Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
NVR DVR Farkı Nedir? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

NVR DVR Farkı Nedir?

NVR nedir? NVR ve DVR arasındaki farklar nelerdir? Şimdi öğrenin.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
NVR DVR Farkı Nedir?
Dijital çağın yükselişiyle birlikte güvenlik kameraları daha karmaşık ve güçlü ağ işlevlerine sahip hale geldi. Bu nedenle birçok kişi, NVR ve DVR arasındaki fark söz konusu olduğunda bocalayabiliyor.

Güvenlik sistemleri ve güvenlik kameraları görüntülerin saklanabilmesi için bir depolama birimi gerektirir. Piyasada en yaygın şekliyle 2 tür kayıt cihazı bulunur. Bunlar NVR ve DVR’dir. NVR ile DVR’nin temek işlevlerini ve aralarındaki farkı anlamak, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun sistemi seçmeniz açısından çok önemlidir.

DVR nedir?

Bir DVR veya dijital video kaydedici, sadece bir analog güvenlik kamerası ile çalışan, video enkoderine benzer performansa sahip bir cihazdır. DVR, analog video sinyalini alır ve H.264 standardıyla sıkıştırır. Daha sonra bir HDD'ye veya sabit disk sürücüsüne kayıt yapar. Bir analog kamera ve DVR arasındaki bağlantı, koaksiyel kablo ile sağlanır.

Analog teknoloji, görüntü teknolojilerindeki gelişmelere uyum sağlayabilmek için, HD analog teknolojisi olarak önemli bir ivme kazandı. Yeni nesil analog teknolojileri olan HD-CVI ve HD-SDI kaydediciler yüksek çözünürlükte analog videolar kaydetme özelliğine sahip.

NVR nedir?

Bir NVR kayıt cihazı video akışını bir ağ kablosuyla kaydeder. IP kameralar internet veya LAN ağı vasıtasıyla bir NVR'ye bağlanabilirler. Kullanıcılar, NVR kullanmadan da IP kamera kullanabilir, VMS veya video yönetim yazılımını kurabilirler.

NVR veya DVR güvenlik sistemi arasında seçim yaparken, yalnızca ekipmanın fiyatını değil ayrıca kablolarını da dikkate almanız gerekir. Kablolama, bu iki sistemi birbirinden ayıran en önemli faktördür.

Zaten bir analog güvenlik sistemi kullanıyorsanız, sistemi 960H / WD1 DVR içeren bir yüksek çözünürlüklü analog kamera ile yükseltmeyi tercih edebilirsiniz. Yeni analog sisteminin kurulumu için mevcut koaksiyel kabloların kullanılması, maliyetleri düşürmeye ve yeni bir kablolama gereksinimini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. HD-CVI, HD-SDI, HD-TVI gibi en yeni analog yüksek çözünürlüklü teknolojiler, sistemi yüksek çözünürlüğe yükseltmek için eski ekipmanı değiştirmenize izin vererek, koaksiyel kablo üzerinden iletim sağlayabilir.

Görüntü kalitesi açısından bakıldığında hem IP teknolojisi hem de analog teknolojileri HD ve Ultra HD videoları destekliyor. IP teknolojisi 8MP varan çözünürlük ile nispeten daha yüksek bir çözünürlük sunma kabiliyetine sahiptir. Bununla birlikte H-TVI ve HD-CVI teknolojileri de yavaş yavaş 4K segmentindeki yerini almaya başladı.

IP sistemlerin önemli bir artısı, esneklik sağlayan güçlü ağ işlevleriyle beraber gelmesidir. PoE veya Power'ın Ethernet veya WiFi üzerinden kullanılması, bir IP güvenlik sisteminin kurulum sürecini basitleştirmeye yardımcı olabilir.

NVR ve DVR Arasındaki Fark

• DVR ve NVR arasındaki temel fark, DVR’nin analog sistemden gelen görüntüleri, NVR’nin ise ağdan gelen görüntüleri depolamasıdır.
• NVR ile video zaten kamerada kodlanmış olduğundan, video çıkışı ağdan direkt olarak sağlanır. Kodlama dijital video dosyalarının bir biçimden diğerine dönüştürülmesidir. Kodlanan video depolama için NVR'ye aktarılır ve bir ağda olduğu gibi uzaktan görüntülenebilir.
• DVR cihazında ise kodlama kameralarda değil, DVR'da yapılır. Analog iletim sayısal olarak sıkıştırabileceğinden, DVR cihazları kameranın yakınında bulundurulur.
• Bir NVR, bir ağdaki herhangi bir yere yerleştirilebilir. Bunun en önemli bir yararı bir ağ başarısızlığa uğradığında verilerin korunma kabiliyetidir.
• NVR cihazlardaki harddisk kapasiteleri DVR cihazlara nazaran daha yüksek ve genişletilebilir bir yapıya sahiptir. NVR cihazlara yüksek kapasiteli harici harddisk ve depolama üniteleri kolay bir şekilde ilave edilebilirken, DVR cihazlarda hard disk kapasitesi daha sınırlı bir şekilde genişletilebilir. Bu da NVR cihazlarında güvenlik kamera kayıtlarının, DVR cihaza istinaden daha uzun süre saklanabilmesini sağlar.
 


Bu Makalenin Yorumları ( 4 )
Değerli Yorumlarınızı bizlerden esirgemediğiniz için biz teşekkür ederiz. | Admin Güvenlik Online

Guzel olmus. Aciklama icin tesekkurler

NVR Network Video Recorder, DVR Digital Video Recorder

hazırlayanların ellerine sağlık
Yorum Yazın