Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Yapay Zeka ile Video Arama - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Video Analizinde Yapay Zeka Dönemi: Humano³

Google benzeri bir yapay zeka motoru olan Humano³, video görüntüleri içinde detaylı arama yapmayı sağlıyor. Belirlenen herhangi bir nesne, kişi ya da davranış akış içinden tespit edilerek takip edilebiliyor.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Video Analizinde Yapay Zeka Dönemi: Humano³
Video gözetleme sistemleri alanların görüntülenmesi ve takip altında tutulması için yüksek ölçekte veri depolar. Görüntü miktarı arttıkça, görüntüler arasından belirli nesneleri bulmak giderek zorlaşır. Dokuz saatlik bir videonuz olduğunu ve o video içerisinden belirli bir nesneyi aradığınızı düşünün. Saatler süren videolar arasında, tüm kareleri tek tek izlemek için yeterli sabrınız yoksa Velocity ile tanışın.

Yapay zeka çözümleri konusunda uzmanlaşmış, Lüksemburg merkezli bir şirket olan Velocity, derin öğrenme algoritmaları ile geliştirdiği Humano³  ile farklı kategorilerdeki kullanıcılara, çeşitli çözümler sunuyor. Kişi ve nesne takibi, davranış, hareket ve olay tabanlı hareket analizi bu çözümlerden sadece birkaçı. Google'da arama yapar gibi videoların içinde belirlediğiniz kriterlere göre arama yapabildiğinizi düşünün. Fiziksel güvenlik için özel olarak geliştirilen uygulama, tam da bu işlevi yerine getiriyor. Farklı kaynaklardan gelen eşzamanlı ya da kayıttan gelen video görüntüleri arasından arama ve takip işlemlerini yürütüyor. Örneğin bir karenin içerisinde yer alan kişiler ve nesneler seçildiğinde, tüm bir akış boyunca o kişi ve nesnelere ulaşılabiliyor.

Humano³ ve öğrenebilen sistemler
Öğrenen bir yapay zeka motoru olan Humano³ ile saatler süren görüntüler arasından arama yapmak son derece kolay. Birden çok akışı aynı anda analiz edebilen Humano³ nesnelerin yanı sıra, kişiler, davranışlar, cinsiyetler, duygular, hareket dinamikleri, anomaliler ve kazalar gibi belirli alanları ilgilendiren çok sayıda hareketi tanıyor ve takip ediyor.

Derin öğrenme algoritması ile kullanıcılarına standartların çok üzerinde bir uygulama alanı sunan yapay zeka motoru, görüntüleri çeşitli algoritmalar üzerinden ‘’makine öğrenmesine'' dayalı olarak analiz ediyor. Böylece kullanıcılarına ‘’kişiselleştirilmiş’’ arama çözümleri sağlıyor. Sistemin kullanıcılara kendi verilerinden yola çıkarak, kişiselleştirilmiş derin öğrenme algoritmalarını oluşturma imkânı sağlaması, algoritmaların sürekli olarak eğitebilmesi ve zamanla daha zeki olması anlamına geliyor.

Dinamik yüz tanımlama
Birçok video yönetim sisteminde yüz tanıma özelliği bulunuyor. Humano³ ‘ü benzerlerinden ayıran en önemli özelliği dinamik yüz tanımlama algoritmasının olması. Google benzeri bir motorla belirli kişileri, yerleri veya davranışları arayabilen sistem, dinamik kişi tanıma ve çekim listeleri oluşturma özeliği ile öne çıkıyor ve multimedya aramaları için özelleştirilebiliyor. Güvenlik uygulamalarından endüstriyel uygulamalara kadar geniş bir yelpazede kullanıcı çözümleri sunan Humano³ farklı kategorilerdeki kullanıcıların, gerçek zamanlı ve seriler halindeki büyük ölçekli multimedya verilerini analiz edebilmesine olanak veriyor. Yüz tanıma, şüpheli hareketleri belirleme ve takip etme gibi özellikleriyle güvenlik önlemleri kapsamında kullanılabilirken, ticari davranış izleme ve analizleriyle müşteri profilinin belirlenebiliyor. Endüstriyel uygulamalarda da geniş kapsamlı uygulama alanı bulan sistem ile ürün kalite takibi, personel güvenliği ve davranış denetimi analiz edilebiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=SNDpQSPHJoM&feature=youtu.be

 Humano³'un genel mimarisi, genel bulutlar, özel bulutlar veya bağımsız kimlik doğrulama özelliğine sahip cihazlar aracılığıyla çift yönlü akış analizini destekliyor. Algoritmalar, Android, iOS, Blackberry Pi, Linux, Mac ve Windows üzerine konuşlandırılabiliyor. 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın