Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
Yeni Yüz Tarama Sistemleri, Faception ile Kişilik Tanımlama - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

Yüz Tarama Teknolojilerinde Yeni Dönem: Yüz İfadelerine Göre Kişilik Tespiti!

Yüz ifadeleri kişiliğinizi ele veriyor! İsrail merkezli Faception şirketi , bir kişinin yüz imgesini analiz eden ve otomatik olarak kişiliğini ortaya koyan bir teknoloji geliştirdi.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
Yüz Tarama Teknolojilerinde Yeni Dönem: Yüz İfadelerine Göre Kişilik Tespiti!
Biyometri endüstrisi, kimlik tanıma ve yönetimi için doğru çözümler üretmek için gelişimini hızla sürdürüyor.  Terörizme bağlı olarak güvenlik endişelerin artması, havaalanları ve tren istasyonları gibi yerlerde  insanlarınve altyapının koruması zorunluluğu, tanıma teknolojilerini giderek daha popüler hale getiriyor.
 
Biyometriye tamamlayıcı çözüm geliyor
Teröristlerin ve suçluların çoğu zaman halkın arasına karışmış olması yüz tanıma gibi biyometri temelli çözümlerin işlevselliğini kaybetmesiyle sonuçlanabiliyor. Zira potansiyel şüphelilerin büyük çoğunluğu yetkililer tarafından bilinmiyor. Tarama işlemi sadece belirlenmiş kişiler üzerinden gerçekleşiyor. Böyle bir durumda biyometrinin de ötesine geçen bir algılama sistemine ihtiyaç duyuluyor.

İsrail merkezli  Faception şirketi , bir kişinin yüz imgesini analiz eden ve otomatik olarak kişiliğini ortaya koyan bir teknoloji geliştirdi. Faception güvenlik kuruluşlarının potansiyel teröristleri ya da suçluları, herhangi bir eylemde bulunmadan önce etkili biçimde tespit etmelerini, odaklanmalarını, takip etmelerini ve tutuklamalarını sağlıyor. Başka bir deyişle, uygulama ile kimliği deşifre olmamış bir kişinin potansiyel bir tehdit olup olmadığını güvenlik ekiplerine bildiriyor.

Yüz ifadelerine dayanarak kişilik tespiti
Faception'un CEO'su ve kurucu ortağı Shai Gilboa'ya göre, Faception, bir kişinin yüzünü temel alarak kişiliğini ortaya çıkaran tescilli algoritmalarıyla türünün ilk örneği. Faception, canlı ya da kayıttaki video akışlarından, veri tabanlarından ya da çevrimiçi kaynaklardan gelen tüm yüzleri analiz edebiliyor ve kişiyi çeşitli kişilik türleriyle eşleştirebiliyor. Gilboa geleneksel yüz tanıma sistemlerinin bilinen ve kayıt altındaki şüphelilere odaklandığını ve kişilik tespiti yönteminin, var olan sistemi tamamlayarak anonim tehditler için önemli bir adım olduğunu ifade ediyor.

‘’İnsanları anlayan, tehditleri de anlar’’
Faception’ın kuruluşu ise hayli ilginç bir deneyime dayanıyor. Bir meslektaşıyla yaptığı sohbetin dönüm noktası olduğunu ifade eden Gilboa, o geceyi şöyle anlatıyor: ‘’Bir meslektaşım bana 'Babam Holokost'tan kurtulmuş birisiydi ve New York’a göç etti. Sigorta acentesi olarak çalıştı. Yüzleri gözlemleyerek ve gözlemlerine dayanarak onlarla etkileşim kurdu. Babam bana her zaman ‘en iyi üniversiteye gidebilirsiniz, ancak insanları anlamak gerçekten önemli olan tek yetenektir’ derdi’’ dedi. Bu sohbet oldukça ilgimi çekti ve araştırmaya başladım. Kişiliğinin yüze yansıdığını gösteren teoriyi destekleyen birkaç bilimsel makale buldum. Birkaç deney gerçekleştirdik, ancak bunu ölçekleyebilecek bir teknoloji henüz mevcut değildi'' dedi.

Gilboa  araştırmaları sonrasında, konsoloslukta profil uzmanı olarak çalışan David Gabriel ve bilgisayar uzmanı Itzik Wilf ile görüştü ve birlikte  Faception'ı kurdular.


Bu Makalenin Yorumları
Yorum bulunmamaktadır...Yorum Yazın