Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Kapı dedektörü nedir? Nasıl çalışır? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 13 °C
DOLAR 5.3631
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Kapı dedektörü nedir? Nasıl çalışır?

Metal dedektörlerinin arkasındaki bilim: Maxwell denklemi

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Kapı dedektörü nedir? Nasıl çalışır?
Havalimanları, AVM’ler okullar, kamu kurumları ve çok daha fazla noktada metal kapı dedektörleri kullanılıyor. Peki bu cihazlar nedir ve nasıl çalışıyor?

Metal Dedektörlerinin Arkasındaki Bilim

Metal dedektörleri temel olarak İskoç fizikçi James Clerk Maxwell tarafından ortaya konulan denklemlerle, mıknatıslık ve elektrik yasalarını kullanır.  Kapı dedektörleri tipik olarak darbe indüksiyon (PI) teknolojisini kullanır. PI sistemleri, tel bobinden güçlü ancak kısa manyetik darbeler gönderir. Her bir darbe kısa bir manyetik alan oluşturur. Bir metal parçası manyetik alandan geçtiğinde, yansıyan bir manyetik alan oluşturulur. Bu manyetik alan, daha sonra, alarm sistemini tetikleyen alıcı bobini ile reaksiyona girer. Tipik bir PI-bazlı metal detektörü saniyede yaklaşık 100 atım gönderir, fakat sayı üretici ve modele göre değişebilir, bu da saniyede yaklaşık 25 atımdan 1.000'in üzerine kadar değişir.

En yeni metal dedektörleri, sadece alarm vermekle kalmaz, aynı zamanda metal nesnenin bulunduğu yeri güvenlik görevlisine söyleyebilen, çoklu algılama bölgelerine sahiptir. Çok bölgeli geçiş metal dedektörleri, ayrı algılama bölgeleri oluşturan çoklu bobinler içerir. Böylece birden fazla nesne tespit edebilir ve bulunabilecekleri tüm alanları görüntüleyebilirler. Çoklu sistemler 33 bölgeye kadar mevcuttur. Ünitenin yanında, güvenlik görevlisinin nesneyi bulmasını kolaylaştıran alarm ışıkları vardır.

Metal dedektörleri tarafından oluşturulan manyetik alanlar bir radyasyon türü olsa da, makinenin yaydığı radyasyon iyonlaşmaz. Bu nedenle biyolojik bir zarara neden olmaz. Metal detektörlere tekrar tekrar maruz kalmanın radyasyon riski olmadığı için sağlık açısından kullanımı zararsızdır. 


Bu Makalenin Yorumları ( 1 )
Elinize sağlık, faydalı bilgiler bunlar
Yorum Yazın