Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Akıllı H.265+ Nedir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 13 °C
DOLAR 5.3631
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Akıllı H.265+ Nedir?

Daha düşük bit hızı, daha çok depolama alanı

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Akıllı H.265+ Nedir?
Akıllı H.256+ teknolojisi, Dahua’nın H.265 tabanlı geliştirdiği akıllı kodlama algoritmalarından oluşan bir teknolojidir. Akıllı H.265 + ile bazı önemli video kodlama teknikleri, farklı uygulamalara ve ürünlere göre esnek bir şekilde uyarlanabilir ve ortamın özelliklerine göre video kodlama etkinliğini artırabiliyor. Ayrıca, iletim sistemi bit oranını ve genel sistemi iyileştirmek için depolama kapasitesini büyük ölçüde azaltabiliyor.

Genellikle video gözetimi, videoyu 7 gün 24 saat kaydetmek için büyük bir depolama alanı gerektirir. HD / UHD'ye kullanım ile yüksek çözünürlük ve bit hızları, güvenlik videoları için ana zorluklardan biri haline geldi. Dahua, tüm gözetim sistemi maliyetini artıran bu soruna, Akıllı H.265 + ile bir çözüm sunuyor.
Gözetim endüstrisindeki şirketler, güvenlik sistemlerinin maliyetini azaltmak için teknolojilere ve yeniliklere sürekli yatırım yapıyorlar. Üreticiler bir yandan, en son kodlama standardını (MPEG4, H.264, H.265 vb. Dahil) takip edip ürün serisini sürekli geliştirirken, en son teknolojileri ve yüksek verimli kodlama standartlarını da destekliyor. H.265 / HEVC kodlama standardı sıkıştırma oranını ve kodlama verimliliğini daha da iyileştirmek için güvenlik ürünlerinde hızla benimsenmeye başlıyor.

Akıllı H.265+ Teknolojisi Neler Getiriyor?

Diğer video dosyaları ile karşılaştırıldığında, tipik bir gözetim videosu aşağıdaki özelliklere sahiptir.

• Belirtilen süre boyunca, güvenlik videosunun arka planı statiktir veya küçük hareketlere sahiptir.
• Güvenlik videosunda, çoğu zaman video statiktir ve hareketli nesne / hareket belirli dönemlerde görünür.
• Gözetim ortamları genellikle 7/24 kayıt gerektirir. Gürültü, özellikle geceleri çok yüksektir.
• Operatörler genellikle sadece gözetim videosundaki hareketli nesneye ilgi duyarlar.

Akıllı H.265 + teknolojisi, akıllı kodlama algoritmalarının bir uygulamasıdır ve kodlama teknolojisinin birçok temel tekniğini kullanır. H.265+ aşağıdaki üç temel özelliği içerir.

• Gelişmiş bit hızı kontrol algoritması
• Video içerik analizine dayalı video kodlaması (dinamik ROI, dinamik ROI, dinamik GOP, esnek referans kare yapısı dahil)
• Gürültü bastırma teknolojisi.

Sahne Uyarlamalı Kodlama Teknolojisi 

Sahne uyarlamalı kodlama stratejisi, ışı, gürültü ve hareket gibi koşullarının analizini içeren akıllı sahne analizine dayalı farklı bir strateji uygulamaktır. Sahne uyarlamalı kodlama stratejisi sadece gözetim sahnesinin insan görüşü algısını garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda kodlama etkinliğini de geliştirir.

Video Analitiğine Dayalı Video Kodlama

Genel olarak bakıldığında, gözetim operatörleri sadece videodaki hareketli nesneye arka plan alandan daha fazla ilgi duyarlar. Arka plan göz önünde bulundurulduğunda, Akıllı H.265 +, video analiz teknolojisiyle sahnedeki harekete göre hareketli nesneleri arka plandan otomatik olarak ayırır ve daha farklı bir sıkıştırma seviyesi kullanır. Örneğin, arka plan alanı için sıkıştırma seviyesini kaldırın ve hareketli nesneler için sıkıştırma seviyesini azaltın. Gözetim videosu için, hareketli nesne sadece belirtilen süre içinde ortaya çıktığı ve kısa sürdüğü için, Akıllı H.265 + sıkıştırma verimliliğini önemli ölçüde artırabilir.

Dinamik GOP

I-frame, P-frame ile karşılaştırıldığında video bit akımlarında daha büyük depolama yüküne sahiptir. Tipik gözetim videosu statik olduğundan veya çoğu zaman küçük değişikliklere sahip olduğundan, Akıllı H.265 + dinamik GOP stratejisini benimser ve büyük değişiklikler olduğunda ve gerektiğinde sadece I-frame ekler. GOP'un uzunluğu, gözetim videosundaki gerçek uygulamaya göre dinamik olarak uyarlanabilir. Bit akımındaki I-kare miktarını azaltmak için dinamik GOP yapısı (D-GOP) ile sıkıştırma verimliliği etkin bir şekilde geliştirilebilir.

Esnek Referans Çerçeve Yapısı

H.264 ve H.265'in tek çerçeve referans yapısını karşılaştırarak bit hızını azaltmak ve video kalitesini kodlamak için, daha esnek referans çerçeve yapısı ekler. Çift çerçeve referansı ve sanal I-frame tekniğini benimser.

Çift Çerçeve Referans Tekniği

Normal gözetim video kodlaması için, yalnızca tek kare (i-frame veya önceki kare) referans çerçevesi olarak alınır. Çift çerçeve referans tekniği için referans amaçlı iki referans çerçevesi alınır. Bir önceki kareye referans yapmanın yanı sıra referans karesi olarak IDR'yi de alır. Hareket sahnesinde, tek çerçeve referansıyla kıyaslandığında, çift referans yapısı hareketli nesnenin koruyucu arka plan bölgesi için daha iyi referans bloğu bulabilir. Böylece değerlendirmenin doğruluğu ve sıkıştırma verimliliği artırılabilir.

Sanal I-Frame Tekniği

Genel olarak, sadece I-frame rasgele ekleme işlevini gerçekleştirebilir. Sanal I-frame tekniği uygulaması, P-çerçevesinin tek referans çerçevesi olarak önceki IDR'yi atamasını sağlar.

Gürültü Azaltma

Uygulama alanında ışık zayıf olduğunda, videonun gürültüsü genellikle yüksektir. Gürültü sadece video kalitesini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla kodlama bit hızı da tüketebilir. Gürültüyü kontrol etmek ve video kodlaması için daha iyi kontrol stratejisi uygulamak gerekir. Geleneksel gürültü azaltma stratejisi genellikle video sahnesini bir bütün olarak ele almaktır, ancak bu yöntem bazı ayrıntılarını azaltabilir. Geleneksel tekniklerle gürültü ile ayrıntı arasındaki dengeyi bulmak zordur. Video analiz teknolojisine dayanan Akıllı H.265 + teknolojisi genellikle hareket alanını arka plan alanından ayırır ve hareket ve arka plan için farklı gürültü azaltma seviyesi kullanır
.
Geçerli H.265 Video kodlama standardına dayalı olarak, Dahua Akıllı H.265 + bazı mevcut video kodlama tekniklerini benimser ve bu temel teknikleri gelişmiş video içerik analizi teknolojileriyle birleştirir. Aynı anda video kalitesini garanti ederken video kodlama verimliliğini de etkili bir şekilde artırır. Akıllı H.265 + teknolojisi, donanım yükseltme veya değiştirme gerektirmez,.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın