Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Akıllı Ev Asistanı Nedir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 13 °C
DOLAR 5.3631
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Akıllı Ev Asistanı Nedir?

Hayatı kolaylaştıran akıllı asistanlar hakkında merak ettikleriniz için okumaya devam edin!

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Akıllı Ev Asistanı Nedir?
Uzaktan kontrol edilebilir akıllı cihazlar son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Bununla birlikte, bu değişim çok sayıda akıllı cihazın birbirine bağlanması ihtiyacını da beraberinde getirdi. İşte akıllı ev asistanları tam da bunun için tasarlandı.

Akıllı Ev Asistanı Nedir?

Akıllı ev asistanı, evinizin aydınlatmalar, güvenlik kamerası, sensörler ve alarmlar gibi çeşitli özelliklerini kontrol etmenizi ve farklı cihazların bir arada çalışmasını sağlayan bir bağlantı aygıtıdır. Bu cihaz, Bluetooth, Wi-Fi ve diğer bağlantılar aracılığıyla çeşitli cihazları kontrol etmek için otomatik bir şebeke oluşturmaya yardımcı olur. Bir akıllı ev asistanı ile  yönetebileceğiniz bazı şeyler: Kilitler, anahtarlar, kameralar, hareket sensörleri, sızıntı sensörleri, aydınlatma, iklimlendirme.

Neden bir Akıllı Ev Asistanına ihtiyacınız Var?

Merkezi bir cihaza sahip olmanın en önemli nedeni, her şeyi tek bir uygulamaya entegre etmesidir. Asistanlar cihazları kontrol etmek yerine, belirli bir görev akışına göre otomasyona sahip olmanızı sağlar. Örneğin, sabah kalkarken zorlanıyorsunuz alarm çalmadan önce ışıkları açabilirsiniz. İşte, akıllı asistanlarla

1- Kapıları Kilitleme ve Açın

Akıllı ev asistanına sahip olmak için en iyi nedenlerden biri, kapılarınızı kolayca kilitleyebilmeniz veya kilidini açmanızdır. Anahtarı yanınızda taşımak zorunda olmadan, belirli bir mesafedeyken kapı kilidini açabilir, aynı şekilde evden çıktığınızda kapıyı otomatik olarak kilitleyebilirsiniz. Böylece komşularınıza yedek anahtar bırakmak ya da anahtarlarınızı paspasınızın altında bırakmak yerine basit bir dokunuşla başkaları için kapınızı kilitleyebilir veya kilidini açabilirsiniz.

2- Ev Güvenliğini Artırın

Ev güvenliği herkes için önemlidir. Güvenlik kameraları ve akıllı kilitler sayesinde, evinizi davetsiz misafirlerden ve hırsızlardan uzak tutabilir, güvenli bir ortam yaratabilirsiniz. Akıllı ev asistanları kapılarınızı uzaktan kilitleme ve açma konusunda size yardımcı olabilir. Telefonunuzu kullanarak evin ışıklarını kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir şüpheli hareket veya aktivite tespit ederseniz, alarmı etkinleştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Akıllı ev sayesinde, beklenmedik bir şekilde kapıların ve pencerelerin açılması durumunda anında uyarı alabilirsiniz.

3- Enerjiden ve Paradan Tasarruf Edin

Akıllı bir ev asistanına sahip olmanın diğer bir avantajlı yanı, enerji tüketimini düşürerek, elektrik faturasını azaltabilmenizdir. Evde olmadığınızda, elektrik tüketimini optimize edilir. Akıllı asistanlar, termostat, ısıtma ve soğutma ünitelerini ideal şekilde ayarlamanızı sağlar. Örneğin, evden çıktığınızda ısıtıcıları kapatacak şekilde ayarlayabilir, telefonunuzdan soğutma ve ısıtma ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

4- Aydıntlamayı Her Yerden Kontrol Edin

Evlerde en çok kullanılan cihazlar anahtarlar ve dolayısıyla lambalardır. Aydınlatma ortalama bir evin enerji tüketiminin % 30'unu oluşturur. Akıllı aydınlatma  sistemleri yardımı ile enerji tüketimini de azaltabilir ve faturalardan tasarruf edebilirsiniz. Akıllı ev asistanları, tercihlerinizi ve rutinlerini izleyecek, ona göre otomasyon sağlayacaktır. Loş bir ışıkta uyanmak isterseniz aydınlatmayı ayarlayabilir ya da evde olmadığınızda hırsızları uzak tutmak için ışıkları açık bırakabilirsiniz.

Evinizi güvende tutmak isterseniz, evde olmadığınız zaman ışıkları açık tutmaya yönelik denetimi ayarlayabilirsiniz. Bu, birilerinin evde olduğunu ve davetsiz misafirleri uzakta tuttuğunu gösterecektir.
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın