Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Termal Güvenlik Kameraları Nasıl Çalışır? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Termal Görüntüleme Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar ve Uygulama Alanları

Isı radyasyonunu ölçerek görüntüleme sağlayan termal kameralar, ışığa gereksinim duymuyor. Ortam ışığından etkilenmeyen termal sistemler özellikle geniş alanların gözetiminde tercih ediliyor

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Termal Görüntüleme Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar ve Uygulama Alanları
Havalimanları, limanlar, demiryolları, köprüler ve tünellerin güvenliğini sağlamak şüphesiz kolay bir iş değil. Gerek kamu gerek özel sektör, bu alanları güvence altına almak için çeşitli güvenlik ve görüntüleme teknolojilerini gün geçtikçe daha fazla talep ediyor. Sunduğu sayısız avantaj ile termal görüntüleme, bu teknolojilerden biri.

Önceleri sadece özel uygulamalar için kullanılan bir teknoloji olarak görülen termal görüntüleme, günümüzde bir güvenlik standardı haline geldi. Termal kameralar güvenliği geliştirerek, insanların ve mülkiyetin korunmasını sağlıyor. Genel gözetim, saldırı tespit ve uçtan uca çevre çözümlerinde bir güvenlik standardı haline gelen termal görüntüleme sistemleri, alan güvenliğinde sağlam ve güvenilir bir çözüm sunuyor.

Termal görüntüleme nasıl çalışır?
Termal görüntüleme teknolojisi, elektromanyetik radyasyonu yani tüm cisimlerin yaydığı görünmeyen ısı radyasyonunu ölçer. Termal kameralar ısıya dayalı görüntüler ürettikleri için net bir resim elde etmek için ışığa ihtiyaç duymazlar. Diğer gözetim kameralarıyla kıyaslandığında, termal kameralarının en büyük avantajı bu eşsiz yeteneğidir.

Termal kameralar düşük ışıklı veya ışıksız ortamlarda özellikle etkilidir. Bir lens üzerinden görüntü toplayan kameralar, gece olduğunda uzaktaki bölgeleri görüntüleyebilmek için yansıyan ışıklardan faydalanır. En karanlık gece koşullarında, insanların ya da nesnelerin videolarını üreten termal kameralar ise ışığa ihtiyaç duymaz. Yaygın bir kanı olarak termal görüntülemenin sınırlı koşullarda uygulanabileceği düşünülür. Oysa bu kameralar karanlık ortamlar dışında kamuflajlı yeşillik, duman, toz, hafif sis ve yağış yoluyla da görüntüleme yapabilirler. Tüm bunlara ek olarak termal kameralar video analizleri ile entegre edildiğinde izinsiz giriş tespit çözümü olarak da kullanılabilirler. Termal kameraların önemli avantajı maliyet tasarrufu sağlamasıdır. Üstün algılama aralığı sayesinde görünür ışık kameralarına kıyasla bir alanı görüntülemek için daha az termal kamera kullanılır. Daha az altyapıya sahip olmak, zamandan ve kaynaklardan tasarruf sağlar.

Günümüzde çeşitli uygulamalara uyacak şekilde tasarlanmış birçok termal kamera seçeneği mevcut. Çoğu ticari termal güvenlik kamerası soğutulmamış sensör teknolojisi kullanıyor. Soğutmalı termal kameralar üstün hassasiyet sunar ve uzun mesafeleri izlemek için idealdir. Havalimanları, limanlar ve su yolları gibi büyük yerleşimler, alarm etkinliklerinin değerlendirilmesi ve genel gözetim için bu kameralardan yararlanıyor. Yüksek düzeyde hassasiyet gerektirmeyen uygulamalar için soğutmasız sensörlü kameralar en ideal seçenek olarak sunuluyor.

Ulaşımda termal görüntüleme uygulamaları
Günümüzde ulaştırma ile ilgili projelerin büyük bir kısmı, belirli bir seviyede termal çözümler içeriyor ve teknoloji kullanımı daha hızlı bir oranda artıyor. Termal kameralar geniş alanlarda, özellikle  sıkı güvenlik gereksinimi duyan havalimanı gibi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda önemli avantajlara sahip. Işık koşullarından bağımsız, 7/24 gözlem kabiliyeti nedeniyle termal sistemler açık alanlar için ideal bir çözümdür.

Ticari gemi trafiğinin yoğun olduğu limanlarda güvenlik kritik öneme sahiptir. Görüntüleme alanının büyüklüğü ve operasyonel işlemlerin yoğunluğu beraber düşünüldüğünde, uzun menzilli termal pan-tilt kamera ile 12 km'ye kadar izleme sağlanabilir. Termal teknoloji, tehlike altında olabilecek yüzücüleri ve eğlence teknelerini değerlendirerek sahil güvenlik görevlilerinin arama kurtarma görevlerine de yardımcı olur. Termal kameralar özellikle gece, yağmurlu ya da hafif sisli günlerde eşsiz bir görüntüleme hizmeti sunar. Termal kameralar limanların çevresini izlemek, yetkisiz personeli tanımlamak ve değerlendirmek için de kullanılabilir.

Yollar, otoyollar, köprüler ve tüneller gibi kritik ulaşım noktalarını 7 / 24 gözlemlemek için termal kameralr bir dizi avanjaka sahiptir. Karayolunda izleme söz konusu olduğunda, termal kameralar araç farlarından gelen parlamadan olumsuz bir şekilde etkilenmez. Bu avantaj, izleme personelinin araçları net bir şekilde görmesine, trafiği analiz etmesine ve trafik kesintilerinin nedenini tespit etmesine olanak verir. Analiz ve değerlendirmeler tıkanıklığı azaltarak, yardım ya da bakım ekiplerinin bölgeye gönderilmesini potansiyel olarak hızlandırır.  Termal görüntüleme, yetkisiz girişleri ve olağandışı etkinlikleri izlemek ve yangına dönüşme potansiyeline sahip sıcak noktaları tespit etmek için köprüler ve tünel çevresindeki kilit öneme sahip alanlarda konuşlandırılabilir.

Demiryolu güvenliği uygulamaları hem yolcu hem de kargo emniyetini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Örneğin, demiryolu raylarında ya da yakınında yer alan termal kameralarla güvenlik denetimi ve nesne tespiti yapmak, duran otomobiller ve yayalar gibi risk unsurlarını operatörlere erken uyarılar halinde gönderebilir. Video analizli termal kameralar, karmaşık trenyolu ağlarında sanal bir çevre sağlar, ihlalleri tespit eder ve kargo hırsızlığını önlemeye yardımcı olur.

Havaalanlarında güvenlik söz konusu olduğunda hiç tehdit algılanmaması hedeflenen bir zorunluluktur. Havalimanları güvenlik önlemleri kapsamında, çevre koruması sağlamak için gelişmiş video yönetim yazılımı (VMS) ile entegre radar ile termal görüntülemeyi yaygın olarak kullanılır.
Pan-tilt çok sensörli termal kameralar, bu uygulamalar için özellikle idealdir. 7/24 izleme için bir termal kamera ve görsel kanıt için görünür ışıklı kamera birlikte kullanılır. Alarm yönetimi, pan-tilt-zoom kontrolü, CBS haritaları ve olay/ durum oluşturucu işlevleri VMS tarafından kontrol edilir. Bu teknolojiler birlikte kullanıldığında, havalimanının maksimum esneklikle daha zengin bilgi akışı ile daha akıllı bir değerlendirme yapmasını sağlar.

Radar ve termal kameralar ile entegre bir çözüm hazırlanarak, güvenlik personelinin havaalanının dışındaki "tampon bölgeleri" ya da yalnızca belirli nesnelerin (örneğin, uçaklar gibi) olduğu sınırlanmış bölgeleri izleyemesi sağlanabilir. Eğer radar sınırlanmış bir bölgede bir hedef tespit ederse, bu bilgi VMS'ye gönderilir ve VMS yazılımı  tespit edilen olayı haritada gösterir. Uyarı sistemi ile hedefe kilitlenmek ve olayın canlı videosunu göstermek için pan-tilt çok sensörlü termal kameralar tetiklenir. Güvenlik personeli, hedefi değerlendirerek,  olayın bir saldırı ya da  yönetilmesi gereken bir şey olup olmadığını videoya bakarak karar verebilir.
 


Bu Makalenin Yorumları ( 1 )
Korona ile hayatımızın içerisine giren kameralar, Termal Kameralar
Yorum Yazın