Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Mağaza Güvenlik Sistemi & Video Analizler - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
DOLAR 5.6852
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Mağaza Güvenlik Sistemi & Video Analizler

Video Analizleri Müşteri Deneyimini Nasıl Artırır?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Mağaza Güvenlik Sistemi & Video Analizler
Mağaza güvenlik sistemi denildiğinde, ilk akla gelen hırsızlığın önlenmesidir. Bu bağlamda video analizleri de kayıp önlemeyle ilgili düşünülür. Günümüzdeki gelişmiş video analizleri, mağaza sahiplerine kayıp ve hırsızlık önlemlerinden çok daha fazlasını sunuyor ve müşteri deneyimini geliştirmeye yardımcı oluyor.

Video analizi ve IP kamera teknolojisi, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi faaliyetlerden kaynaklanan kayıplardan azaltılması amacıyla perakende sektöründe zaten benimsenmiş durumda.

Yapay zeka ve video analizlerindeki heyecan verici gelişmeler sayesinde, perakende video analizi sadece kayıp önlemeyle değil, aynı zamanda işlerin büyümesi için de anahtar bir araç haline geldi.

Dahili video analiz özelliğine sahip bir Video Yönetim Sistemi, marka değerinin ve müşteri bağlılığının artırılması için değerli veriler sunarak, rekabet gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Video analizlerinin gerçek zamanlı olarak büyük miktarda veri işleyebilmesi, perakendecilerin çeşitli senaryolarda müşteri deneyimini geliştirmesini sağlayabilir.

Şimdi, perakende video analizlerinin müşteri deneyimini ve mağazanıza performansını nasıl artırabileceğini inceleyelim.

Gerçek zamanlı müşteri davranışlarını incelemek

Perakendeciler için ürünlerin etkili bir şekilde yerleştirilmesi satışlar için önemli bir adımdır. Ancak hangi yerleşim türünün satışa dönüştüğünü bilmek için uzun süreli gözlemden daha fazlası gerekir. Video analizleri belirli yerleşimlerin etrafındaki tüketici davranışlarını izleyerek, ürün yerleşim planının etkin bir şekilde hazırlanmasını sağlar.

Video analizi uygulamaları ile elde edilen verilerle aşağıdaki ve benzeri sorular cevaplanabilir:
• Tüketiciler belirli bir ürünü diğer markalarla karşılaştırdı mı?
• En fazla zaman hangi ürünler için harcanıyor?
•  Birden fazla ürün satın alındı mı?

Perakendeciler, video analiz sistemlerinin gelişmiş özellikleri sayesinde her alıcının davranışını izleyebilir ve analiz edebilir. Bu da hangi müşterinin satın almak için daha istekli olduğunu belirlemeye ve gerekirse mağaza personelini müşteriye yönlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, e-ticaret uygulamalarına veya web sitelerine sahip perakendeciler, alıcı profili ve satın alma davranışlarını analiz etmek için, veriyi sistemlerine entegre edebilir. Güçlü algoritmalara sahip video analiz sistemleri yaş, cinsiyet vb. gibi demografik bilgileri tanımlayacak kadar güçlüdür ve ürünlerle davranış kalıplarını eşleştirme konusunda gelişmiş yeteneklere sahiptir.

Müşteri deneyimini geliştirme

Güvenlik sistemleri ve video analiz uygulamaları, mağaza ziyareti sırasında müşterilere kaliteli bir deneyim sunmak için yardımcı olabilir. Videolardan veri toplamak ve analiz etmek, mağazanın zirve zamanlarını, trafik modellerini ve yüksek doluluk alanlarının konumunu tanımlamayı mümkün kılar. 

Video analizlerinin perakende müşteri deneyimi açısından diğer bir kullanımı, personelin karar verme sürecini desteklemesi için geçmiş verileri kullanmaktır. Perakendeciler, gerçek zamanlı video analizle, müşteri eğilimlerini belirleyebilir ve müşteri deneyimini buna göre geliştirmek için çeşitli stratejiler oluşturabilir. Video analizler, alarm sistemleri açısından da gelişmiş özelliklere sahiptir. Örneğin, bir müşteri belirli bir yerde belirli bir süre harcamışsa bir uyarı tetiklenir. Bu senaryoda, mağaza müdürü müşteriye yardımcı olması için bir mağaza çalışanını yönlendirebilir.

Müşteri sayma 

Mağazalarda müşteri ziyaretlerini izlemek, video analizlerinin en popüler kullanım alanlarından biridir. İnsan sayma uygulamaları kaç kişinin mağazaya girip çıktığı ve mağazadaki herhangi bir zamanda kaç kişinin bulunduğuyla ilgili detaylı bilgiler sağlar. Ayrıca perakendecilerin ürün yerleşim stratejilerini belirlemek için müşteri gezinti kalıplarını mağaza genelinde haritalar. İnsan sayma ve ısı haritası özellikleri ile belirli bir saatte, belirli bir konumdaki kişi sayısı gibi ayrıntılara dayalı görüntülü reklamları yerleştirmek için uygun alanlar belirlenebilir.

İnsan sayma verileri, elde edilen rakamların satışa dönüşümü izlemek için POS verileriyle entegre edilebilir. Benzer şekilde perakendeciler, görüntülü reklam etkinliğini, mağazada gerçekleşen işlemlerle karşılaştırarak haritalayabilir. Video analizleri kuyruk uzunluğunu ve kalıplarını temel alarak destek personelini ayarlamaya yönelik uyarılar da sunar.

Mağaza performansını belirleme

Video analizleri ısı haritası adlı verilen bir teknikle mağaza performansının belirlenmesine yardımcı olur. Isı haritalama müşterilerin mağazadaki dolaşımını ve nasıl zaman harcadıklarını modelleyen, grafiksel bir tür veri analizidir. Isı haritalarında, insanlar sayılır ve veriler zaman kriterine göre çeşitli renk tonlarında temsil edilir. Bu veriler, perakendecilerin mağaza düzenini oluşturmak ve geliştirmek için kullanabilecekleri önemli verilerdir ve ürün yerleşimi için stratejik bilgiler sağlar. Personel planlaması ve yerleşimi için de ısı haritası uygulamaları kullanılabilir.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın