Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
IoT Perakende Uygulamaları - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
DOLAR 5.6852
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

IoT Perakende Uygulamaları

IoT Perakendeyi Nasıl Etkiliyor?

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
IoT Perakende Uygulamaları
Günümüzde perakende mağazaları, müşterilere daha iyi bir alışveriş deneyimi sağlamak için bulut, mobil, RFID gibi teknolojileri kullanmaya daha fazla odaklanıyor. Örneğin mağazaların yoğun bölgelerine entegre edilen sensörler, ürün satışları ve müşteri davranışları gibi gerçek zamanlı verilerin analizini mümkün kılıyor.

Perakende sektöründe IoT uygulamaları, mağazacılık operasyonlarının iyileştirmesine ve müşteri deneyiminin geliştirilmesini sağlayabilir. Ayrıca, IoT, perakendecilerin enerji kullanımı izlemesi, kalabalık alanların belirlenmesi, ürün raflarının yönetimi ve hırsızlığın önlenmesi gibi çok sayıda operasyonun kolayca gerçekleştirilmesine yardımcı olabilir.

Mağaza Dolaşım

Mağazadaki dolaşım hattını belirlemek, perakende mağazalarındaki en yaygın sorunlardan biridir. Bluetooth ve Wifi gibi entegre teknolojilere sahip IoT cihazları müşterilerin mağaza içinde gezinmelerine ve istenen ürünü bulmalarına yardımcı olmak için mağaza içi navigasyonu kolaylaştırabilir.

Mağaza içi navigasyon  satın alma oranını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, elde edilen dolaşım verileri, tüketici davranışlarının ve alışveriş deneyiminin incelenmesi için çok değerli veriler oluşturur.

Akıllı Cihazlarla Enerji Yönetimi

Aydınlatma, ısıtma ve iklimlendirme gibi birimlerin neden olduğu enerji tüketimi, perakende işletmeler için önemli bir maliyet faktörüdür. Enerji kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak, yıllık %20’lere varan oranda maliyet tasarrufu sağlayabilir. IoT özellikli akıllı cihazlar enerji yönetimi ve tasarruf problemlerini çözmeye yardımcı olabilir.

Entegre sensörler yardımıyla alarm günlükleri oluşturabilen ve mağaza personeline sıcaklık, enerji kullanımı, ısıtma, gaz sızıntısı, elektrik arızaları vb. durumlarla ilgili uyarı verebilecek çeşitli IoT tabanlı platformlar bulunuyor. Akıllı enerji yönetim cihazlarını kullanarak, mağaza sahipleri cihaz kontrolörleri ile doğrudan etkileşim kurabilir ve sensörler yardımıyla sistem bilgilerini alabilir.

Geo-fence ve Hırsızlık Önleme

Perakende sektöründe hırsızlık suçu her geçen gün artıyor. NASP verilerine göre, her gün perakende mağazalardan 25 milyon doların üzerinde mal satılıyor. Hırsızlık ve dolandırıcılık da dahil olmak üzere çeşitli etkenler perakende hacminde küçülmeye neden oluyor.
Perakendeciler, hırsızlık ve perakende küçülme sorunlarının üstesinden gelmek için Geo-fence tekniğini kullanabilirler.

Geo-fence teknolojisi, belirli yere sanal bir bariyer veya bölge oluşturulmasını sağlayan global konumlandırma sistemi veya bir radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketine dayanır. Bir müşteri ürünü belirli bir konumdan çıkarmaya çalıştığında bir uyarı tetiklenir ve yetkiliye bir mesaj gönderilir. IOT cihazlarında etkinleştirilen geo-fence özelliği kaynaklarını yönetmek için malların güvenliğini sağlamak, müşterileri ve çalışanların hareketlerini izlemek, hırsızlık ve kayıp olaylarını en aza indirgemek gibi çeşitli şekillerde yardımcı olabilir.

Sensörlü Alışveriş Sepeti

Sensör özellikli alışveriş sepeti, perakende mağazalarının birçoğunun benimsediği bir tekniktir. Bu alışveriş sepetleri, perakendecilerin, alışveriş modelini anlama, analiz etme ve ödemeleri daha hızlı gerçekleştirmelerine yardımcı olarak iş akışını geliştirmeye yardımcı olur.
Sensörlü akıllı sepetler, tekerleklerin hareketini izleyebilen ve arabanın bulunduğu mesafeyle eşleşen, bağlantı protokollerine sahip sensörleri içerir. Sensörlerden gelen veriler daha ayrıntılı analiz için sunucuya ya da buluta gönderilebilir.

 


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın