Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Kapalı Sprinkler Sistemleri ile İlgili Ortak Problemler Nelerdir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Kapalı Sprinkler Sistemlerindeki Ortak Problemler Nelerdir?

Sprinkler sistemlerinde en çok karşılaşılan sorunlar nelerdir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Kapalı Sprinkler Sistemlerindeki Ortak Problemler Nelerdir?
Kapalı sprinkler sistemleriyle ilgili sık karşılaşılan sorunlardan haberdar olmak, onarım ve bakım maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur. Bir apartman kompleksine, endüstriyel binaya, hastaneye, depoya veya başka bir binaya kurulan bir yangın söndürme sisteminin onarımı çok maliyetli olabilir. Bu nedenle sistemin yüksek performans ile çalışabilmesi için profesyonel kurulum ve düzenli kontroller gereklidir. Sorunlu bir sprinkler sistemi, bir yangın esnasında hiç çalışmayabilir. Bu durum hem can hem de mal kaybı gibi istenmeyen durumlarla sonuçlanabilir.

Sprinkler Sistemlerindeki Ortak Sorunlar

Farklı tipte sprinkler sistemleri vardır. Bazıları kuru borularla ve bazıları da ıslak borularla gelir. Doğru sistem uygulanmamışsa, sorun riski artar. Sprinkler sistemlerinde, en yaygın tip, ıslak boru sistemidir. Borular su ile dolduğundan, soğuk havalarda donma meydana gelebilir. Buz boruların genişlemesine neden olur. Donma, boru ve bağlantı parçalarının kırılması ve kazara devreye girmesi gibi sorunlara yol açar.

Kapalı sprinkler sistemleri sıcağa tepki verdiği için aşırı ısınma da sorun olabilir. Sprinkler; aydınlatma, ısıtıcılar, tavan pencereleri vb. gibi ısı kaynaklarına çok yakın kurulduğunda, yanlışlıkla devreye girebilir.

Denetimler arasında çok fazla zaman geçerse, borular, rakorlar ve kafalar korozyona uğrayabilir. Bu, sızıntı yapan kafalar ve hasarlı borular da dahil olmak üzere her türlü soruna yol açabilir. Bina sahipleri paslanmış veya korozyona uğramış olan herhangi bir sprinkler bileşeninin değiştirilmesinden sorumludur. Sadece küçük bir sızıntı olsa bile, yangın sprinkler sistemi onarımını gerçekleştirmek için profesyonel bakım hizmetinin alınması gerekir.

Sadece bir bileşende bir kusur olsa bile, tüm iç mekan sprinkler sisteminin bütünlüğü tehlikeye girer. Ekipmandaki kusurlar, imalattan hatalı bina kurulumuna kadar bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Bir duvar veya tavan yenilenmişse, sprinkler sistemi hasar görebilir. Sistem düzgün kurulmazsa, bir bileşen sistemin geri kalanından ayrılabilir.

Tüm bunlara ek olarak , vandalizm yüzünden kafalar zarar görebilir. Müşteri, ziyaretçi, hoşnutsuz bir çalışan veya hırsız olsun, kasıtlı sabotaj riski her zaman vardır.
Bir sprinkler sistemi ateşi söndürmek için yeterince güçlü olmayabilir. Sistem yeterince büyük değilse, bir yangın tarafından boğulma riski yüksektir. Sprinkler sistemi mükemmel şekilde yapılmış ve düzgün bir şekilde kurulmuş olsa bile, iyi tasarlanmamış olabilir. Bina ne kadar büyükse, sprinkler sistemi için daha fazla boru ve başlık gerekir.

Ucuz araçlar, tecrübeli olmayan montajcılar ve karma bileşenler, kurulum sürecinin yanlış gitmesinin sadece birkaç sebebidir. Düzgün kurulmayan ve tasarlanmayan bir sprinkler sistemi herhangi bir yangın tehlikesi durumunda ya hiç yardımcı olmayacaktır ya da ihtiyaç duyduğu şekilde işlev görmeyecektir.

Yağmurlama sisteminizde bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız veya doğru takılıp takılmadığına dair endişeleriniz varsa, yangın söndürme sistemi onarımının nasıl yapıldığını bilen deneyimli profesyoneller ile çalıştığınızdan emin olun. Zamanın önlem almak, istenmeyen zararlara karşı atabileceğiniz en önemli adımdır.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın