Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Yeni Nesil laka Tanıma Sistemleri & Avantajları - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 13 °C
DOLAR 5.3631
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Yeni Nesil Plaka Tanıma Sistemleri & Avantajları

Plaka Tanıma Sistemi Nerelerde Kullanılabilir?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Yeni Nesil Plaka Tanıma Sistemleri & Avantajları
Teknoloji, iş dünyası için çok sayıda uygulama ile iş sistemlerini geliştirmeye son sürat devam ediyor. İşletmeler, sadece güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için bir güvenlik kamerası sistemine ihtiyaç duyabilir. Bununla birlikte yeni nesil güvenlik kameraları ve kamera yönetim yazılımları, güvenlikten daha fazlasını sunuyor. Plaka tanıma uygulamaları da bunlardan biri.

Plaka tanıma nedir?

Otomatik plaka tanıma, ANPR olarak da adlandırılan plaka tanıma sistemi, plaka üzerindeki karakterleri tanımlamak için özel bir optik yazılım kullanan bir sistem türüdür. Bu sistemler, mevcut güvenlik kamerası sistemlerine kurulabilir veya özel olarak tasarlanmış kameralara yerleştirilebilir. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, otomatik bir plaka okuyucuya sahip olmak şirketlerin rekabet gücü üzerinde çeşitli avantajlar sağlayabilir. Bu avantajlar, işletmelerin türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

Plaka Tanıma Sistemi Nerelerde Kullanılabilir?

Trafik Sayımı

Örneğin lojistik merkezleri, benzin istasyonları, AVM’ler ve otoparklar gibi araç trafiğinin yoğun olduğu işletmelerde, günlük araç trafiğinin denetlenmesi önemli bir iş gücüne neden olur. Plaka okuyucu teknolojisi ile işletmeler, araba parkuruna gelen araç ya da müşteri sayısını doğru olarak elde edebilirler. Plaka tanıma sistemleri, hangi müşterilerin tekrarlanan ziyaretçi profiline sahip olduklarını takip edebilir. Elde edilen bu bilgiler, müşteri ilişkilerinin geliştirilmesi için kullanılabilir.

Müşteri Analizi

Plaka tanıma sistemi üzerinden elde edilen veriler, iş analizleri alanında önemli bir rol oynar. Araç plakası taraması ile bir işletme yalnızca işletmeyi kaç kişinin ziyaret ettiğini bilmekle kalmaz, aynı zamanda varış zamanlarını, araçlarının türünü ve hatta ziyaret amacını bile tanımlayabilir. Bu verilerin tümü video analizi yoluyla elde edilebilir. Analizler müşteri profilini doğru bir şekilde oluşturmaya ve müşteri hizmetlerini geliştirmeye yardımcı olur. Plaka tanıma gibi basit bir uygulama bile uzun vadede önemli bir fark yaratabilir.

İnşaat Plaka Tanıma Uygulamaları

İnşaat alanlarını yönetmek, özellikle proje uzun ve karmaşıksa, önemli bir sorun olabilir. Plaka tanıma yazılımı, şantiye yöneticilerine muhtemelen daha önce hiç duymadıkları şekillerde yardımcı olabilir.

İnşaat projeleri genellikle araç kullanan çok sayıda işçi içerir. Kimleri, hangi zamanda ve nerede olduklarını takip etmek için tasarlanmış mevcut birçok sistem var. Ancak plaka tanıma sistemleri sayım için hızlı ve etkili bir yol sunar. Bu sistem, yöneticilere, hangi işçinin alanda bulunduğunu analizler yoluyla otomatik olarak sağlanabilir.

Verimlilik plaka okuyucuları kullanmanın en önemli avantajlarından biridir. Teknoloji, işçilerin inşaat sahasında harcadığı süreyi ölçmenize yardımcı olabilir. Yöneticiler, hazırlanan bu bilgileri kullanarak, projenin tamamlanmasına yardımcı olmak için çalışanlarının yaptıklarına yakından inceleyebilirler.

Perakende  Plaka Tanıma Uygulamaları

Plaka tanıma uygulamaları ile işletmeler park yerindeki trafiği oldukça ayrıntılı bir şekilde görebilirler. Böylece önemli faktörlerin kolayca belirlenebilir. Özellikle otoparkın yoğun olduğu zamanlarda, trafik denetimi hayati bir rol üstlenebilir. Otopark yoğunluğuna göre, perakende satış mağazası aktiviteleri daha iyi hazırlayabilir. Plaka tanıma, park yeri tıkanıklıklarını gidermek için de kullanılabilir. Yoğun zamanlarda sorunsuz bir trafik akışı sağlamak için gerekli değişiklikler yapılabilir. Bu da müşteriye daha pozitif ve stressiz bir satın alma deneyimini yaşatır.

Mağaza içi uygulamalarındaki ısı haritası uygulamaları gibi plaka tanıma uygulamaları da perakende park yerlerinde ısı haritaları oluşturabilir. Böylece müşterilerin mümkün olan en hızlı ve en kolay şekilde park alanına gidebilmeleri için en yüksek etkinlik alanları belirlenebilir.

Araç plakası tanıma yazılımı iş problemleri için küçük bir çözüm gibi görünse de, iş zekası, video analizi ve müşteri deneyimi üzerindeki etkisi nedeniyle büyük bir etkiye sahiptir. Plaka tanıma teknolojisi hangi tür işletmede kullanıyor olursa olsun, iş süreçleri için katma değer sağlar. Yukarıdaki örneklerden de görülebileceği gibi plaka tanıma teknolojisi her sektörden kuruluşa, genel güvenlik uygulamalarının ötesine geçen faydalar sunar.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın