Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
NETD değeri nasıl ölçülür? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Termal Kamera için NETD nedir?

NETD değeri nasıl ölçülür?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Termal Kamera için NETD nedir?
Bir termal kameranın teknik detaylarına baktığınızda “NETD” ifadesi ile karşılaşabilirsiniz. NETD “Noise Equivalent Temperature Difference” “Gürültü Eşdeğer Sıcaklık Farkı” anlamına gelir.

NTD, termal görüntüleme detektörünün, termal radyasyondaki çok küçük farkları ne kadar iyi ayırt edebildiğinin bir ölçüsüdür. NETD tipik olarak milli-Kelvin (mK) cinsinden ifade edilir. Aynı zamanda “Termal Kontrast” olarak da anılır. Gürültü ölçülebilen en küçük sıcaklık farkına eşdeğer olduğunda, dedektör faydalı bir termal sinyali çözme kabiliyetine ulaşmış demektir.

NETD değeri nasıl ölçülür?

Bir dedektörün NETD değerini ölçmek için kamera, sıcaklık kontrollü siyah bir gövdeyi işaret etmelidir. Siyah cismin ölçümüne başlamadan önce dengelenmesi gerekir. Gürültü eşdeğer sıcaklık farkı daha sonra belirli bir sıcaklıkta ölçülür. Bu tek bir anlık görüntü ölçümü değil, geçici bir gürültü ölçümüdür.

NETD değerini ne etkiler?

NETD'yi etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır. Termal kameralar bazen birden fazla kalibre edilmiş sıcaklık ölçüm aralığı ile gelir. Gürültü seviyesi, seçilen aralığa ve ayrıca nesne sıcaklığına bağlı olarak değişebilir. Görüntüde belirgin bir termal karşıtlık olduğu ve sıcaklığının arka plan sıcaklığından çok daha fazla olduğu sürece, bu, ölçüm doğruluğunu fazla etkilemez. Gürültü seviyesi, dedektör veya kamera sıcaklığından da etkilenebilir. Kamera yüksek ortam sıcaklığına maruz kaldığında, sistem gürültüsü artabilir. Bu, kameranın dahili olarak ne kadar iyi dengelendiğine bağlıdır.
 


Bu Makalenin Yorumları ( 1 )
Yazanın eline sağlık. çok faydalı oldu...
Yorum Yazın