Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Şüpheli Paket Algılama ve Video Analizleri - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL 12 °C
DOLAR 5.2775
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Şüpheli Paket Algılama ve Video Analizleri

Terk edilmiş nesne algılama nedir? Nasıl Çalışır?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Şüpheli Paket Algılama ve Video Analizleri
Video güvenlik sistemleri hassas alanların güvenliği için uzun yıllardan bu yana kullanılıyor. Kamusal alanların güvenliğinin sağlanması, teknolojinin gelişimi açısından itici bir güç olmaya devam ederken, her geçen gün artan dijital veri miktarı, verilerin insanlar gücüyle işlenebilmesini imkansız hale getiriyor.

Yaşanan veri patlaması sonucunda, özellikle havaalanları ve metro gibi kalabalık bölgelerin 24 saat boyunca insan operatörler tarafından izlenmesi mümkün görünmüyor. Gelişen yapay zeka ve derin öğrenme teknolojileri, bu soruna akıllı algoritmalar ile çözüm sunuyor. Akıllı video teknolojilerini kullanan yeni kamera ve video yönetim sistemlerinin özellikleri arasında hareket algılama, saldırı, terk edilmiş nesne tespiti, eksik nesne, sahne değişikliği, yüz algılama, plaka tanıma ve PTZ otomatik izleme gibi oldukça kullanışlı özellikler yer alıyor.

Video analizi nedir?

Video analiz sistemleri nesneleri ayırt etmek ve belirli eylemleri gerçek zamanlı olarak tanımlamak için algoritmaları kullanan, kullanıcılara uyarılar ve bilgiler sağlayan, bilgisayarlı video görüntüleri analizleridir. Video analizleri, güvenliğini arttırarak mevcut güvenlik kamerası sistemi potansiyelini arttırır. Hükümet, perakende, tıbbi, ulaşım, hava limanları gibi birden fazla sektörde kullanılabilir ve bir olay gerçekleşmeden önce insanları ve varlıkları korumaya yardımcı olur.

Video analiz uygulamaları akıllı algoritmaları sayesinde izleme ve gözetim operasyonlarını maksimum verimlilikte gerçekleştirirken, insan kaynaklı hataların ortadan kaldırılmasında etkilidir. Yapay zeka destekli, gelişmiş güvenlik kamerası sistemleri akıllı hareketli nesne algılama, sınıflandırma, izleme ve etkinlik analizleri ile hemen hemen her verinin doğru ve güvenilir bir şekilde işlenebilmesini sağlar.

Şüpheli paket alarmı / terk edilmiş nesne algılama nedir? 

Video analiz uygulamalarından biri olan terk edilmiş nesne tespit özelliği, ortamdaki terk edilmiş nesneleri belirleyerek, bu nesnelerin neden olabileceği güvenlik risklerini sınırlandırır ve güvenliği artırır. Yöntem, terk edilmiş nesneleri otomatik olarak saptamak ve olaya operatörün dikkatini çekmek üzere destekleyici bir sistem olarak çalışır.

Video analizlerinin üzerinde çalıştığı iki temel kavram, hareket algılama ve model tanıma özelliğidir. Hareket algılama, seçilen çerçeve içindeki her pikseli inceleyerek çalışır ve video analiz yazılımı ile herhangi bir hareketi algılayabilir. Desen ve model tanıma ise seçilen bir video karesi içindeki bir nesneyi ayırmak için kullanılır. Herhangi bir değişiklik, seçilen çerçeve içerisinde gerçekleşir; yani, bir nesne taşınır, kaybolur veya sahneye yeni nesne eklenirse, yazılım değişikliği hemen tanır ve bir uyarı gönderir.

Şüpheli nesne algılama analizlerinde, nesneler önceden tanımlanmış kurallar sayesinde, doğrudan video akışından izole edilerek sınıflandırır. Tanımlanmış kuralların ihlal edilmesi durumunda otomatik olarak olay bildirimleri etkinleştirilir. Nesne tespiti, nesnenin sahnede yer aldığı ve yer almadığı zamanlarda elde edilen verilerin karşılaştırılmasına dayanır.

Nesnenin başka bir nesne tarafından örülmesine neden olacak büyük kalabalıklar veya videolardaki çok fazla hareket, analizlerin etkinliği sınırlar. Çok kısa algılama süresi de çok sayıda yanlış alarm üretilmesine neden olabilir. Algılama süresi çok uzun olduğunda ise alarmı tetikleyen nesneleri algılaması gecikebilir ya da tamamen analiz dışında kalabilir.

Gelişmiş nesne kaynağı analizleri, çeşitli sınırlamaları bu gibi sınırlamaları ortadan kaldırarak, olası tehditleri ve yanlış alarmları ayırt etmeyi, tahliyeleri ve iş sürekliliğinin önler. Ayrıca, nesnenin ilk ne zaman göründüğünü veya ne zaman terk edildiğini belirlemek için gereken süreyi otomatikleştirir ve önemli ölçüde kısaltır.
Şüpheli paketler yalnızca güvenlikle endişelerine değil, aynı zamanda iş akışında önemli sapmalara ve maliyetlere de neden olur. Şüpheli paket nedeniyle kapatılan bir havaalanı, metro veya bir AVM, kapanış esnasında yüz binlerce lira kaybetme riski altındadır. Nesne kaynağının belirlenmesi, yanlış nesne alarmlarının önlenmesini ve meydana gelebilecek  tahliye ve kapanma maliyetlerinden tasarruf etmeyi sağlar.

Terk edilmiş nesne algılama nerelerde kullanılır?

Terk edilmiş nesne algılama ya da  şüpheli paket tespiti  tipik olarak, terörle mücadele amacıyla kamuya açık yerlerde kurulan  video güvenlik sistemleri tarafından kullanılır.  Herhangi bir ortama, şüpheli bir paket ya da nesne bırakıldığında, video yönetim sistemi sahnedeki değişikliği algılayarak güvenlik görevlililerine bildirimde bulunur. Bildirimler görüntü, video kaydı, sesli alarm veya e-posta gibi çeşitli şekillerde alınabilir.

Bununla birlikte, korunan tesislerdeki değerli varlıkların izlenmesini içinde nesne algılama teknolojisinden faydalanılabilir. Analizler otomatik olarak eksik veya yeni ortaya çıkmış bir nesneyi tespit edebilir, belirli yerlerde sürekli bir şekilde kalması gereken değerli varlıkları izleyebilir. Ayrıca, otoparklar ve değerli fiziksel varlıkların izlenmesi için de terk edilmiş nesne algılama analizleri kullanılabilir. 
 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın