Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
SONY 3D ToF Görüntü Sensörü IMX456QL - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 31 °C
DOLAR 5.8603
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

SONY 3D ToF Görüntü Sensörü IMX456QL

Yeni sensörün ilk parti örnek dağıtımı, Nisan ayında başlayacak.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
SONY 3D ToF Görüntü Sensörü IMX456QL

Sony, ½, VGA çözünürlüğe sahip, gelişmiş derinlik algılama performansı sunan, arkadan aydınlatmalı, "ToF" görüntü sensörünün Nisan ayında piyasaya sürüleceğini duyurdu. Yeni sensör, mesafe ölçebilen, derinlik algılamalı görüntü sensörü Sony'nin DepthSense ™ serisinin arkadan aydınlatmalı ilk üyesi olarak sunuluyor.

IMX456, yeni bir 3D görüntü sensörü olarak, Sony'nin DepthSense serisi ürün portföyünde yer alıyor. DepthSense serisi ürünleri, Time of Flight fonksiyonu ile 3D, VR ve daha fazla uygulama için yaygın olarak kullanılıyor. Derinlik haritaları oluşturabilen kompakt sensörler, jest tanıma, nesne tanıma ve engel algılama gibi çeşitli uygulamaların yanı sıra otonom işlemler gerektiren sanal robotlar ve dronlar veya sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karışık gerçeklik sistemleri için kullanılıyor. Yeni ürünün küçük boyutu, bu alanlardaki çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilmesine olanak sağlıyor.
ToF teknolojisinde, bir nesneye olan uzaklık, ışık kaynağından gelen ışığın nesneye ulaşması ve sensöre yansıması için geçen süreye göre ölçülüyor. ToF görüntü sensörleri, her piksel için mesafe bilgilerini algılayarak, yüksek doğrulukta derinlikli haritalar oluşturabiliyor. Yakın mesafeden uzak mesafelere kadar, işlemlerin yüksek doğrulukta yapılabilmesi için sinyal işleme çok yüksek kare hızında gerçekleştiriliyor.

Arka aydınlatmalı Exmor CMOS görüntü sensörü mimarisini kullanan yeni sensör, daha iyi sensör duyarlılığı sayesinde, yansıyan ışığın daha doğru şekilde algılanmasını sağlıyor. Bu, geleneksel FSI ToF görüntü sensörünün 10 metreye kadar olan nesne ölçememe sorununu geliştirerek, 30 cm ila 1 metre arasında yakın mesafelerden bile çok hassas mesafe algılama sağlıyor. Sensör, tek bir ToF kamera modülü ile yaklaşık 30 cm’den 10 metre mesafeye kadar yüksek hassasiyetli, yüksek çözünürlüklü derinlik haritaları sunuyor.


CMOS görüntü sensörü ile çekilen görüntü                               Yeni sensörle elde edilen derinlik haritası


3D Modelleme Tek Renkli ve Derinlik Görüntüsü (Nesne Mesafesi 0.5 Metre)

IMX456QL Başlıca Özellikler

Model adı IMX456QL
Etkili piksel sayısı 640 (H) X 480 (V), 0.307 megapiksel
Görüntü boyutu Çapraz 8.0mm (Tip 1/2)
Önerilen ışık kaynağı dalga boyu 850 nm / 940 nm
Piksel boyutu 10um x 10 um
Modülasyon frekansı 5 ~ 100MHz
Modülasyon Kontrastı 0.8 
Derinlik algılama kare hızı 120fps
1 m'de mesafe hassasiyeti 6 mm * 2Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın