Güvenlik Online - Sosyal Medya'da Paylaş!
IP kameralar için TCP / IP mi UDP mi? - Makale Detayı Lütfen paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçiniz!
 
Güvenlik Online - Güvenlik Sektörünün Yeni Adı
Hava Durumu
İSTANBUL °C
Güvenlik Online YouTube Güvenlik Online LinkedIn Güvenlik Online Google+ Güvenlik Online Instagram Güvenlik Online Twitter Güvenlik Online Facebook
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
    Makaleler Yükleniyor Makaleler Yükleniyor...
E-BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!
Sektördeki son haberleri takip etmek için ücretsiz haftalık bültenimize abone olun...
Kariyer
Sektörden İş Fırsatları Güvenlik sektöründeki iş fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz! Aradığınız kariyer fırsatları burada...
MAKALE DETAYI
Anasayfa       Makaleler

IP kameralar için TCP / IP mi UDP mi?

UDP protokolünü kullanarak daha kaliteli video aktarımı yapabilirsiniz.

Paylaş : Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş   Paylaş
Yazdır Yazdır            Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Büyült / Küçült   +   -
IP kameralar için TCP / IP mi UDP mi?
Ağ protokolü, ağ cihazları arasındaki veri alışverişi için temel altyapıdır. TCP/IP ve UDP ise iki temel ağ protokolüdür, TCP/IP'yi çokça kullanıyoruz. Genelde bilgisayarlarımızda herhangi bir ağ sorunu yaşadığımızda, TCP / IP protokolünün ayarlarını değiştirerek en sık karşılaşılan ağ sorunlarını çözebiliyoruz.

Günümüzün güvenlik kamerası pazarında IP kameralar hakim ve WPS, P2P gibi yeni teknolojilerin benimsenmesi nedeniyle IP kameralarının kullanımı daha kolay hale geldi. Ancak bu yöntemler görüntü kalitesinde bozulmaya ve hatta video kaybı gibi sorunlara neden olabiliyor.
TCP yerine UDP protokolünü kullanarak bu sorunları düzeltmek mümkün.

IP Kameralar için UDP neden TCP / IP'den daha iyi?

Bunu açıklamak için öncelikle her iki protokolün başlıca farklarını bilmemiz gerekir. TCP iki katmanlıdır. Birinci katman (üst katman olarak adlandırılır), bir mesajın veya dosyanın ağ üzerinden daha küçük paketler halinde, diğer katmana (alt katman olarak da bilinir) iletilmesini yönetir. Böylece her paketin bir bölümü adreslenerek doğru hedefe ulaşır. TCP, iletimden önce uç noktaların önce bir bağlantı kurması gerekir. TCP verileri göndermeden önce, bayt akışını kesimlere böler ve onları diğer uçta tekrar bağlar. Kayıp paketleri yeniden gönderir ve doğru sırada düzenler.


Öte yandan UDP protokolü, bağlantısız bir protokoldür. TCP'ye kıyasla daha az bölümden oluşur. UDP protokolü, gerçek zamanlı verilerin, veri onayı veya paket kaybını dikkate almadan gönderir.Güvenilirlik bakımından iletim ve veri bütünlüğü gerektiren bilgi için TCP kullanılmalıdır. UDP ise az yük ve daha az işlem ile gerçek zamanlı aktarım gerektiren veriler için daha doğru bir seçimdir. Gerçek zamanlı video akışı için UDP protokolünü kullanarak, daha az işlem ile daha kaliteli video aktarımı yapabiliriz.

Güvenlik kameraları ONVIF protokolü vasıtasıyla NVR'ye bağlanırken, NVR varsayılan gecikmelerde TCP / IP protokolünü kullanır. Bu nedenle video gecikmesi, görüntü bozulması veya video kaybı sorunlarına neden olur. Bu sorunlar, ağ kameralarını varsayılan TCP veya otomatik ayarları kullanarak, video yönetim yazılımı ( VMS ) ile bağladığımızda da ortaya çıkar.
 


Bu Makalenin Yorumları ( 1 )
kaleminize sağlık
Yorum Yazın