmetini standart olarak sunuyor. AgileArray adlı Seagate NAS ürün yazılımı optimizasyonları, Rotasyonel Titreşim (RV) sensörleri (4TB sürücüler ve üstü) ile birlikte çalışıyor ve bu WD'nin sahip olmadığı bir şey. Firmware, bir NAS sürücüsünde beklendiği gibi hata giderme kontrolünü gerçekleştiriyor. IronWolf Sağlık Yönetimi, daha iyi disk sağlığı verileri sağlamak için Synology ve Asustor gibi uyumlu NAS sistemlerinde kullanılabilir.

Birkaç yıl önce Seagate, bir bulut depolama sağlayıcısı olan Backblaze tarafından yayınlanan sabit disk istatistik verilerinde, sürücülerinin güvenilirliği konusunda bazı eleştirilere maruz kaldı. Ancak, son rakamlara göre Seagate bu geri bildirimi ciddiye almış ve kamuoyunu algısını geliştirmek için Ironwolf ürün yelpazesini geliştirmiş görünüyor.3- Hitachi HGST DeskstarÖzellikler (4TB)

• 7200 rpm
• 600.000 yükleme / boşaltma döngüsü
• 1 milyon saat MTBF
• 3 yıl sınırlı garanti

HGST, çoğu ev kullanıcısı tarafından sıklıkla gözden kaçan çok saygın bir markadır. HGST, yıllar içinde kaliteli ve güvenilir sabit diskler inşa etmek için sessizce yol aldı ve son zamanlarda Western Digital tarafından satın alındı. Hitachi’nin NAS hattı, Deskstar NAS olarak adlandırılıyor. Serinin disk kapasitesi 4TB-10TB arasında değişiyor ve diskler 7200 rpm ve en az 128MB önbellek standart olarak geliyor. Seagate Ironwolf diskleri gibi, Deskstar NAS diskleri de güvenilirliği artırmak için rotasyonel titreşim sensörleri içeriyor.

4- Toshiba N300Özellikler (4TB)
• 7200 rpm
• 300.000 yükleme / boşaltma döngüsü
• 1 milyon saat MTBF
• 180 TB / yıl derecesi
• 9.6W güç kullanımı
• 3 yıl sınırlı garanti

Toshiba NAS sürücüleri çok popüler değil ancak, bütçe açısından iyi bir seçenek. NAS için N300 modeli, 7200 dönüş hızı, 128 GB önbellek, 1-8 arası desteği ve titreşimden korumak için entegre RV sensörlerine sahip. Toshiba N300 ayrıca, yoğun operasyonlar sırasında ısı çıkışını azaltmak ve güvenliği artırmak için arama hızını otomatik olarak ayarlıyor.
 

NVR Cihazları İçin En İyi HDD Modelleri

1-  WD Purple Gözetim DiskiÖzellikler (4TB)
• 5400-7200 rpm (Intellipower)
• 300.000 yükleme / boşaltma döngüsü
• 180 TB / yıl
• 5.1W güç kullanımı
• 3 yıl sınırlı garanti

WD Purple'ın şu an 4. Nesil HDD modelleri piyasada bulunuyor. 15 milyondan fazla satan Purple hattı,  çok fazla güç tüketmeden sert koşullar altında birden çok IP kamera akışını 7/24 kaydetmek için AllFrame 4K ve Intelliseek teknolojileri optimize edilmiş. Allframe 4K, WD’nin ATA akış uygulamasıdır. ATA komut kümesini destekleyen sistemlerde kullanıldığında, Purple HDD bir yazma hatasıyla karşılaşırsa hata düzeltmesini atlayabilir. Peki bu neden önemli? Bir NAS sisteminde sürücünün önceliği, dosya bütünlüğünü sağlamaktır ve bu nedenle yazma işlemlerini yavaşlatan hatayı düzeltmeye çalışacaktır. Bir gözetim sisteminde, sürücü hata düzeltme amacıyla yazmayı yavaşlatırsa, hızla atılan kareler sayesinde, yazma işlevi diski yeni video kareleriyle dolduracaktır. Böylece, diske mümkün olduğunca çok sayıda kare yazmak öncelikli hale getirilir.

NVR'niz RAID'i destekliyorsa 2 adete kadar WD Mor sürücü kullanabilirsiniz, ancak bu sürücülerin Seagate Skyhawk sürücüsünün aksine herhangi bir titreşim koruması olmadığını unutmayın.''
 

2- Seagate Skyhawk Gözetim DiskiÖzellikler (4TB)
• 5900 rpm
• 300.000 yükleme / boşaltma döngüsü
• 1 milyon saat MTBF
• 180 TB / yıl derecesi
• 5.5W güç kullanımı
• 3 yıl sınırlı garanti

Skyhawk ve Skyhawk AI Surveillance diskleri, Seagate'in popüler WD Purple sürücülerine rajip olarak çıkarttığı seridir. Skyhawk, 8 TB ve 10 TB Skyhawk AI sürümleri 550 TB / yıl'a kadar ve ayrıca titreşim koruması için spor RV sensörlerine sahipken, 180 TB / yıl'a varan iş yükü ile multibay NVR'ler için tasarlanmıştır. Her iki sürücü modeli de gelişmiş video akışı yazma yetenekleri için WD'nin AllFrame 4K'sine benzer Seagate'in ImagePerfect teknolojisini kullanıyor.

 
Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın